Zpráva o tom, že americký internetový gigant Amazon nepostaví v Brně svůj velkosklad, vyvolala řadu reakcí. V médiích jsou vesměs negativní, mezi normálními Čechy ale zavládla spíš dobrá nálada. Proč?
Právě pozorovatelé celé kauzy z řad běžných občanů ČR se totiž dle nedávno zveřejněné analýzy diskuzních příspěvků na internetu a v sociálních sítích do tématu opřeli a vyjádřili celou řadu obav a rizik, které se s projektem snoubí. Myslím, že nelze, než s nimi souhlasit.
Studie, kterou publikovala společnost Yeseter, analyzovala více než 26 000 příspěvků. Ty vedle tradičních témat, jako jsou politická rozhodnutí či investice přinášející velké množství pracovních míst, rozebírají i další aspekty – znehodnocení a devastace krajiny výstavbou další ohromné a anonymní haly, dopravní zátěž, bezpečnost, rovnováha na trhu. Nutno říct, že 70 % těchto příspěvků je negativních. A tato nálada je poměrně v silném kontrastu s náladou prezentovanou v médiích.
Zastavme se u pracovních míst. Je asi naivní si představovat, že by šlo o kvalifikovanou a dobře placenou práci, která by řešila náš problém s nezaměstnaností. Stačí se podívat k našim západním sousedům, třeba do Německa, a hned máme před sebou obrázek v jasných barvách. Amazon z Německa odchází z pěti lokalit, protože tam má problémy s německými odbory kritizujícími pracovní podmínky. V Anglii či v USA se objevují podobné problémy, a tak se celkem logicky dá čekat, že ani v Čechách by Amazon, respektive agentura, která lidi najímá a fakticky zaměstnává, nenabídl důstojné a akceptovatelné pracovní podmínky. Spíš by šlo o místa vyhledávaná brigádníky či cizinci.
I rovnováha trhu je téma, nad kterou stojí za to zapolemizovat. Počeštění webu Amazon totiž může řádně zamíchat s lokálním retailem – ať už tím tradičním, kamenným, nebo internetovým. Malí prodejci, kteří žijí především z individuálních služeb, začnou čelit kolosu, který prodává zcela neosobně, technicky a ano, levněji! Ano, i já si ráda koupím něco levnějšího, ale stejně jako dnes polemizujeme nad kvalitou levných potravin a důsledcích jejich konzumace, i zde bychom měli přemýšlet v širších souvislostech. Důležité například je, že právě tito malí či střední obchodníci jsou právě ti, kdo dávají Čechům důstojnou práci, kdo platí v ČR daně, kdo udržuje jakousi tradici a kulturu. Nechceme přece být jen montovnou či skladištěm světa, nebo ano?