Britská tajná služba MI6 se rozhodla získat nové zaměstnanance poněkud netradičním způsobem. Diskrétní oslovování několika vyvolených na britských univerzitách už prý jejich potřebám nestačí. Kromě inzerátů v novinách a rádiích jí teď má proto pomoci i Facebook. Tento díl je o hledání a také ztrátě zaměstnání přes sociální sítě.
Paradox vedoucí k úspěchu
Vzpomínám si na svou kolumbijskou kamarádku, která coby veterinářka nemohla dlouho najít v Austrálii vhodnou práci. Možnosti výběru byly tehdy dost omezené, peníze ale potřebovala, a tak se nakonec nechala zaměstnat jako pomocná síla v květinářství. To jí paradoxně k vytouženému povolání pomohlo. Měla tam na starost odstraňování trnů a listů z růží na speciální „stripping machine“. Když ji jednoho dne konečně pozvali na dlouho očekávaný pohovor, ptali se jí, jakou práci právě má. Ona tehdy bez zaváhání uvedla, že pracuje jako flower stripper (květinová striptérka). Její budoucí šéf chvíli popadal dech, pak se ale začal smát a na místě ji přijal.
Hledání práce je dnes mnohem snazší. A ne vždy ji musíme aktivně vyhledávat my sami. Často si najde ona nás. Při lednovém Open Meetingu padl dotaz, kolika lidem už byla nabídnuta práce přes sociální síť LinkedIn. Asi pět lidí z přítomných zhruba třiceti zvedlo ruku. O podobných nabídkách slýchám od svých známých stále častěji. Personální agentury i oddělení jednotlivých firem sociální sítě při své práci čile používají. Chtějí tak snížit používání otřepané fráze „nejsou lidi“ na minimum.
Právě toto slovní spojení straší čím dál tím více zaměstnavatelů, britskou tajnou službu SIS neboli MI6 nevyjímaje. Tu proslavil spisovatel Ian Fleming, který stvořil jejího nejznámějšího zaměstnance – fiktivní postavu agenta 007 Jamese Bonda.
I agent se může zmýlit
Vzhledem k tomu, co se kolem MI6 v poslední době děje, je více než jasné, že nové zaměstnance potřebuje jako sůl. Není tomu tak dávno, co jeden „Bondův kolega“ zapomněl ve vlaku tajné dokumenty. Teď se zase objevil na aukční síni eBay fotoaparát pořízený za 17 liber, který obsahoval citlivé materiály MI6, včetně fotek a otisků prstů mužů podezřelých z teroristických aktivit.
MI6 teď zřejmě sází na to, že si její inzerát budou členové Facebooku přeposílat také jako zajímavost, podobně jako tomu je v těchto dnech mezi převážně českými uživateli se záznamem vystoupení známého teleshoppingového dua Eva a Vašek. Pomocí sociálních sítí můžete nečekaně rychle lukrativní zaměstnání nejen dostat, ale také o něj přijít. Své o tom ví například Kevin Colvin, který se jednoho dne vymluvil z práce na naléhavé rodinné důvody. Když pak jeho šéf našel na Kevinově stránce na Facebooku fotky z Halloween party, na kterou místo do práce šel, jednoduše ho vyhodil.
Co se používání sociálních sítí týká, opatrnost se tedy rozhodně vyplácí. Podobně jako Kevin už dopadlo i několik uživatelů portálu MySpace. Ti se tak stále více přesvědčují o tom, že „my space“ (můj prostor) není v těchto případech rozhodně jen jejich.
Vybráno z blogu:
Do vesmíru zdarma
Pomáhajte světu
Zasaďte si strom na Internetu
Barbora Zychová má více než 12letou praxi jako reportérka a moderátorka různých televizních, rozhlasových, tištěných a online médií. A to jak v České republice, tak i v zahraničí. Sedm let žila v Austrálii, kde vystudovala Masters with Honours in Journalism and Mass Communication.
Po návratu do Prahy pracovala v zahraniční redakci zpravodajství TV Prima a před rokem přijala nabídku společnosti Microsoft. Od té doby pracuje na pozici Enthusiast Evangelist pro oblast Střední a Východní Evropy. Pravidelně píše vlastní blog zaměřený nejen na IT.