ITy ženy: laptopy zdarma v USA

Chcete zdarma laptop? Zaleťte si do USA. Velká šance, jak k němu přijít, je totiž právě na amerických letištích. Týdně jich je tam ukradeno, nebo samotnými cestujícími zapomenuto, dvanáct tisíc – tedy zhruba šest set tisíc ročně! Dnešní díl se týká počítačové kriminality.

Právě jsem se vrátila z letiště. Někteří mí kolegové odlétají na pravidelné roční setkání tisíců zaměstnanců Microsoftu z celého světa. Tentokrát do Atlanty. Tato megaakce nemá, především po logistické stránce, obdoby. Já sama jsem loni imaginárně smekala směrem k organizátorům, když jsem zažila, jak bezmála patnáct tisíc lidí mělo například možnost najíst se najednou, ve stejném místě a bez čekání! Pro člověka, který v českých restauračních zařízeních zažil už kde co, to byl ohromný zážitek.

Kde se laptopy ztrácejí nejvíce

Jak jsem ale před chvílí zjistila, určité nástrahy v Atlantě přece jen číhají. Z nové zajímavé studie zveřejněné v Dallas News totiž vyplynulo, že toto město s nejrušnějším americkým letištěm patří do první desítky (společně s Washington Reagan National je osmé), co se týče největší ztrátovosti laptopů.

Do průzkumu bylo celkem zahrnuto více než sto amerických letišť napříč Spojenými Státy. Vyplynulo z něj, že největší šance přijít o laptop, je na Los Angeles International. Právě tam se odehrává zhruba desetina všech nedobrovolných separací majitelů od jejich počítačů. Tisíce dalších mizí dále nejvíce na Miami International a JF Kennedy International.

Zajímalo mě, jak je na tom Seattle, kam se také několikrát do roka sjíždějí tisíce „Microsofťáků“ na konference a jednání. Přesto, že právě tam je koncentrace cestujících s laptopy vyšší než na některých jiných místech, přijde jich tam o něj jen asi padesát týdně. Tím se Seattle Tacoma řadí až na konec listu, tedy mezi nejbezpečnější místa.

Nejčastější důvody zapomenutí laptopu

Když pomineme situace, kdy zloději využijí chvilkové nepozornosti a laptop ukradnou, co vlastně způsobuje, že o něj cestující přijdou? Prý stres, zapomnětlivost a větší počet zavazadel. Nejčastěji se stává, že si cestující procházející ve spěchu bezpečnostním rámem zapomene vzít všechny své věci zpět.

Co mě ale, kromě toho velkého množství ztracených laptopů, snad ještě více zarazilo, je to, že se majitelé či dočasní držitelé těchto počítačů příliš nesnaží získat je zpět. Pouze pro třetinu notebooků nalezených na letištích si někdo přijde. O zbývající dvě třetiny se nikdo nikdy nepřihlásí. Bylo by určitě zajímavé zjistit, co se s nimi děje a kde je vlastně na letištích skladují.

Když se mluví o počítačové kriminalitě, většinou si představíme hackera, který se ilegálně nabourává do senzitivních dat společností či jednotlivců. Každoročně jsou tak celosvětově poškozovány milióny lidí. Odcizují se i zdánlivě nevinné informace a potom se s nimi čile obchoduje.

Jak je ale jasné, lidé často takovýmto “obchodníkům” s nekalými úmysly práci usnadňují. Jen si představte všechny ty důvěrné, zajímavé údaje, které obsahují laptopy, které byly ukradeny, nebo si je nikdo nevyzvedl! Přestože zhruba polovina z nich obsahuje právě takováto data, jen málo z nich je nějak chráněno proti zneužití.

Přístup k nim tak má, v tom lepším případě, “jen” spousta zaměstnanců a spolupracovníků letišť. Krádeže a zapomnětlivost tak umožnily vzniknout nové službě. Výrobci počítačů nabízejí vymazání citlivých dat na dálku. K tomu dochází v okamžiku, kdy nic netušící nálezce či zloděj připojí laptop k Internetu.

A jak by asi v takovéto studii obstála evropská letiště? A co Ruzyně? Co se českých cestujících týče, nemám o ně strach. Dá se předpokládat, že vzhledem k silnému postavení naší měny jich většina jezdí do USA spíše s téměř prázdnými kufry za nákupy než pracovně. Největší riziko, které jim tak hrozí, je, že některý z těch tisíců laptopů najdou a budou muset morálně řešit, co s ním…

Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu
Jednoduchý social networking

Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.

Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje na pozici Enthusiast Evangelist pro oblast Střední a Východní Evropy. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.

Exit mobile version