Jak si udržet zaměstnance v týmu?

Situace na trhu práce je neúprosná. Firmám stále chybí dostatek kvalifikovaných pracovních sil. Poptávka podniků po schopných lidech je vysoká. V této době je často problémkem vhodné lidi do pracovního týmu získat. Ale ani když se firmám podaří odpovídající pracovníky zaměstnat, nemusí mít vždy vyhráno. Další otázkou totiž je, jak si takové lidi v týmu udržet. Zvlášť v dnešní době, kdy opravdu kvalifikování zaměstnanci mají možnost výběru, ke komu jít pracovat. Zjistili jsme, co dělají firmy pro udržení lidí v týmu.

Na trhu je mezi významnými hráči na trhu velká konkurence a o zaměstnance s vyšší kvalifikací jsou také často nuceni soupeřit. Záleží na síle firem, co kterému zaměstnanci mohou nabídnout. Na trhu informačních technologií nyní v Česku dochází k velké penetraci firem a k metodám, jak získat kvalifikované lidi pro svůj tým, patří také headhunting, o kterém jsme informovali v samostatném článku.

Motivace jako důležitý prvek firemní politiky

Vyhledání a následné udržení kvalifikovaných zaměstnanců patří mezi nejdůležitější manažerské úkoly. Důležitou součástí firemní politiky proto také patří motivace zaměstnanců, nejen k tomu, aby je firmy udrželi, ale také aby podávali ty nejlepší pracovní výkony. Motivační faktory pravděpodobně nepůsobí na všechny zaměstnance stejně, ale jistou část určitě zvláštní ohodnocení ze strany zaměstnavatele motivuje.

Shánění a zaměstnávání špičkových odborníků. je pro většinu firem také významnou nákladovou položkou nákladů. Jenom podíl určený personálním agenturám zajišťujícím výběr klíčových zaměstnanců dosahuje vysokých částek. Navíc je zde riziko, že kandidát doporučený takovou agenturou, nemusí splňovat nároky firmy. Podívali jsme se proto, jaké motivační a benefitní programy jsou schopné tuzemské firmy pracovníkům nabídnout.

Úroveň platů ve Vodafone odpovídá průměrné výši platů v rámci českého telekomunikačního trhu. Mobilní operátor Vodafone motivuje své zaměstnance odměnami, které vyplácí jednou ročně, a to vždy v červnu. Odměňování probíhá v závislosti na splnění jejich osobních pracovních cílů a celkových obchodních cílů firmy. „ Výše odměny je tak individuální, nicméně se dá říci, že v průměru dosahuje výše takzvaného třináctého platu. Ale často je i dvojnásobná,“ řekl Filip Hrubý, tiskový mluvčí operátora.

Kromě platových zvýhodnění poskytuje Vodafone svým pracovníkům jiné výhody. Každý zaměstnanec může v průběhu roku vyčerpat 180 000 benefitních bodů v rámci zaměstnanecké Vodafone kafetérie. Jeden bod přitom odpovídá jedné koruně nebo 0,70 korunám v závislosti na benefitu, který za něj zaměstnanec pořídí. V kafeterii mohou zaměstnanci využít výhod, jako jsou příspěvky na cestování, stavební spoření, životní a penzijní připojištění, příspěvky na benzín, telefon, sportovní či kulturní akce. Bodů se dá využít také k nákupu elektroniky nebo vzdělávacích kurzů.

Odměny jsou závislé na plnění osobních a firemních cílů

U telekomunikační společnosti U:fon je odměňování pouze jednou ze součástí firemního motivačního programu. Finanční ohodnocení zaměstnanců se podle Miriam Zábrženské, HR manažerky firmy U:fon, pohybuje nyní na úrovni odměňování v telekomunikačním sektoru v České republice. „ Zaměstnance motivujeme především naším systémem hodnocení výkonu. Všichni mají nárok na bonus, který je podle jednotlivých kategorií rozdělen na provizní a roční,“ vysvětluje Zábrženská. Provizní bonus je určený pro pozice s přímým nebo nepřímým vlivem na prodej a jeho výplata je podmíněná dosažením stanovených prodejních cílů. Roční bonus se vyplácí za dosažené výsledky a výkonnost a je stanovený jako procentuální část ze mzdy zaměstnance.

Z benefitů mají zaměstnanci kromě standardních stravenek nárok na zaměstnanecké mobily a U:fonovy produkty, které slouží jako pracovní nástroj. Na některých pozicích mají nárok na služební automobil s možností využívat jej i pro soukromé účely.

Na zajímavé benefitní ohodnocení lákají zaměstnance i v jiných firmách. Internetový portál Seznam.cz nabízí stravenky v hodnotě 80 korun za kus. Z toho Seznam hradí 55 % ceny a to i lidem ve zkušební době. Velkou motivací proto pracovat v Seznamu může být i podíl na zisku firmy, který se rozděluje podle určitého klíče a zastávaných pozic. Mluvčí portálu Rita Gabrielová řekla, že zaměstnanci mají i flexibilní možnosti sebevzdělávání a kariérních změn.

Společnost ČEPS vyplácí zaměstnancům smluvní nebo tarifní mzdu, prémie a roční odměny. Mzdová úroveň vůči konkurenci je podle tiskové mluvčí Jany Jabůrkové přiměřená, mzdová úroveň vůči průměrné mzdě v České republice je pak nadprůměrná. Mzdovou motivací jsou pro zaměstnance firmy ČEPS kromě prémií a ročních odměn také cílové odměny. Firemními výhodami pro zaměstnance jsou příspěvek na stravování a příspěvek na penzijní připojištění. Společnost svým pracovníkům poskytuje také příspěvek na rekreaci, zdravotní péči, příspěvek na dětskou rekreaci a příspěvek na ubytování.

Mzdy ve společnosti Sun Microsystems jsou podle Pavla Šuka, ředitele pražského vývojového centra společnosti, dle platových průzkumů srovnatelné s konkurencí v oblasti IT. Průměrné mzdy v oddělení vývoje dosahují minimálně trojnásobku průměrné mzdy v ČR.
Firma zaměstnance své zaměstnance také motivuje. Kromě čtvrtletních bonusů, které závisí na zisku celé firmy, dostávají ti nejlepší zaměstnanci akcie firmy za zvýhodněnou cenu. Část zaměstnanců má také variabilní složku mzdy, která je závislá na jejich výsledcích.

K benefitům patří i počítačová herna či ping-pong ve firmě

Sun Microsystems nabízí také stravenky. Z těch méně obvyklých benefitů je to podle Pavla Šuka životní pojištění, penzijní připojištění, placená nadstandardní zdravotní péče v nemocnici Na Homolce, týden dovolené navíc nebo nákup zaměstnaneckých akcií. Mezi nejoblíbenější výhody patří možnost práce z domova. Firma nabízí i nadstandardní zvýhodnění jako ping-pong a počítačovou hernu ve firmě. „Také dáváme dárkový poukaz při narození dítěte. Třeba se nám tím podaří zvýšit počet IT pracovníků, nějaký čas to asi potrvá, ale pracujeme na tom,“ zlehčoval téma Pavel Šuk.

Tomáš Wertheimer, výkonný ředitel společnosti Karat Software, odpověděl, že vyplácená mzda zaměstnanci respektive veškeré plnění poskytované zaměstnanci je vždy individuelní záležitostí zaměstnance a zaměstnavatele. Rozhodujícím aspektem pro hodnocení zaměstnance je podle výkonného ředitele firmy vždy jeho výkon, tedy především rozsah a pochopitelně i kvalita práce, kterou zaměstnanec realizuje pro zaměstnavatele.

„Tak jako ve všech oblastech lidské činnosti existuje konkurence tak i v oblasti nabídky a poptávky HR existuje nabídka a poptávka v definovaném čase, místě, oboru, specializaci. Pakliže bychom se těmto trendům nepřizpůsobovali, mohli bychom přicházet o kvalitní zaměstnance,“ řekl Wertheimer.

Motivační systém je u Karat Software nastaven tak, aby pokud možno co nejvíce korespondoval s naplňováním firemních cílů. Motivační systém je však nastaven tak, aby i korespondoval s postavením zaměstnance v rámci hodnototvorné činnosti toho kterého zaměstnance a to tak, aby podporoval jak jeho individuelní postavení, tak i jeho roli v daném týmu.

Na poskytování firemních výhod výkonný ředitel řekl, že z jeho pohledu musí být pro zaměstnance největší výhodou to, že pracuje u té a té konkrétní firmy. Ke konkrétnímu dotazu poznamenal, že firma nabízí stravenky, bezplatný pitný režim, penzijní či životní připojištění, možnost zvýšení kvalifikace a to jak jazykové tak i odborné. Zaměstnanci mohou využít notebook a mobil, stejně pak i služební automobil. Ovšem to nikoliv paušálně, ale vždy dle výkonu daného zaměstnance.

Související

Nejrozšířenějšími benefity jsou stravenky a mobil
Platy v SAP a IBM jdou v průměru přes 100 000 korun
Platy odborníků v IT stále stoupají
Češi mají nejvyšší mzdy v IT, Slováci v telekomunikacích

Exit mobile version