Ministerstvo dopravy zadalo výběrové řízení na pilotní projekt zavedení technologie tísňového volání z automobilů eCall v hodnotě 20 milionů Kč. • Rok 2011 by mohl být rekordním, co do počtu prodaných kusů chytrých telefonů, tabletů a netbooků. Ke spotřebitelům by se jich mělo dostat více než tradičních počítačů. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.
Tendr Ministerstva dopravy na systém eCall
Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na pilotní projekt zavedení technologie tísňového volání z automobilů eCall. Na projektu v hodnotě 20 milionů Kč se podílí EU. Zájemci se mají hlásit do konce února. Zakázku ministerstvo zveřejnilo na internetu.
Systém je založen na principu, že v případě závažné nehody eCall automaticky vytočí evropskou linku tísňového volání 112. Díky tomu se má výrazně zkrátit čas, který lékaři potřebují k tomu dostat se na místo neštěstí. EU, která zavedení eCall prosazuje, tak chce zachránit kolem 2500 životů ročně.
Projekt je hrazený z evropského programu k posílení konkurenceschopnosti a inovací. Členským zemím, které se k zavádění eCall nepřipojí, hrozí Evropská komise regulačními opatřeními.
Nehody na silnicích stojí ekonomiku EU ročně více než 160 miliard eur (3,9 bilionu korun), přičemž vybavením všech vozidel v EU systémem eCall by bylo možné ročně ušetřit 26 miliard eur. Náklady na jeden vůz se odhadují na méně než 100 eur.
Z oznámení na stránkách MD: „Dne 14.1.2011 bylo zahájeno zadávací řízení nadlimitní veřejné zakázky s názvem ZAPOJENÍ ČESKÉ REPUBLIKY DO EVROPSKÉHO PILOTNÍHO PROJEKTU AUTOMATICKÉHO TÍSŇOVÉHO VOLÁNÍ Z VOZIDLA eCALL (pod zkratkou HeERO) REALIZOVANÉHO V RÁMCI 4. VÝZVY EVROPSKÉHO PROGRAMU CIP (Competitiveness and Innovation Programme).“
Předmětem veřejné zakázky je:
- mezinárodní koordinace a vedení pracovního balíčku HeERO „WP2 – Realizace“ v jednotlivých účastnických zemích konsorcia HeERO a napříč řešitelským konsorciem projektu HeERO (viz Příloha č. 1 této zadávací dokumentace);
- analýza současného stavu, možností technického, technologického a organizačního řešení oblasti tísňového volání 112/E112 v ČR, návrh systému eCall, jeho pilotního testování a vyhodnocení;
- pilotní realizace funkcionalit systému eCall v České republice zahrnující ověření interoperability systému v rámci zemí konsorcia HeERO;
- podíl na řešení ostatních pracovních balíčků projektu HeERO: „WP3 – Provoz“, „WP4 – Vyhodnocení“, „WP5 – Publicita“ a „WP6 – Identifikace bariér a doporučení pro rozšíření eCall v EU“.
Lhůta pro podání nabídek končí dne 28.02.2011 v 10:00 hod.
Letos by se mělo prodat více než 400 milionů kusů PC tabletů
Podle prognózy poradenské společnosti Deloitte přinese letošní rok v oblasti technologií, médií a telekomunikací řadu významných milníků. První z nich bude z oblasti prodeje počítačových zařízení. Celosvětově se v roce 2011 prodá více chytrých telefonů, tabletů a netbooků než tradičních počítačů.
Prodej tzv. „počítačů do ruky“ tak podle prognózy výrazně překoná hranici 400 milionů kusů. Ke druhému milníku dojde v segmentu prodeje digitální hudby. Výnosy z digitální distribuce hudebních nahrávek převýší výnosy z klasického prodeje hudby na CD nosičích či vinylových deskách. Třetí milník je spojen s oblastí sociálních sítí. Objem komunikace uživatelů na sociálních sítích převýší v roce 2011 objem firemní komunikace.
„Klíčovým trendem v posledních deseti letech se stala konvergence. Technologie, média a telekomunikace jsou nyní ještě více propojeny a vzájemně na sobě závislé než kdykoliv dříve,“ uvedl Jakub Sova, partner oddělení podnikového poradenství ve společnosti Deloitte ČR a dodal, že přichází éra lehkých a přenosných zařízení s dotykovými displeji, které díky přístupu na mobilní internet zprostředkují uživatelům prakticky jakýkoliv digitální obsah.
„Mezi smartphony a tablety budeme nadále svědky rozmanitosti operačních systémů. Stále totiž mezi nimi není definován standard. Spojuje je pouze fakt, že většina z nich používá podobný, méně výkonný procesor. Očekáváme také, že žádný z operačních systémů nebude mít do konce roku 2011 dominantní tržní podíl na trhu,“ uvedl Zdeněk Křížek, ředitel v oddělení řízení podnikových rizik ve společnosti Deloitte ČR.
V oblasti médií si bude televize nadále upevňovat pozici „super média“ a zdroje největších příjmů z reklamy. Naopak příjmy z reklamy na sociálních sítích budou spíše velmi skromné. Počet uživatelů sociálních sítí sice vzroste na více než jednu miliardu, nicméně příjmy z reklamy v této oblasti budou představovat stále méně než jedno procento celkových výdajů na reklamu.
Týdenní review
Pondělní příspěvek shrnul, co nám minulý rok “přinesl” za nové hrozby a trendy v oblasti bezpečnosti.
Další článek se týkal společnosti Google, která se rozhodla upravit svoje pravidla pro poskytování cloudových služeb do podoby, která zvyšuje její kredibilitu kdykoliv dojde při poskytování služby k nějaké formě kolapsu. Týká se to samozřejmě veškerého cloudového softwaru firmy.
Ve středeční personální rubrice jsme rozebrali podrobněji nástup Jiřího Deváta na pozici prvního muže tuzemské pobočky technologické společnosti Cisco.
{seealso}
Čtvrteční článek o cloud computingu rekapituloval pět startupů minulého roku. Dočkali jsme se plno zajímavých projektů, ale byli bychom to správní nadšenci, kdybychom od toho nového neočekávali více? Jistě Vám něco říkají jména Chatroulette, Groupon nebo třeba náš český Slevomat. Tyto služby dobyly svět a získaly si velkou popularitu. Pokud je neznáte, určitě neváhejte a seznamte se.