IT byznys: zveřejnění platů a odměn manažerů státních firem je správné

Průzkum mezi podnikateli potvrdil, že ve státních firmách by platy manažerů měly být veřejné. • V minulém týdnu Český statistický úřad zveřejnil na svých webových stránkách nové aktuální údaje a analýzy týkající se využívání informačních a komunikačních technologií – ICT – v domácnostech a mezi jednotlivci v zemích Evropské unie v roce 2008. • Vláda na svém jednání schválila návrh, kdy akcionáři budou moci hlasovat na valných hromadách na dálku.


Hlasy volající po uveřejnění platů manažerů státních podniků

Veřejné info o platech ve státním sektoru

Ve státních firmách by platy manažerů měly být veřejné. Podnikatelé se výraznou většinou přiklání na stranu těch, kteří považují za správné, aby výše platů a odměn vrcholových manažerů tuzemských státních či polostátních firem byla transparentní a veřejně dostupná. Vyplývá to z bleskového průzkumu hospodářské komory, jehož se na začátku tohoto týdne zúčastnilo 1146 firem z celé České republiky.
Na položenou otázku, zda by měli manažeři státních firem zveřejňovat svůj plat, odpovědělo 76 procent podnikatelů kladně.

Naopak pouze 16 procent z nich si myslí, že tyto informace by měly zůstat tajné, 8 procent podnikatelů nemá v této věci jasný názor.
Podobně se domácí podnikatelé staví i k otázce zveřejňování ročních odměn. Čtyři z pěti firem (80 procent) je pro zveřejnění výše ročních odměn manažerů státních firem, opačný názor má 16 procent podnikatelů a 7 procent je nerozhodnutých.

„Je logické, že když někdo odvádí dobrou a kvalitní práci tak je podle toho patřičně ohodnocen. Pokud však podnik vykazuje špatné hospodářské výsledky, musí tomu odpovídat i finanční hodnocení těch manažerů, kteří nesou odpovědnost za hospodaření daného podniku. Vzhledem k tomu, že v těchto podnicích se hospodaří s penězi daňových poplatníků, je pochopitelné, že firmy chtějí vidět transparentní hospodaření státu s těmito prostředky. To je hlavní důvod proč většina podnikatelů je pro zveřejňování platů těchto lidí s rozhodovacími kompetencemi,“ komentoval výsledky průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zcela opačný názor je však mezi podnikateli k otázce zveřejňování platů a ročních odměn v soukromých firmách. Více než 80 procent firem (81 procent) tento návrh nepodporuje, souhlasí s ním pak 13 procent podnikatelů a 6 procent nedokáže jednoznačně odpovědět. Přesto se najde mnoho podnikatelů, kteří by se zveřejněním svého platu neměli žádný problém, uvedl to téměř každý druhý (44 procent). Podobný počet (48 procent) je proti a 8 procent neví.

Polovina domácností s osobním počítačem


Zdroj: ČSÚ

Český statistický úřad prezentoval aktuální údaje a analýzy týkající se využívání informačních a komunikačních technologií – ICT – v domácnostech a mezi jednotlivci v zemích Evropské unie.

Z hlavních zjištění tohoto statistického šetření vyplývá, že počet domácností vybavených osobním počítačem a připojením k internetu v letech 2003 až 2008 výrazně vzrostl. Osobním počítačem bylo v roce 2008 vybaveno 48 % domácností (2,06 milionu), což je oproti roku 2003 (24 %) dvojnásobek. Nárůst vybavenosti internetem byl ještě výraznější. Ve 2. čtvrtletí roku 2008 mělo internet 42 %, v roce 2003 pouze 15 % domácností (viz graf č.1).
V letech 2003 až 2008 výrazně vzrostl počet domácností s vysokorychlostním připojením k internetu. Vysokorychlostní připojení k internetu nad nízkorychlostním připojením v domácnostech výrazně převažuje.

Z domácností, které mají osobní počítač, využívá možnost připojení k internetu 87% (v roce 2007 to bylo 81 %, 2006 – 75 %, 2005 – 64 %, 2004 – 66%, 2003 – 62 %). Mít počítač s připojením na internet se stává běžným standardem.

Lepší je vybavenost osobním počítačem i připojením k internetu u domácností se závislými dětmi (do 26 let) než u domácností bez závislých dětí. Připojení k internetu má 67 % domácností se závislými dětmi a 27 % domácností bez závislých dětí.

Nejvíce jsou osobním počítačem a připojením k internetu vybaveny domácnosti v Praze (59 % domácností má PC, 56 % má připojení k internetu). Osobním počítačem jsou nejméně vybaveny domácnosti v Libereckém kraji (36 % domácností má osobní počítač), internet je nejméně rozšířen v Olomouckém a Libereckém kraji (33 % domácností má internet).

V letech 2003 až 2008 se výrazně měnil způsob připojení domácností k internetu. V roce 2008 je nejrozšířenějším typem bezdrátové připojení (Wi-Fi, WLAN) k internetu (31 % domácností s internetem je připojeno prostřednictvím Wi-Fi či WLAN).
Velmi výrazně klesl počet domácností připojených přes pevnou telefonní linku (dial-up) – tento způsob připojení využívá 14 % domácností s připojením k internetu (r. 2003 – 82 % domácností připojených k internetu, 2004 – 69 %, 2005 – 63 %, 2006 – 35 %, 2007 – 18 %).

Ve srovnání s rokem 2007 klesl podíl připojení prostřednictvím ADSL, které bylo v roce 2007 nejrozšířenějším typem připojení (r. 2004 – 4% domácností s připojením k internetu, 2005 – 5 %, 2006 – 14 %, 2007 – 26 %, 2008 – 22 %). V absolutních číslech počet domácností připojených prostřednictvím ADSL stále mírně stoupá, jiné typy připojení se však rozšiřují rychleji, podíl ADSL proto klesá.

Možnost hlasovat vzdáleně

Vláda minulý týden odhlasovala návrh novely Obchodního zákoníku, ze kterého vyplývá, že akcionáři budou mít nyní možnost hlasovat na valných hromadách společností i elektronicky nebo poštou. Novelu zákoníku schválila na návrh ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády Daniely Kovářové schválila.

Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti novela vychází z evropské směrnice z roku 2007. Jejím účelem je především zjednodušit akcionářům účinně kontrolovat společnosti. Návrh pak má umožnit českým akcionářům využívat svá práva v zahraničí a v České republice zajistit stejné podmínky cizincům.

Novela dále zavádí do zákoníku podmínky, za jakých se budou moci podávat návrhy a protinávrhy k bodům programu jednání valné hromady. Ministerstv též připomnělo důležitou obměnu, kterou je stanovení jednotného rozhodného dne pro společnosti, jejichž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu.

Směrnice EP klade na členské státy i další požadavky související se zlepšením postavení akcionářů v akciových společnostech.

Přečtěte si také

IT byznys: podnikatelé vyzvali vládu ke zvyšování konkurenceschopnosti
IT byznys: příprava novely pro odstranění daňové diskriminace
IT byznys: Až polovina studentů chce po studiích podnikat
IT byznys: Dopad krize pro firmy? Až 40 % firem propouští
IT byznys: Snížením administrativy ušetří podnikatelé přes 6 miliard
IT byznys: Na české podnikatele čeká dalších šest miliard korun
IT byznys: nedostatečná kontrola zadluženosti zákazníků
IT byznys: významně se mění způsob připojení k Internetu u firem
IT byznys: podnikatelé poslali žádosti o dotace EU ve výši 66,6 miliardy

Exit mobile version