Český statistický úřad (ČSÚ) v minulém týdnu podepsal smlouvu se společností HP, které se stala vítězem tendru na generálního dodavatele IT pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. • Symantec: nevyžádaná pošta je častěji odesílána z počítačů se systémem Windows než z počítačů s jiným operačním systémem. • Protipirátská aliance BSA ve svém oznámení informovala o tom, že za posledních osm měsíců obdržela 3500 oznámení kvůli pirátství a začíná s podezřelými společnostmi jednat.
Podpis smlouvy mezi ČSÚ a HP
HP dodavatelem IT pro sčítání lidu
Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden podepsal smlouvu s vítězem výběrového řízení na generálního dodavatele informačních technologií pro sčítání lidu, které se bude konat příští rok na jaře. Vítězem veřejné soutěže je společnost HP a hodnota kontraktu bez DPH činí 462 milionů korun.
Úřad na ochranu hospodářské soutěže letos 21. dubna rozhodl, že veřejná soutěž byla zcela v pořádku a že ČSÚ může podepsat smlouvu s vítězem. Tendrem se antimonopolní úřad zabýval na podnět samotných statistiků.
Ti ho podali v okamžiku, kdy soutěž začala napadat neúspěšná společnost Unicorn, která zakázku nevyhrála. ÚOHS ale koncem dubna jednoznačně potvrdil, že celé výběrové řízení bylo podle zákona.
Kvůli neoprávněnému napadání neúspěšným uchazečem vzniklo v projektu čtyřměsíční zpoždění. Společnost HP se Českému statistickému úřadu zaručila, že všechny potřebné IT aplikace a služby stihne i přes zpoždění zajistit v původním rozsahu, a že termín sčítání lidu tak nebude nijak ohrožen. Stejná zůstane i původní vysoutěžená cena.
„Učinili jsme všechno možné pro to, abychom dohnali zpoždění čtyř měsíců, a předpokládáme, že do konce letošního roku budou všechny úkoly splněny tak, abychom se dostali do schváleného harmonogramu,“ komentoval situaci po podpisu smlouvy místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.
Generální ředitel společnosti HP Jan Kameníček potvrdil, že na dohnání zpoždění se již pracuje. „Přepracováváme harmonogram prací, abychom zpoždění stáhli co nejdříve,“ řekl.
Symantec oznamuje výsledky dubnového reportu
Podle dubnové zprávy MessageLabs Intelligence je nevyžádaná pošta častěji odesílána z počítačů se systémem Windows než z počítačů s jiným operačním systémem. Ovšem kterýkoli počítač se systémem Linux, relativně vzhledem k jeho podílu na trhu, odesílá nevyžádanou poštu s pětkrát vyšší pravděpodobností než kterýkoli počítač se systémem Windows.
U operačního systému MacOS je nejmenší pravděpodobnost, že bude odesílat nevyžádanou poštu jak podle jeho globálního podílu na nevyžádané poště, tak podle pravděpodobnosti u jednotlivých počítačů.
Hlavní zjištění
- V dubnu byl podíl nevyžádané pošty byl 89,9 %, což je od března pokles o 0,8 %.
- 28,9 % škodlivého kódu šířeného e-mailem obsahovalo v dubnu odkazy na nebezpečné webové servery, což je od března zvýšení o 12,1 %.
- Pokud posuzujeme podíl všech hrozeb, jako jsou viry a trojské koně, šířených e-mailem, zvýšil se podíl phishingových e-mailů o 5,7 procentního bodu na 70,3 %.
- Tým MessageLabs Intelligence identifikoval také každý den v průměru 1 675 webových serverů, které se nově staly hostiteli škodlivého kódu a jiných potenciálně nežádoucích programů, jako je spyware a adware, což je od března pokles o 12,7 %.
- Podíl nevyžádané pošty vzrostl v dubnu v Itálii na 95,5 %, takže Itálie se stává zemí s největším podílem nevyžádané pošty.
- Velká Británie zůstala v dubnu nejaktivnější zemí v oblasti phishingových útoků s 1 útokem v 199,7 e-mailech.
BSA zahajuje jednání s podezřelými firmami
Protipirátská aliance BSA ve svém oznámení informovala o tom, že za posledních osm měsíců obdržela 3500 oznámení kvůli pirátství a začíná s podezřelými společnostmi jednat.
Nejčastějším motivem k ohlášení pirátství je pomsta zaměstnavateli a obavy z nekalé konkurence. Respondenti ankety BSA by pirátství nejčastěji potrestali veřejně prospěšnými pracemi (51 %) a peněžitými tresty (38 %).
„V těchto dnech zahajujeme s firmami podezřelými z porušování autorských práv k softwaru proceduru směřující k nápravě,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.
Nejvíce oznámení (63 %) obdržela BSA loni a letos od majitelů či jednatelů firem. Nejčastěji tak reagovali na nekalou konkurenci: Tím jsou myšleny firmy, které užívají nelegální software a tím si snižují provozní náklady.
Zejména ve strojírenství, u architektů, designérů či grafiků mohou firmy nelegálním užíváním snížit provozní náklady až o stovky tisíc korun měsíčně. K tomu Jan Hlaváč dodal: „Poctivým firmám to vadí, protože cenu softwaru musí promítnout do ceny služeb.“
Zaměstnanci se za sledované období na oznámení pirátství podíleli 30 %. Motivem podle statistik BSA bývají obavy, že by v případě policejní prohlídky mohli být zaměstnanci za užívání nelegálního softwaru spoluodpovědní či nesouhlas zaměstnance s pirátstvím. Valná většina oznámení je ale motivována pomstou zaměstnavateli.
Respondenti ankety BSA by pirátství nejčastěji potrestali veřejně prospěšnými pracemi (51 %) a peněžitými tresty (38 %).
Přečtěte si také
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci
IT byznys: ČTÚ sníží poplatek za volání na mobily o 45%
IT byznys: v letošním roce porostou světové výdaje na IT o 5,3%
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá
IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %
IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií