Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se IT odborníci na zaměstnané populaci České republiky podíleli 2,3 %. • Od 18. února 2011 je možné na Czech POINTu požádat o zřízení datové schránky a nechat si vydat přístupové údaje prostřednictvím tzv. virtuální obálky. • Týdenní revize dění na ITBiz.cz.
Kontinuální růst výdajů na do firemního IT
Český statistický úřad (ČSÚ) vydal obsáhlou studii o stavu informačních technologií v Česku. Podle ní představovaly absolutní výdaje za ICT vybavení a služby v roce 2008 v Česku 785 miliard korun a oproti předchozímu roku tak došlo k jejich opětovnému nárůstu.
Více než polovina těchto výdajů připadá na ICT vybavení (56 %) a na ICT služby zbývá 44 %. Nejpodstatnější část z celkových výdajů patří dlouhodobě na mezispotřebu (632 mld. Kč v roce 2008), na konečnou spotřebu domácností pak zbývá 87 mld. Kč a na investice 66 mld. Kč. Tuzemská produkce se na celkových výdajích za ICT vybavení a služby podílí cca 40 %, i když u služeb v oblasti IT to je 75 %.
Výška hladiny investic do ICT vybavení (počítačové vybavení a telekomunikační zařízení) a softwaru vypovídá mnohé o tom, jak se podniky a vládní instituce snaží zavádět moderní informační technologie a systémy a tím zvyšovat svojí konkurenceschopnost a efektivitu.
V roce 2008 investovaly podniky a veřejné instituce v České republice do ICT vybavení a softwaru 70 mld. korun, tj. v běžných cenách o 21 miliard korun méně než v roce 2000. Na HDP se investice do ICT vybavení a softwaru v České republice v roce 2008 podílely 1,9 % a na celkových investicích zaujímaly podíl 7,9 %. V roce 2000 byl podíl investic do ICT na HDP 4,2 % a na celkových investicích 14,9 %.
V posledních 10 letech vzrostl výrazně podíl softwaru na investicích do ICT, a to z 17 % v roce 1998 na 47 % v roce 2008, a to především na úkor investic do telekomunikačního vybavení a zařízení, jejichž podíl poklesl během tohoto období z 37 % na 14 %.
V roce 2009 se průměrný hrubý měsíční plat IT odborníka pohyboval těsně pod hranicí 44 tisíc korun. Mezi jednotlivými skupinami zaměstnání jsou v platech IT odborníků poměrně velké rozdíly. Například průměrná mzda Projektantů a analytiků výpočetních systémů činila roce 2009 téměř 54 tisíc korun a naopak IT odborníci, jež se podílejí především na obsluze informačních technologií a systémů (Operátoři a obsluha výpočetní techniky), brali v průměru 30 tisíc korun.
Platově jsou na tom nejlépe IT odborníci s ukončeným vysokoškolským vzděláním (53 800 Kč), dále IT odborníci ve věku 35–39 let a také si lépe vedou muži (104 % průměrné mzdy IT odborníka) než ženy (81 % průměrné mzdy IT odborníka).
Virtuální schránka v infosystému DS
Informační systém datových schránek přichází s rychlejším a pohodlnějším způsobem doručení přístupových údajů.
Od 18. února 2011 je možné na Czech POINTu požádat o zřízení datové schránky a nechat si vydat přístupové údaje prostřednictvím tzv. virtuální obálky. Nadále je zachován i stávající způsob doručení přístupových údajů na kontaktní adresu.
Nová funkcionalita umožní výrazné zjedušení získávání přístupových údajů zejména české občany pobývající v zahraničí, jejichž kontaktní adresa se nachází v zemi, kam nemá Česká pošta s.p. zajištěno doručování zásilek v režimu do vlastnich rukou. V neposlední řadě také tato nová funkce ušetří prostředky za tisk a rozeslání poštovních zásilek.
Úprava se týká doručování přístupových údajů pro oprávněné osoby datové schránky fyzické osoby a podnikající fyzické osoby. Forma zaslání virtuální obálkou se použije u žádosti, která je bezproblémově přijata ze strany ISDS. Elektronické doručení je vyloučeno v případě, kdy je žádost z jakéhokoliv důvodu předána do správního řízení ministerstvu – v takovém případě jsou přístupové údaje vždy doručovány formou poštovní zásilky do vlastních rukou adresáta.
Další novinku představují změny v tzv. doručence DZ. Pro lepší informovanost odesílatele zprávy je součástí doručenky také chronologický seznam událostí, které nastaly v průběhu životního cyklu datové zprávy. Právě v oblasti těchto událostí a jejich textových popisů došlo od listopadu 2010 do února 2011 k určitým změnám.
Od listopadové odstávky ISDS již není zaznamenávána prostá informace, že se přihlásil uživatel s příslušným oprávněním, nýbrž události rozlišují, zda se přihlásil oprávněný uživatel, pověřená osoba nebo elektronická aplikace systémovým certifikátem. Toto rozlišení může být v určitých situacích pro odesílatele zprávy důležitým, obdobně jako může být důležité určit roli osoby, která zprávu odeslala.
Počínajíc únorovou odstávkou byla pro úplnost přidána nová událost „Datová zpráva byla dodána“, s vysvětlujícím textem reflektujícím specifikum doručení orgánu veřejné moci.
Týdenní review
Pondělní příspěvek se týkal historie a současnosti společnosti Check Point. Izraelský výrobce bezpečnostních řešení Check Point je z mnoha úhlů pohledu specifickou společností. Výjimečná je rychlost, s jakou se jí podařilo vyrůst, význam některých produktů, které přinesla, i fakt, že přestože mezi její zákazníky patří desítky nejvýznamnějších globálně působících korporací, její jméno zná jen málokdo.
Další článek se věnoval cloudové budoucnosti. Snad v žádné jiné oblasti IT nejsou tak ostře odděleni příznivci a nepřátelé, jako právě u produktů firmy Apple. Tak či onak, jistou skupinu zákazníků se jí určitě podařilo oslovit a svoje místo na dnešním trhu má jisté. My dnes o Apple ovšem budeme hovořit zejména v souvislosti s novou cloud based službou u zálohovací utility FileVault.
Ve středeční personální rubrice jsme se podrobněji zaměřili na kooptování bývalého politka Vladimíra Dlouhého do dozorčí rady společnosti Telefónica O2. Dlouhý se věnoval několik let konzultační činnosti, nyní usedl na významný post u přední telekomunikační společnosti v Česku.
V krátkém příspěvku jsme také informovali o tom, že Intel dokončil akvizici společnosti McAfee.
Koncem února oznámil Google velkou změnu ve vyhledávacím algoritmu. Ta zamávala s výsledky téměř 12 % dotazů, které lidé do vyhledávače zadali. Zatím se tato malá revoluce dotýká jen Spojených států. Změna ve vyhledávacím algoritmu Google se ale časem přenese do celého světa. Co nás čeká?
{seealso}
To, co se podařilo slevovým serverům, se u nás zatím na českém Internetu nepodařilo ještě nikomu. Raketový start, šíření ve stylu nebezpečné epidemie a alespoň prozatimní velmi slušná ziskovost. Otázka zní, jak dlouho se mohou necelé dvě stovky slevových serverů u nás uživit a jak bude vypadat trh, až se situace stabilizuje.