IT byznys: internet se podílel na českém HDP 3,6 %, tj. 130 miliardami Kč

Česká internetová ekonomika poroste o 12 procent ročně a v roce 2015 bude tvořit 5,7 procenta HDP. Předloni internet přispěl k HDP 130 miliardami korun, což je asi 3,6 procenta domácího produktu. &#8226 Průzkum ECDL Foundation: Desetina Čechů je počítačově negramotných. &#8226 Zaměstnanci stále přicházejí o benefity, ale jejich propad není tak strmý jako v roce 2009.

Internet podstatnou součástí české ekonomiky

Společnost Google prezentovala výsledky nezávislé studie The Boston Consulting Group (BCG) Země internetová, která měla za cíl porozumět povaze a velikosti ekonomické aktivity na internetu v České republice. Dle studie přispěl internet v roce 2009 českému hospodářství odhadem 130 miliardami Kč, což představuje 3,6 % HDP a Češi patří v Evropě k aktivnějším zákazníkům nakupujícím online.

„Vzhledem k tomu, že internet nezná geografické hranice, představuje důležitou infrastrukturu a příležitost zejména pro malé a exportně orientované země, jakou je právě Česká republika. Pro české firmy všech velikostí znamená internet možnost k expanzi jak v Česku, tak na zahraniční trhy,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka českého Googlu.

Česká republika si v porovnání s mnoha středoevropskými a východoevropskými zeměmi vede velmi dobře, stále však její ekonomická aktivita na internetu zaostává za jinými vyspělými zeměmi zejména vlivem slabé internetové infrastruktury.

Analýza dopadu internetu na českou ekonomiku proběhla v období od října 2010 do prosince 2010 a přináší hned několik zajímavých zjištění:

„Česko obsazuje v mezinárodních srovnáních spíše nižší příčky, pokud jde o internetovou penetraci, počet uživatelů a rychlost připojení. Na druhé straně je silné v míře internetové aktivity, což se odráží i v podílu na HDP,“ říká Martin Kálovec, Partner a Managing Director společnosti The Boston Consulting Group a dodává: „České firmy totiž brzy pochopily, že cenově citlivý český zákazník „utíká“ z kamenných obchodů, které v Čechách nabízejí omezený výběr a vysoké ceny, do těch internetových.“

Internet je však pro Českou republiku významnější, než je patrno ze samotného procenta HDP. Nepromítají se do něj totiž další důležité ekonomické výhody, jako jsou například vyhledávání informací na internetu a následný nákup v kamenných obchodech nebo úspory při online nákupu (přibližně 6 miliard Kč ročně). Ukazatel také nezahrnuje online nákupy mezi firmami (B2B asi 640 miliard Kč ročně), online reklamu (3 až 5 miliard Kč) a zvýšení produktivity ve firmách.

Na indexu „e-intenzity“ společnosti BCG, který měří hloubku a dosah internetu v ekonomice a společnosti, zaujímá Česká republika velmi dobrou pozici, zejména v online prodeji a zapojení firemního sektoru. Firmy v oblasti ICT se také značně podílí na internetové ekonomice, kdy čistý export počítačů a hardware tvořil 28 miliard Kč (22 % internetové ekonomiky).

Desetina Čechů neumí s PC

Z výsledků průzkumu ECDL Foundation vyplynulo, že v České republice je asi desetina obyvatel počítačově negramotných, naopak plnohodnotně práci s PC zvládá 41,5 procenta Čechů.

Naše země se tak řadí na 37. místo na světě, na stejné úrovni je například Zimbabwe. ECDL Foundation je nezisková organizace, která zkoumá počítačovou gramotnost globálně ve 139 zemích.

Mezi nejlepšími zeměmi se umístily Irsko, Rakousko a Švédsko. Před Českem skončily mimo jiné Kypr, Slovensko, Rumunsko nebo Libye. „Podle očekávání jsou znalosti a schopnosti využívat počítač přímo úměrné výši dosaženého vzdělání a postupně klesají s rostoucím věkem testovaných,“ uvedl manažer ECDL CZ Jiří Chábera. V Česku ECDL testovala 53.000 lidí.

V letech 2007 – 2009 prošel základními testy počítačové gramotnosti ucelený vzorek 1350 zaměstnanců jednoho z ministerstev České republiky. Na 55 procent testovaných zaměstnanců prokázalo svoji počítačovou gramotnost v rozsahu základního kurzu ECDL Start a 25 procent nebylo z počátku gramotných, ale v průběhu testování bylo schopno se dovzdělat a nakonec v základních testech uspět.

ECDL je mezinárodně rozšířený certifikační koncept počítačové gramotnosti a počítačových znalostí a dovedností. Koncept ECDL – European Computer Driving Licence vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií.

Benefity stále na ústupu


Firmy redukují zaměstnanecké benefity

České firmy i v roce 2010 snižovaly poskytované benefity zaměstnancům. Podle průzkumu Salary & Benefits Guide 2010-2011 společnosti Robert Half International redukce benefitů v minulém roce kontinuálně pokračovala, nicméně menším tempem, než tomu bylo v roce 2009.

Snížení poskytovaných benefitů bylo patrné ve všech oborech, které společnost sleduje, tedy v oblasti financí a účetnictví, obchodu a marketingu, informačních technologií a telekomunikací i v oborech týkajících se administrativy, lidských zdrojů atd.

O jazykové kurzy v nich přišlo v závislosti na oboru činnosti mezi osmi až 12 procenty, o 13. plat potom mezi sedmi až osmi procenty zaměstnanců. Firmy rušily i další benefity, například týden dovolené navíc, příspěvek na školení podle vlastního výběru, příspěvky na ošacení a kulturu nebo v případě IT a telekomunikací studijní pobyty v zahraničí.

Za zkracování škály benefitů však nemůže pouze krize ekonomiky. Například rušení třináctého platu se dá pozorovat již posledních pět let.

Exit mobile version