Analytici Gartner: V 1Q 2010 se v České republice prodalo celkem 288 516 počítačů • IDC: v globálním měřítku nyní vzniká o třetinu více dat, než je možné uložit. • Z průzkumu agentury Robert Half vyplývá, že se každý druhý zaměstnavatel v Česku obává odchodu svých klíčových zaměstnanců z oblasti financí za lepší prací.
Gartner: růst prodeje PC v ČR o 8 %
Analytická agentura Gartner prezentovala statistiku prodeje stolních i mobilních počítačů v České republice v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle zveřejněných čísel se v prvním čvrtletí roku 2010 se v České republice prodalo celkem 288 516 počítačů. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to znamená růst o 8 %. Při mezičvrtletní komparaci se jedná o pokles ve výši 18,4 %.
První místo na trhu si v Česku drží Acer, který v prvním čtvrtletí držel 30,1 % trhu a jako jediný zaznamenal i mezičtvrtletní růst. Přesně zaznamenal 86 725 prodaných kusů. Na druhém místě se umístil výrobce HP, který s necelými 53 tisíci kusy drží tržní podíl 18,3 %. Asus si při srovnání s předchozím rokem polepšil o 22,4 % a umístil se třetí. Nyní ovládá 14,5 % tuzemského trhu v prodeji PC.
Na čtvrté pozici skončil Dell, který zvýšil podíl na trhu na 8,7 %. Celkový počet prodaných kusů zboží u tohoto producenta činil 25 218. Lenovo ve srovnání s předchozím rokem zvýšilo objem prodejů o 42,2 % a je v Česku na páté pozici.
Z absolutního součtu prodejů je znát posílení role hlavních hráčů na trhu. Výsledků za první čtvrtletí ukazují, že tradiční tržní leadeři ostatním značkám daleko odskakují. Zatímco celkový trh rostl o 8 %, ostatní výrobci mimo TOP 5 ztratili v průměru o 29,6 %. Jejich podíl na trhu se z hlediska prodaných kusů snížil z 36,2 % v prvním čtvrtletí minulého roku na 23,7 % v prvním čtvrtletí roku letošního.
IDC: větší množství dat, než je možné uložit
V dnešní době globálně vzniká zhruba o 35 procent více digitálních informací, než představuje světová úložná kapacita. Jen v roce 2010 bude vyprodukováno 1,2 zetabytů informací, což odpovídá například 75 miliardám zcela zaplněných iPadů 16GB. Nepříliš pozitivní vyhlídku uvedla společnost EMC, pro kterou studii vypracovala průzkumová společnost IDC.
Přibližně 70 procent objemu všech digitálních informací bude v letošním roce vytvořeno jednotlivci, kteří posílají emaily, stahují filmy, ukládají fotografie, zkrátka běžným způsobem využívají svůj počítač.
Materiál zpracovaný analytiky IDC ukazuje na fakt, že v roce 2009 vzrostl objem vytvářených dat o 62 procent na 800 miliard gigabytů, tedy 0,8 zetabytu. Jen pro představu by mohlo jít o sloupec DVD, který by dvakrát dosáhl ze země na měsíc. Predikce říká, že do roku 2020 bude dat 45krát víc, než je dnes.
Zvyšující se objem digitálních informací s sebou přináší stále větší nároky na správu a tak by firmy i domácnosti měly začít měnit zažité způsoby ukládání a zálohování dat. Možným způsobem, kterak čelit datovému chaosu a problému s místem pro ukládáním dat, by mohlo být širší využití diskutovaného cloud computingu. Využívání virtuálního prostoru neboli ukládání přes internetové rozhraní do tzv. cloudu, by mohlo přinést řešení situace.
Strach firem z odchodu důležitých zaměstnanců
Z průzkumu agentury Robert Half vyplývá, že se každý druhý zaměstnavatel v Česku obává odchodu svých klíčových zaměstnanců z oblasti financí za lepší prací. Informace vycházejí z rozsáhlého šetření, které bylo realizováno na vzorku více než 3000 manažerů působících v oboru financí a lidských zdrojů ze 13 zemí světa.
V případě, že se pro podnik klíčový zaměstnanec rozhodne odejít ze společnosti z důvodu výhodnější nabídky práce, v 78 procentech případů se nynější zaměstnavatel snaží konkurovat nabídce ještě zajímavějším návrhem. Zajímavým zjištěním je, že o možnosti přijmout tuto protinabídku by potom uvažovalo 71 procent manažerů v Česku. Například v Lucembursku by takto uvažovalo pouhých 46 procent v Belgii potom „jen“ 50 procent. V 82 procentech případů by byly společnosti v Česku ochotny znovu zaměstnat své bývalé pracovníky. Jde o nejvyšší podíl ze všech sledovaných zemí.
„Trh práce v ČR je dlouhodobě charakteristický nedostatkem odborníků s praxí. Firmy se snaží udržet si své klíčové zaměstnance. Zaměstnavatelům pomáhá i skutečnost, že zaměstnanci jsou v dnešní době často opatrní a nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání. Proto i v případě nabídky lepší práce uvažují o protinabídce současného zaměstnavatele,“ řekl k průzkumu průzkumu ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek.
Šetření dokázalo, že hlavním rozhodovacím faktorem při uvažování o práci je stále mzda. Podle Křížka zvyšuje motivaci zůstat ve stávající firmě u poloviny manažerů nejen v ČR, ale i v ostatních sledovaných zemích. Dalším motivačním faktorem, který uvedlo 28 procent respondentů, je transparentní představa kariérního postupu.
Podle průzkumu se ve více než třetině případů firmy v Čechách snaží udržet zaměstnance poskytováním dovolené navíc, 35 procent společností poskytuje zaměstnancům využívat oblíbený benefit v podobě flexibilní pracovní doby.
Na 72 procent manažerů v ČR vnímá jistotu svého zaměstnání na stejné úrovni jako před rokem. Velmi podobná situace panuje ve všech sledovaných zemích kromě Lucemburska. Celkem 88 procent manažerů v ČR uvádí, že v následujícím půlroce nehodlá měnit práci. „Stávající situace je důsledkem opatrnosti na straně uchazečů. Nejvíce cenění specialisté, kteří splňují vysoké nároky firem, totiž nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání,“ vysvětlil Křížek.
Přečtěte si také
IT byznys: ČSÚ podepsal smlouvu s Hewlett-Packard na zakázku za 462 milionů
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci
IT byznys: ČTÚ sníží poplatek za volání na mobily o 45%
IT byznys: v letošním roce porostou světové výdaje na IT o 5,3%
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá
IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %
IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií