Používání Internetu nám mění naše mozky takovým způsobem, že jsou někteří vědci přesvědčeni, že jsme na počátku zásadních evolučních změn. Ti, kdo na síti tráví hodiny a hodiny denně, pak budou patřit k jakési elitě. Tento díl bude o tom, jak nám Internet mění život – k lepšímu i k horšímu.
Pozitivní i negativní vliv na uživatele
Lidský mozek prý díky častému používání Internetu lépe filtruje informace a je schopen se rychleji rozhodovat. Přispívá k tomu především jednoduchý, snadný přístup k informacím, který nám síť umožňuje. Trávit na ní hodiny denně ale nepřináší jen benefity v podobě vyšší kreativity a schopnosti učit se rychleji. Internet může být také návykový, způsobovat poruchy soustředění a dokonce i stres. Příliš mnoho času na síti prý vede k zanedbávání reálného osobního kontaktu s lidmi. Internetoví uživatelé pak údajně ztrácejí schopnost číst řeč těla a vnímat emoce ostatních.
Co se emocí týče, je tu dobrá zpráva pro milovníky chatování. Při nedávném průzkumu se totiž ukázalo že, instant messaging, který může někomu připadat jako poněkud neosobní způsob komunikace, nám prý ve skutečnosti umožňuje nejen trefně vyjádřit své pocity, ale i poměrně přesně pochopit momentální duševní rozpoložení svého chatovacího protějšku.
Mladí lidé dnes běžně tráví s nejrůznějšími technologiemi zhruba devět hodin denně. Pokud se jejich společenský život odehrává převážně ve virtuálním světě, pak si ale mohou zadělat na pořádný průšvih.
Své o tom ví například 43letá japonská učitelka hry na klavír. Ta byla před pár dny zadržena kvůli vraždě. Zabila totiž svého virtuálního manžela. Rozzuřilo ji, když se s ní v online hře MapleStory náhle a bez udání důvodu rozvedl. Žena, která znala heslo k mužovu počítači, vnikla do jeho domu, přihlásila se jeho jménem do hry a zabila mu avatara. Její vztek nezchladil ani fakt, že jí ještě jeden muž zbyl. V reálném životě je totiž provdaná. Překvapením pak pro ni bylo, když její ex využil toho, že na rozdíl od svého avatara žije, a šel vše nahlásit policii. Učitelce teď hrozí až pětileté vězení, nebo pět tisíc dolarů pokuty.
Tenká hranice virtuálního světa
Těžko ale určit, kde je hranice. Ne každý je schopen odhadnout, kdy už to se surfováním a online životem skutečně přehání. Jedna věc je ta, jak moc se virtuálním světům skutečně věnujeme a druhá, jak nás vidí ostatní. Nedávno mě pobavil jeden bloger. Spolupořádala jsem totiž virtuální party v Second Life. Když se to dotyčný dozvěděl, svěřil se mému známému, že vzhledem k tomu, že čte moje články, začíná o mě mít vážné obavy. Ta party už je prý vrchol. Podle něj bych měla začít žít trochu více „v reálu“. Dřív, než bude pozdě.
Podle odborníků jsme sice na počátku evolučních změn, těžit z nich ale budou především ti, kdo budou umět zkombinovat své technické znalosti se společenskými „face-to-face skills“. Pokud si je tedy budete chtít procvičit, pak můžete přijít třeba hned zítra na setkání lidí, kteří Internetem a technologiemi sice žijí, ale nezapomínají žít ani ve skutečnosti… a já tam budu, téměř jako vždy, osobně také.
Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu
Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.
Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje v divizi vývoje na pozici Enthusiast Evangelist. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.