Používat Facebook ano, ale jen pro „studijní“ účely. Takové nařízení vydala pro své zaměstnance jedna australská rozhlasová stanice. Facebook je u nich totiž natolik populární, že při „práci“ na něm leckomu plyne čas mnohem rychleji, než si stačí všímat. Tento díl bude o tom, jak se některým šéfům vyplácí blokovat svým zaměstnancům některé stránky.
Síťování nutkavější než pracovní povinnosti
Když šla moderátorka australského rádia 3AW nedávno do práce, určitě ji nenapadlo, jakým průšvihem její směna skončí. Ve čtyři hodiny se spustila zpravodajská znělka… a následovala série reklam. Rozčílený produkční vtrhl do newsroomu, kde našel hvězdu tamních zpráv u počítače. Neodvysílanou relaci „slyšeli“ nejen posluchači tohoto rádia, ale také dalších, regionálních stanic, které od 3AW zpravodajství odebírají. Moderátorka později uvedla, že nemohla do studia, protože měla „computer problems“. Podrobné šetření IT týmu ale odhalilo, že byla v inkriminovanou dobu na Facebooku.
V televizi jsem nikdy zmeškání zpráv nezažila. Jednou to bylo ale jen o fous. Headliny poutající na večerní zpravodajství bývaly v pohyblivém čase. Moderátorovi tenkrát řekli, že má přijít do studia za půl hodiny. Když se na něj o chvíli později na pánských toaletách hystericky dobývala produkční s tím, že za minutu vysílá, nestačil se divit. Do studia stihl doběhnout přes celou budovu včas. Před kamerou si i rychle dopnul kalhoty.
S dechem už ale nestačil. Několik minut se ho snažil v přímém přenosu popadnout a zároveň diváky informovat o novinkách. Tehdy se „zapomněl“ odpovědný pracovník režie také na Internetu. Nikdo to ale neřešil, a tak mohl později podobně stresovat i další moderátory.
Firmy si uvědomují svá rizika
Hodně firem si už ale začíná uvědomovat, kolik takto využívaná pracovní doba jejich zaměstnanců stojí peněz. A to nejen kvůli chybám, které svou nepozorností způsobí. Vadí jim samozřejmě i nižší efektivita práce. Například ve Spojených státech vypočetli, že v době konání populárních basketbalových zápasů přijdou firmy
o více než miliardu dolarů, protože jejich zaměstnanci místo práce sledují na Internetu průběh her. Zcela oprávněně se tam tomuto období přezdívá „March Madness“.
Společnosti se obávají také ohrožení bezpečnosti svých počítačů. A tak dnes blokují kde co. Od porna přes hry, zábavu, sociální sítě, blogy až po už zmiňovaný sport.
Existují však také případy, kdy zaměstnanci blokují pro změnu své šéfy. Například portál Monster umožňuje zájemcům o práci zadat názvy až pěti různých zaměstnavatelů, kterým chtějí znemožnit přístup k jejich CV.
Zjistilo se totiž, že by si u nich nejeden pracovník rád svůj životopis kvůli hledání lepší práce uložil. Neudělá to ale ze strachu, že by na to jeho současní nadřízení přišli.
Nejrůznější stránky ale neblokují jen zaměstnavatelé, či zaměstnanci, ale i například telefonní operátoři, kteří tak znemožňují svým zákazníkům přístup na stránky s nelegálním a nevhodným obsahem.
Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo bránil v navštěvování mých oblíbených stránek, ale chápu, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Mnoho lidí blokace popuzuje natolik, že veřejně upozorňují na cenzuru a nesvobodu, kterou jim způsobuje. Pokud se jim nepodaří u svých šéfů prosadit změnu, mají ale ještě jednu možnost. Probrat se na Internetu tisíci návody, jak blokaci obejít. Na tyto stránky je totiž paradoxně většinou jejich nadřízení bez problémů pustí.
Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu
Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.
Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje v divizi vývoje na pozici Enthusiast Evangelist. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.