Přístupnost webu III: Jak na webové formuláře

Formuláře nejsou zrovna ty nejsnadnější prvky webu pro použití osobami se zdravotním postižením. Navigace je po stránce obsahové jedna věc, skákání mezi poli formuláře a vkládání informací je už věc druhá. Proto je důležité jim přidat pár základních HTML znaků pro jednodušší procházení formulářem a jednoduché odeslání. HTML kodéři tyto znaky berou většinou jako nutné zlo a víceméně se jim běžně vyhýbají. Pojďme se tedy podívat na to, jak by to mělo být vytvořeno správně.

Popisy jednotlivých polí

U formuláře jsou nejdůležitější popisy jednotlivých polí. A to z toho důvodu, že každý uživatel (běžný i nevidomý) by měl vědět, co přesně do kterého pole vepsat. Nejčastějším prohřeškem kodérů jsou samozřejmě chybějící popisy v HTML tagu „label“. Jsou nahrazovány tabulkou, jež má slepě dosazeny dva sloupce, kde v jednom je popisek pole a v druhém je samotné políčko. Správný přístupný a taktéž použitelný formulář nemá v žádném případě být tvořen tabulkou, ale jednoduchým soupisem:

Následně je důležité nastylovat pro běžné uživatele grafické zobrazení. K tomu můžeme použít jednoduše CSS styly. Zde je pro nastylování rozložení řada možností. Atribut „for“ z tagu „label“ je vázán na unikátní „id“ daného pole. Dalšími možnostmi jak zjednodušit nevidomým práci s formulářem jsou nepovinné atributy tagu “input”, a to “accesskey” a “tabindex”. Atribut “accesskey” nám určuje, jakým písmenem na klávesnici se můžeme rychle dostat k poli. A atribut “tabindex” využijeme tehdy, když chceme určit pořadí přeskakování mezi jednotlivými poli pomocí tabulátoru (klávesa “TAB”).

Popis části formuláře

Máme-li formulář, kde je více polí (např. objednávkový nebo registrační), je vhodné jej rozdělit do různých skupin. Ty nám určí, v jaké části formuláře se budeme při vyplňování nacházet. Rozdělení pomocí tagu „fieldset“ a popisem skupiny „legend“ je taktéž vhodné, například pokud se chceme v objednávkovém formuláři nejprve dozvědět, komu máme objednávku fakturovat (kdo ji zaplatí), a poté komu ji máme poslat. V tomto případě se nám mohou sejít políčka stejných názvů (jméno, příjmení) a nevidomý je opět ztracen, protože netuší, co do jakého pole vepsat. Ukázka:

Javascript pro nevidomé

Je obrovským mýtem, že hlasové syntetizátory (software pro čtení nevidomými) neumí vůbec javascript. To již dávno není pravdou. Většina hlasových syntetizátorů umí částečně vnímat javascript. Není proto třeba se vyhýbat javascriptové kontrole přímo při odesílání formuláře. Je třeba použít co nejvíce standartních funkcí jako je „alert“ pro vypsání chyby či „confirm“ pro potvrzování určité akce. Při kontrole správnosti formuláře nezapomínejme, že je důležité kontrolovat formulář jak na straně uživatele či prohlížeče, tak na straně serveru, protože touto dvojitou kontrolou je zajištěna kontrola i pro uživatele, již nemají zapnutý javascript.

Výborným „fíglem“ v přístupnosti je pak v javascriptu funkce „focus“, jež nám po načtení stránky nebo po záporném rozhodnutí kontroly formuláře přesune kurzor přímo do předem určeného pole.

Závěr

Snažme se tedy nevnímat mýty kolem přístupnosti webových formulářů, ale používejme standartní tagy, funkce či atributy, jež jsou základem webových technologií. Přístupnost webu není nijak specifická a složitá oblast, stačí pouze a jen dodržovat základní pravidla, která tyto technologie nabízejí a nevymýšlet v nich složitou zápletku.

Exit mobile version