IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %

Průzkum Check Point: pokračuje růst počtu vzdálených pracovníků a podniky potřebují rozšířit svá bezpečnostní opatření k jejich ochraně. &#8226 ČSÚ: v posledních čtyřech letech je připojeno k internetu 95 procent podniků v Česku. &#8226 Hospodářská komora ČR: ekonomická krize měla pro dvě třetiny firem také pozitivní důsledky.

Nárůst počtu nechráněných stanic ve firmách

Globální bezpečnostní průzkum společnosti Check Point mezi zákazníky odhalil, že i nadále dochází k růstu počtu vzdálených pracovníků a podniky potřebují rozšířit svá bezpečnostní opatření k jejich ochraně.

Z hlavních zjištění je patrné, že v roce 2009 v porovnání s rokem 2008 stoupnul počet vzdálených uživatelů, připojených k firemní síti z domova nebo na cestách, ve více než 40 % podnicích. Dále bylo zaznamenáno, že u jasné většiny podniků (77 %) tvoří až čtvrtinu jejich pracovní síly uživatelé pravidelně využívající vzdáleného připojení.

Přesto, bez ohledu na uvedený růst vzdálených uživatelů, uvedlo jen 27 % respondentů, že jejich společnosti v současné době využívají na podnikových stanicích pro ochranu citlivých dat šifrování pevných disků.

Kromě toho pouze 9 % dotázaných podniků používá šifrování i pro vyměnitelná úložiště, jako jsou například USB disky. Mobilní pracovníci tak přenášejí velké množství citlivých dat na přenosných zařízeních a důvěrné firemní informace mohou být ohroženy ztrátou, krádeží či jiným typem útoku.

„Pokud více než čtvrtina firem uvádí, že používá šifrování dat, znamená to, že většina společností vystavuje svá citlivá data nebezpečí jejich vážného zneužití,“ říká David Řeháček, marketingový manažer společnosti Check Point. Podle něj je však štěstí, že si podniky jsou této nebezpečné situace vědomy a mají potřebu ji řešit, zejména v souvislosti s rostoucím počtem mobilních pracovníků.

Průzkumu se zúčastnilo 224 IT a bezpečnostních administrátorů.

ČSÚ: on-line je již většina firem v Česku

Statistická data prezentována Českým statistickým úřadem (ČSÚ) ukázala, že je v posledních čtyřech letech disponuje připojením k internetu majoritní část (95 procent) podniků v Česku.

Data z materiálu „Informační společnost v číslech 2010“ také potvrzují trend, kdy se podstatně mění rychlost připojení ke světové síti.

ČSÚ uvádí, že na začátku minulého roku bylo celých 77 procent firem připojeno vysokorychlostně, u 69 procent podniků rychlost připojení přesahovala dva megabity za sekundu a 17 procent společností užívalo připojení s rychlostí 8 Mb/s.

V roce 2008 umožňovalo 71 procent obecních úřadů občanům přístup k internetu ve svých prostorách a 11 procent úřadů nabízelo na území své obce bezplatný bezdrátový internet. Ve stejném roce bylo například vybaveno osobním počítačem 96 procent lékařských ordinací.

Proměnou k lepšímu došlo i v IT vybavenosti školních zařízení. Ještě před pěti lety připadalo průměrně na 100 žáků v českých školách necelých devět počítačů a v průměru 7,4 počítače s připojením k internetu. V roce 2009 zde však nastal posun. Už to bylo průměrně 12,5 počítače na 100 žáků a 11,8 počítače s připojením k webu.

Z informaci z telekomunikačního segmentu stojí za zmínku počet aktivních SIM karet pro mobilní služby, kterých bylo v roce 2008 v ČR 13,5 milionu, což je v přepočtu na sto obyvatel jedna z největších hodnot v Evropské unii. Pevných telefonních linek bylo naproti tomu 2,2 milionu a jejich počet podle ČSÚ neustále klesá.

HK: pozitivní dopad recese na firmy


Dopady recese na firemní sektor

Průzkum Hospodářské komory ČR přinesl i jiný než negativní pohled na dopady ekonomické recese. Studie zjistila, že překonání ekonomických problémů spojených s krizí mělo pro 64 procent firem také své kladné důsledky.

Z pozitivních vlivů se nejvíce firem (28 procent) zmínilo o zefektivnění výroby či poskytování služeb. Eliminování skryté přezaměstnanosti uvedlo jako hlavní pozitivní účinek krize osm procent podniků, inovace a změnu portfolia výrobků či služeb sedm procent a nalezení nových trhů šest procent společností.

„Krize nastartovala v mnoha podnicích ozdravné a očistné procesy a přinutila je hledat nové a netradiční postupy. Proto jsme se rozhodli v rámci našeho nového projektu Krizi navzdory najít, ocenit a medializovat ty malé a střední firmy, které nejúspěšněji dokázaly na ekonomickou recesi zareagovat,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Na 36 % firem neměla recese podle jejich vyjádření žádný kladný dopad. Zbylé firmy jmenovaly méně četné pozitivní důsledky ekonomické krize.

Šetření HK se v březnu zúčastnilo 558 podnikatelů a představitelů malých, středních i velkých firem.

Přečtěte si také

IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů

Exit mobile version