IT byznys: nový způsob podvodů s platebními kartami

Nový způsob podvodů s platebními kartami prostřednictvím hotelových rezervací. • Internetová společnost Yahoo! uzavřela jednání se softwarovou firmou Microsoft, nedoj tedy k jejímu převzetí ani jako celku, ani po částech. • Evropská komise hrozí zásahem proti cenám krátkých textových zpráv.

Opět po týdnu přicházíme se souhrnem tří významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne šokovalo veřejnost především prezentování nového způsobu, jakým podvodníci dokážou odcizit finanční prostředky z bankovních účtů lidí.

Podvodníci s kartami využívají hotelových rezervací

Minulý týden ve čtvrtek probleskla českými médii informace o tom, že se v České republice v minulém roce objevilo několik případů dosud neznámého typu internetových podvodů s platebními kartami. O takových případech informovali Hospodářské noviny (HN), ve večerní reportáži se problému věnovala také televize Noiva, které závažnost tohoto druhu kriminality potvrdil i internetový odborník Aleš Miklík.

Pachatelům této činnosti k odčerpání peněz z bankovního účtu stačí znát číslo karty. S jeho použitím si rezervují ubytování v hotelu. Následně ovšem svojí objednávku zruší, nechají hotel strhnout storno poplatky a určité peníze poslat na účet, který je ve všech případech anonymní. Používají k tomu například služby Western Union. Policie ČR zatím údajně v této souvislosti nikoho neobvinila.

Naše policie tento nově rozpoznaný druh podvodů s využitím hotelových objednávek popsala ve své zatím poslední studii o bezpečnosti v České republice. V posledním období prý k této trestné činnosti došlo například v Českých Budějovicích. Zde si dotyční vykukové, kteří všechno vyřizovali jen s využitím elektronické pošty, bookovali celé hotelové patro. Poté co zrušili objednávku, nechali si peníze poslat na účet.

Definitivní konec jednání mezi Yahoo!a Microsoft

Agentura AP přišla na konci minulého týdne se zprávami o tom, že se internetová společnost Yahoo! rozhodla zastavit veškerá jednání s redmondskou firmou Microsoft. Údajně nedojde k jejímu převzetí ani jako celku, ani po částech. Pokud by to opravdu byla pravda, mohlo by to vést k větší pravděpodobnosti dohody o spolupráci mezi věčnými rivaly Yahoo! a americkým internetovým gigantem Google.

Ještě přibližně před týdnem se objevily nové mediální spekulace o tom, že investor Carl Icahn navrhuje Yahoo!, aby řeklo Microsoftu, že by bylo možné uskutečnit její převzetí za 49,5 miliardy dolarů. Taková částka by znamenala o dvě miliardy více, než činila poslední nabídka Microsoftu.

Carl Icahn svůj nápad pojal jako doporučení, které zaslal v dopise předsedovi představenstva Yahoo! Royi Bostockovi. V dopise byla uvedená navrhovaná cena 34,375 dolaru na akcii. Carl Icahn, který disponuje velkým balíkem akcií Yahoo!, vede již od odmítnutí nabídky Microsoftu kampaň, v níž se snaží prosadit změnu obsazení představenstva a odvolání generálního ředitele Jerryho Yanga, pokud se internetová společnost nedohodne s Microsoftem do výroční valné hromady, která se uskuteční 1. srpna.

Již známou a poslední měsíce dokola opakovanou snahou byly pokusy Microsoft na převzetí společnosti Yahoo! za 44,6 miliardy dolarů. Nabídka byla ještě následně navýšena až na 47,5 miliardy dolarů. Vedení Yahoo! v čele s ředitelem Yangem však odmítlo přijmout nabídku s vysvětlením, že je příliš nízká. Microsoft potom oznámil v květnu, že jeho zájem o převzetí Yahoo! pominul.

Evropská regulace cen SMS

Představitelé Evropské komise v minulém týdnu výrazným způsobem pohrozili, že v nejbližší době rázně vystoupit proti hodnotě cen nastavených za posílání krátkých textových zpráv (SMS) ze zahraničí. Evropská komisařka pro informační společnost Viviane Redingová hovořila před zástupci médií o tom, že v rámci setkání ministrů telekomunikací v Lucemburku řekla, že poslední statistické hodnoty neukazují, že by telekomunikační firmy ceny snížili tak, jak k tomu byli nedávno vyzváni.

Redingová mluvila o tom, že spatřila čísla, která minulou středu předvedla asociace mobilních operátorů, a průměrná cena SMS odeslané ze zahraničí se od ledna snížila z 29 eurocentů (7,1 koruny) na 28 eurocentů (6,8 koruny). To na eurokomisařku prý nepůsobilo dobrým dojmem.

Evropští mobilní operátoři měli od Evropské komise předepsáno první červenec jako poslední datum, do něhož jsou povinni předražené ceny snížit. Kdyby se tak nestalo, zasáhne komise podobně jako u regulace roamingového volání z mobilních telefonů v zahraničí.

Přečtěte si také

IT byznys: Czech POINT hlásí už 400 000 výstupů
IT byznys: údajný prodej statisíců osobních údajů lidí Komerční bance
IT byznys: humbuk kolem návštěvy Steva Ballmera v Praze
IT byznys: Tn.cz: negativní ohlasy, přesto vysoká návštěvnost
IT byznys: růst výdajů na bezpečnost IT o 11 %
IT byznys: ČTÚ prověří neúměrně dlouhé čekání na poštách
IT byznys: Telefónica O2 zřejmě čeká exekuci
IT byznys: NetCentrum posiluje tým, zaměří se na on-line video
IT byznys: Carl Icahn chce dosadit do vedení Yahoo! své lidi

Exit mobile version