Ze spolupráce společností Visa Europe, Telefónica O2 a Giesecke & Devrient (G&D) vznikla novinka – mobilní platební technologie v podobě SIM karty, která umožňuje jejím držitelům přenos mobilních platebních aplikací z jednoho mobilního telefonu do dalšího. • Zastoupení tuzemských firem v žebříčku nejrychleji rostoucích podniků Technology Fast 500 EMEA se letos proti loňsku snížil na polovinu. • Zhruba 40 procent firem letos globálně kvůli propadu ekonomiky snížilo výdaje na informační technologie (IT), téměř pětina je naopak navýšila.
Platby pomocí SIM karty
K prezentaci novinky v segmentu mobilních plateb došlo na mezinárodním fóru o informačních a komunikačních technologiích Cartes 2009 v Paříži. Nová generace mobilní platební technologie v podobě SIM karty umožňuje jejím držitelům jednoduchý přenos mobilních platebních aplikací z jednoho mobilního telefonu do dalšího.
Technologie s využitím takzvaného Smart Card Web Serveru (SCWS) SIM karet poskytovaných G&D, datovými komunikacemi Telefóniky O2 a platební aplikací Visa Europe svým uživatelům umožní ukládat všechny příslušné platby, bezpečnostní oprávnění i uživatelské rozhraní na jednom místě. Právě na SCWS SIM.
SIM karta může být také vyjmuta z mobilního telefonu se SCWS a být využita v jiném, který tuto technologii podporuje. Díky tomu mohou uživatelé pokračovat v používání platební služby Visa bez nutnosti instalovat nové uživatelské rozhraní či platební aplikaci při změně telefonu.
„ Nyní je klíčové učinit bezpečné mobilní platby ještě jednodušší. Spolu s partnery projektu se připravujeme i do budoucna, kdy budou uživatelé moci přesouvat jejich Visa mobilní aplikace z jednoho telefonu do druhého, aniž by přerušili využívání plateb při výměně svého telefonu,“ řekla Sandra Alzetta, Senior Vice President a vedoucí oddělení inovací Visa Europe.
Smart Card Web Server využívá SIM kartu jako lokální server uvnitř mobilního telefonu k zobrazení uživatelského rozhraní, které umožní mobilní platební služby. Od aplikace JAVA či jiných softwarových zařízení pro uživatelská rozhraní se liší užitím standardních internetových technologií jako je HTML nebo bezpečnostních spojení Https.
Pokles českých podniků v Technology Fast
Počet českých firem v žebříčku nejrychleji rostoucích podniků v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky Technology Fast 500 EMEA se letos proti loňsku snížil na polovinu. Do žebříčku 500 nejrychleji rostoucích technologických firem se dostalo pět českých společností. Minulý rok však české zastoupení čítalo 11 podniků. Na špičku žebříčku vystoupala turecká společnost Biotekno. Nejúspěšnějším českým zástupcem se stala pojišťovací makléřská společnost Insia, která obsadila 214. příčku.
Deloitte Technology Fast 500 EMEA vychází z porovnání obratu společností mezi roky 2004 až 2008. Jeho sestavení předcházelo říjnové hodnocení nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě, Deloitte Technology Fast 50. Žebříček zahrnuje firmy z oborů technologie, média, telekomunikace, biomedicínské vědy a ekotechnologie.
Vítěz letošního hodnocení, společnost Biotekno, působí jako podnikový integrátor mobilních technologií se sídlem v Istanbulu. Za sledované pětileté období vykázal růst o 42.417 procent na 37,4 miliónu eur ve fiskálním roce 2008.
Do první desítky Deloitte Technology Fast 500 EMEA se letos probojovaly i další dvě turecké společnosti. Zemí s nejpočetnějším zastoupením zůstala Británie s 87 firmami v žebříčku. Z českých společností se v seznamu umístily kromě Insia také společnosti Invia CZ (249.), StringData (260.), Trask solutions (395.) a Datasys (464.).
Čtvrtina krizí zasažených firem
Celým 28 procentům českých firem způsobuje ekonomická krize vážné problémy. Projevuje se to v odlivu zákazníků a úbytku zakázek. Zhruba desetině firem (13 procent) se důsledky recese vyhýbají. Sedm procent respondentů uvedlo jinou odpověď. Takový stav deklarují výsledky listopadového průzkumu Hospodářské komory České republiky. Šetření bylo realizováno na vzorku 523 společností – od malých firem až po velké podniky s počtem zaměstnanců nad 250.
Z průzkumu je též patrné, že téměř tři čtvrtiny podnikatelů (73 procent) nepociťují, že se podnikatelské prostředí v tuzemsku trvale zlepšuje, protože je stále příliš svazuje byrokracie. Na 19 procent odpovídajících se domnívá, že se podmínky k podnikání pomalu, ale trvale zlepšují. Pouhá 0,5 % si myslí, že se podmínky k podnikání zlepšují každým rokem. Zbývajících osm procent situaci nedokáže posoudit.
„Výsledky potvrzují, že nesmyslná administrativa ubíjí podnikatele mnohem více než například výše daní,“ komentoval průzkum prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Podle jiné studie hospodářské komory za dva a půl roku sice česká legislativa snížila administrativní zátěž podnikatelů o 14 procent, ale Evropská unie ji zároveň o 21 procent navýšila.
Přečtěte si také
IT byznys: nespokojení klienti připraví firmy ročně o 19,3 miliardy korun
IT byznys: Heureka.cz a PaySec zaručí online nakupujícím vrácení peněz
IT byznys: tržní podíl Internet Exploreru se snižuje
IT byznys: možnost psát internetové adresy jinak než latinkou
IT byznys: Pokračuje zájem o firmy na klíč
IT byznys: Tuzemští manažeři se zlepšují v řízení projektů
IT byznys: 40 % ohlášení živnosti probíhá elektronicky
IT byznys: IBM je podle tržeb lídrem v IT poradenství
IT byznys: Živnostníci mají potíže s proplácením faktur
IDN a DNSSEC v doméně .eu
IT byznys: 87% manažerů necítí zlepšení ekonomiky
IT byznys: Existenční problémy třetiny firem kvůli krizi