Server s nabídkou pracovních příležitostí Jobs.cz zpoplatnil od června dříve bezplatnou službu prohlížení životopisů. Personalisté si mohou zadarmo zobrazit pouze základní informace o zájemcích o práci. Zaplatí ve chvíli, kdy je některý z uchazečů zaujme a budou chtít odkrýt jeho kontaktní údaje. Druhou možností je hromadné rozeslání informačního e-mailu vybrané skupině lidí. Proč je nutné platit za funkci, která byla dříve zadarmo? Budou službu využívat i nadále firemní zákazníci? Pokusili jsme zjistit více informací.
Internetový portál Jobs.cz přichystal pro své zákazníky novinku, která pro ně nebude příliš velkým důvodem k radosti. Provozovatelé serveru se totiž rozhodli zpoplatnit službu prohlížení kontaktních údajů v databázi životopisů. Dosud bezplatná služba serveru pro vyhledávání pracovních příležitost se od června letošního roku stává placenou službou.
Abychom si ověřili, jak ovlivní tato změna trh s portály pro zájemce o zaměstnání, je potřeba si nejdříve zjistit, s kým máme tu čest. Provozovatelem Jobs.cz je společnost LMC, která kromě tohoto webu nabízí pro širokou veřejnost server Prace.cz. Mezi další významné konkurenční společnosti na českém trhu lze zařadit portál Sprace.cz nebo pracovní server Jobpilot.cz.
Podíl jednotlivých portálů na on-line pracovním trhu nelze jednoznačně zjistit především proto, že Spráce.cz je jediný z významných pracovních portálů, který poskytuje auditované statistiky. V dubnu tento server navštívilo podle statistik měření NetMonitor celkem 685 299 reálných uživatelů, přičemž průměrně je na tomto webu 38 942 reálných uživatelů. Provozovatelé Jobs.cz na naše dotazy uvedli, že jejich služby využije každý den 40 000 lidí. Nejedná se přitom o výsledky nezávislého auditu návštěvnosti. Konkurenční portály podobné veřejné údaje neposkytují a podle našich informací je oficiálně nedávají ani svým klientům.
Firma také poskytla část výsledků z výzkumu v březnu letošního roku, který si objednala a zaplatila u výzkumné agentury Factum Invenio. „Jobs.cz zná 35 % obecné populace ve věku nad 15 let a 84 % internetové populace,“ říká Jana Skalová, Communication manager společnosti LMC. Neveřejný průzkum také obsahuje informace o znalosti značky ostatních pracovních portálů.
Znalost značky pracovních portálů
Portál | Obecná populace | Uživatelé Internetu |
---|---|---|
Práce.cz | 61 % | 93 % |
Jobs.cz | 35 % | 84 % |
Jobdnes.cz | 36 % | 53 % |
Spráce.cz | 30 % | 49 % |
Jobpilot.cz | 22 % | 56 % |
Jobmaster.cz | 18 % | 28 % |
Jobsearch.cz | 11 % | 15 % |
Cvonline.cz | 6 % | 20 % |
Zdroj: Factum Invenio, výzkum placený společností LMC
Kontakty za všechny peníze
Jak tedy bude fungovat dříve bezplatná služba na serveru Jobs.cz? První možností je ruční prohledávání životopisů. Systém bude fungovat tak, že personalisté hledající zaměstnance budou moci zdarma prohlížet databázi životopisů. Jakmile je zaujme nějaký potenciální zaměstnanec, budou platit teprve za zobrazení skrytých kontaktních údajů. Za zobrazení jednoho kontaktu zaplatí čtyři „CV body“. Kontakty zůstávají odkryté po dobu dvou měsíců. Bude tedy možné uchazeče kontaktovat a předložit mu nabídku práce.
Druhou možností bude hromadné rozesílání nabídek. V tomto případě si personalista zvolí počet osob, které chce oslovit, a hromadně jim zašle informační e-mail. Tento postup směřuje k zacílení na konkrétní uchazeče v daném oboru. Oslovení jednoho uchazeče stojí jeden „CV bod“. V obou případech se „CV body“ musí vyčerpat do konce roku.
Firemní zákazníci si také mohou vybrat balíčky podle toho, kolik pracovních pozic hodlají obsadit. V případě, že společnost zároveň inzeruje, získává nižší cenu. Pokud bude firma hledat jednoho zaměstnance, zakoupí si „balíček“ v hodnotě 2 000 Kč a tím si zajistí zobrazení kontaktních údajů u dvaceti životopisů.
Při poptávce po obsazení tří pozic musí firma zakoupit balík v hodnotě 4 500 korun. Tento balíček slouží k odkrytí šedesáti kontaktů. Balík v hodnotě 10 000 korun je určen pro společnosti shánějící osm pracovníků. Firmě umožní zobrazit kontakt u 160 životopisů. Především větší firemní zákazníci využijí balíčku pro hledání 1 250 zaměstnanců. Cena balíku se nyní vyšplhá na 40 000 korun.
V případě využití hromadného zasílání nabídek bude cena jednoho emailu odstupňována vždy podle toho, kolik pozic bude chtít firma obsadit. Například při poptávce po jednom zaměstnanci je cena mailu 25 korun. Ostatní ceny se příliš neliší. Pro osm hledaných klientů je cena mailu 15,6 korun atd.
Sáhnete hlouběji do kapsy
Databáze životopisů Jobs.cz běžela od října minulého roku v pilotním provozu, kdy se testovala nová verze aplikace a zároveň probíhala reklamní kampaň cílená na uchazeče i firmy. „Bez zaplnění databáze životopisy a bez zájmu personalistů by služba nemohla fungovat,“ vysvětluje Skalová. Placené prohlížení kontaktů bylo spuštěno v černu.
„Naše konkurence i společnosti v zahraničí mají tento typ služby běžně zpoplatněn. Je standardem, že databáze využívají firmy za poplatek. Po testovacím pilotním provozu bylo tedy zcela logické, že jsme i my přistoupili k zpoplatnění databáze CV,“ dodává tisková mluvčí portálu. Zároveň upozorňuje, že na rozdíl od konkurence zobrazují vlastní životopisy i nadále bez omezení. Tím údajně chrání uchazeče o zaměstnání před nehodícími se nabídkami a zvyšují počet kvalitních nabídek, které uchazeč od firem dostane.
Zajímali jsme se také, jak se ke zpoplatnění postaví námi oslovené firmy. „O zpoplatnění služby prohlížení kontaktů u životopisů víme a zvažujeme, zdali budeme tuto službu po zpoplatnění i nadále využívat. Přemýšlíme o uzavření spolupráce s jiným portálem, který tuto službu nabízí zdarma,“ odpověděl nám na naše dotazy Pavel Kaidl, tiskový mluvčí a PR manažer společnosti GTS Novera.
Firmy: zatím žádná změna
Martina Kemrová, tisková mluvčí telekomunikačního operátora T-Mobile, uvedla, že firma v současné době využívá pro hledání vhodných uchazečů servery Sprace.cz a Jobs.cz. Nově zavedené placené prohlížení kontaktních údajů nebude podle ní zatím důvodem pro ukončení spolupráce. „V tuto chvíli do portfolia možných způsobů server Jobs.cz patří. Pracovní trh je ovšem velmi dynamický, takže nelze vyloučit změnu našeho přístupu,“ naznačila tisková mluvčí T-Mobile. Připomenula také skutečnost, že některé pracovní servery využívají své pozice na trhu a neposkytují přitom odpovídající servis svým zákazníkům. „Jobs.cz a Spráce.cz mají podle našeho názoru největší úspěšnost z hlediska počtu přilákání kandidátů. Server Spráce.cz je navíc velmi orientovaný na zákazníky,“ hodnotí jednotlivé servery Kemrová.
Mezi další partnery portálu Jobs.cz patří také farmaceutická společnost Zentiva, a.s., která podle vyjádření využívá služeb tohoto serveru už několik let a s nabízenými produkty jsou spokojeni. Petra Víková zastávající post HR Project Managera komentuje změny takto: „Vedle inzerce na našich webových stránkách patří tento server k druhému nejčastějšímu zdroji, ze kterého se k nám hlásí uchazeči o pracovní pozice. Pokud by došlo k zavedení tohoto systému, museli bychom vyhodnotit vliv tohoto opatření na návštěvnost stránek naší společnosti a případně jednat s provozovatelem o změně obchodních podmínek.“
Vyjádření k rozhodnutí společnosti LMC poskytl Jan Zábranský, provozní ředitel pracovní agentury Student. „Jaký bude dopad lze v tuto chvíli z našeho pohledu pouze odhadovat. LMC si jistě zpracovala studii, aby věděla, jaký bude dopad zpoplatnění odkrytí kontaktních údajů. Rozhodně tato novinka nepovede k omezení využívání této služby,“ tvrdí Zábranský. Podle Zábranského je pracovní trh stále nenaplněn a výdaje firem na vyhledání pracovníků rostou. „Zavedení zpoplatnění odkrytí kontaktních údajů na CV naši spolupráci nijak nezmění. Pokud budeme potřebovat nové zaměstnance, službu si předplatíme,“ dodává ještě ředitel agentury.
Hledají se VyVolení
Můj názor
Přestože počáteční reakce zástupců konkurence byly takové, jako by se skoro nic
důležitého nestalo, myslím si, že každá věc má svůj vývoj. Nedivil bych se, kdyby byl krok Jobs.cz postupně následován ostatními subjekty na trhu pracovních příležitostí. Ale není se čemu divit, vždyť jaká služba zůstane v současné době bezplatnou?
Dokud bylo prohlížení kontaktních údajů u životopisů bezplatné, nezáleželo na tom, kolik jste kontaktovali uchazečů. V současné době budou zřejmě menší firmy více vybírat, aby ušetřily a oslovili vhodné zájemce o zaměstnání. Zajímali jsme se, jak velká a jak často aktualizovaná je databáze životopisů.
Provozovatelé Jobs.cz uvádí, že bylo v databázi registrováno 42 614 životopisů. Celkem 22 % tvoří uchazeči s vysokoškolským vzděláním. Každý den se do databáze přidá 350 – 400 lidí. Jeden životopis zůstává zveřejněn po dobu čtyř měsíců. Následně uchazeč obdrží e-mail s žádostí, aby svůj životopis aktualizoval nebo doplnil strukturu dat.
Konkurenční Spráce.cz počet uložených životopisů nezveřejnila. „Každý životopis je po vložení uživatelem do naší databáze CV v aktivním stavu pouze po dobu čtyř týdnů od poslední aktualizace,“ prozrazuje hlavní rozdíl Andrea Tomšů ze serveru Spráce.cz. Personalisté tak mají podle ní jistotu, že budou kontaktovat pouze vážné zájemce o práci.
Placené prohlížení kontaktů na serveru pracovních příležitostí Jobs.cz zřejmě ovlivní počet zájemců, které budou jednotlivé firmy oslovovat. Lze předpokládat, že zejména živnostníci a malé společnosti budou chtít ušetřit. Je také otázkou, zda budou lidé i nadále dostávat pracovní nabídky na „práci z domova“ a multi-level marketing od jednotlivců na volné noze, jak se to občas v minulosti stávalo.