Glosa: Jak jsem byl smeten záplavou komunikačních kanálů

Glosa

Ještě před pár týdny by mě pravděpodobně ani ve snu nenapadlo, že budu v jednu chvíli komunikovat s pěti osobami prostřednictvím tří komunikačních programů. Náhoda však tomu chtěla a tato situace opravdu jeden večer nastala. Když jsem si tuto skutečnost po několika okamžicích uvědomil, nebylo nad čím přemýšlet. Toto není přirozené a musí to okamžitě skončit! Navíc mi už ta blikající raketka začíná lézt pořádně na nervy.

Patřím mezi ty, kteří se dokážou přizpůsobit aktuálnímu trendu, a proto již několik let používám ke komunikaci ICQ a jeho standardního klienta. Nemám v plánu jej hodnotit nebo udávat důvody, proč nepoužívám některou z alternativ. Zkrátka mi vyhovuje a jsem na něj zvyklý. ICQ používá drtivá většina mých přátel i pracovních kontaktů a až na pár výpadků v minulosti jsem nikdy nenarazil na problém.

Až s příchodem Windows Vista a následně i vylepšeného komunikátoru Windows Live Messenger. Zkrátka jsem zatoužil poznat, co na něm všichni ti Američané i ostatní uživatelé po celém světě vidí. Není ostatně tajemstvím, že ICQ je rozšířeno především ve střední Evropě a jejím okolí, přičemž většina zámořských uživatelů o jeho existenci ani netuší. Mohu přiznat, že mě rozhraní i funkce docela zaujaly, navíc šlo o příjemnou změnu po letech používání ICQ. Podařilo se mi získat všeho všudy tři kontakty z řad mých známých, s kterými jsem během několika dnů všechny funkce vyzkoušel. Pak jsem se ale pokorně vrátil k ověřenému ICQ.

Účet ležel u ledu několik dlouhých měsíců až do příchodu betaverze systému Windows 7. Nevím sice, jestli to souviselo zrovna s touto událostí, nicméně se mi ozvali další tři přátelé, kteří „objevili“ kouzlo Live Messengeru s tím, že v brzké době plánují přechod z ICQ. Do svých Windows jsem tedy Messengera doinstaloval a znova si začal užívat zasílání kreslených nebo mikrofonem nahraných vzkazů a bezkonkurenční hry Hledání min, která ve dvou hráčích nabírá zcela nových rozměrů.

Ke třetímu komunikačnímu protokolu mě zavedla pro změnu práce. Potřeboval jsem po známém, kterého vidím asi tak často, jako když se potkáme na autobusové zastávce, několik rad ohledně jednoho rozdělaného projektu. Dozvěděl jsem se, že pro internetovou komunikaci využívá výhradně Jabber a o jakékoliv alternativě nechce ani slyšet. Bohužel z důvodu oboustranné vytíženosti bylo osobní setkání v nedohlednu, proto jsem přistoupil na to, že si Jabber nainstaluji.

Nyní už je tedy jasné, jak jsem se dopracoval k situaci zmíněné v úvodu. Rozhodl jsem se tedy pro razantní redukci. Jabber a jeho s tím souvisejícího klienta Jabbim jsem vyloučil jako první. Nejenže nemám v plánu jej uchovávat kvůli jedné osobě, tento program je mi navíc osobně velmi nesympatický. Ať už jde o zmíněnou blikající raketku, které se nemůžu zaboha zbavit, nebo desítky zbytečných statusů a neustálé bezdůvodné odpojování. Zkrátka ani nemám čas pátrat po alternativních klientech, které mi kamarád zasvěceně předkládal spolu s desítkami důvodů, proč je Jabber úžasný. Pro mě je zkrátka mrtvý a v blízké budoucnosti můj názor nic nezmění.

Rozhodování mezi ICQ a Live Messengerem mělo dvě možnosti: ponechat si obě alternativy nebo pouze ICQ. To je totiž pro mou existenci klíčové, ať už z pracovních důvodů nebo zkrátka kvůli desítkám kontaktů, s kterými pravidelně komunikuji. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou variantu a Messenger tak odložím přinejmenším do doby, než se jeho základna českých uživatelů viditelněji rozroste. Hledání min mi sice bude chybět, na druhou stranu si říkám, že je to jen bezduchá zábava a žrout času, kterého jako studující redaktor denního zpravodajství mám opravdu minimum. Navíc si zpětně uvědomuji, že jsem kromě min a bezvýznamných nočních diskusí Messenger v podstatě k ničemu jinému nevyužíval. Škoda ho rozhodně nebude. Zatím…

Samozřejmě, že se mohou objevit hlasy, že existují klienti, kteří umožňují souběžné provozování různých účtů, tedy jakési „all in one“. Jak sem však již předeslal, netoužím po tom pátrat a ostatně na to ani nemám čas. Jsem rád za své staré dobré ICQ, které mi nabízí právě tolik, co ke své internetové komunikaci potřebuji. A už jen odpočítávám dny, než podobným způsobem praštím i s nedávno založeným účtem na Facebooku. Začínám na něm totiž trávit nebezpečně mnoho času…

Jak jste na tom s různými komunikačními protokoly a programy vy? Také už jste některé zavrhli? Kolik jich používáte a jakým způsobem? Podělte se ostatními v diskusi, ať nám ten pátek pěkně utíká…

Přečtěte si také

Glosa: Apple má větší problém než odchod Steva Jobse

Exit mobile version