Internetová společnost Google akvírovala producenta software DocVerse. Cena transakce nebyla sdělena. • Barometr malých a středních podniků: firmy spatřují drobné oživení trhu. • Vědci z IBM vyvinuli energeticky účinnou a rekordně rychlou metodu analýzy kvality dat.
Google koupil Docverse
Internetový gigant Google oznámil akvizici nadějné společnosti DocVerse, výrobce software který klientům Microsoft umožňuje upravovat a sdílet dokumenty v prostředí internetu. Ze strany Google tak může jít o strategický krok vůči konkurenční společnosti z amerického Redmondu.
Jedná se o další z řady akvizic Googlu v poslední době. Akvizice společnosti DocVerse pro Google představuje už druhou transakci za poslední týden a čtvrtou akvizicí za méně než měsíc. Google o transakci informoval na svém blogu, o hodnotě koupě neinformoval. Technologický server techcrunch.com uvedl, že by se odhadovaná cena mohla pohybovat kolem 25 milionů amerických dolarů.
„Společnost DocVerse lidem nabízí k použití některé výhody, které nabízí spolupráce v prostředí internetu za použití tradičních desktopových aplikací Microsoft Word, Excel a PowerPoint,“ znělo vyjádření Product Managera Googlu Jonathana Rochella.
Z historie DocVerse stojí za zmínku, že tuto firmu v roce 2007 založili dva bývalí manažeři Microsoftu. Konkrétně to byl Shan Sinha s Alexem DeNeui. Začínající mladá společnost DocVerse ještě před uzavřením akvizice stihla dosáhnout kapitálu za bezmála 1,5 milionu dolarů.
Microsoft je s Googlem velkým konkurentem. MS se snaží zvýšit konkurenci Googlu svým produktem s názvem Bing. Google na druhou stranu vyvíjí operační systém pro osobní počítače Chrome OS, který má konkurovat operačnímu systému Windows.
Google se snaží též konkurovat kancelářskému balíku MS Office svým editačním softwarem s názvem Google Docs, který funguje jako webová aplikace. Office na trhu kancelářských programů dominuje.
Firmy hlásí drobné oživení trhu
Z výsledků průzkumu ´Barometr malých a středních podniků´, který Hospodářská komora České republiky pravidelně realizuje pro Evropskou asociaci řemesel, malých a středních podniků (UEAPME), vyplynulo, že v tuzemsku se od loňského září do letošního února zvýšil počet malých a středních firem, které uvádějí, že se jejich celková ekonomická situace zlepšila. Přesto se snížil počet podniků, které s optimismem očekávají svůj další ekonomický vývoj.
V případě meziročního srovnání je ale situace v podnikatelské sféře opačná: Množství firem, které hlásí pozitivní vývoj, se od loňského do letošního února snížil. Počet „optimistů“ naopak vzrostl. Únorového šetření se zúčastnilo 452 firem, 406 z nich patří do kategorie malých a středních podniků (SME).
Konkrétně podle zatím posledního průzkumu z února letošního roku 19,5 procenta firem uvedlo, že jejich celková ekonomická situace byla ve druhém loňském pololetí příznivější než v předchozím pololetí. Při průzkumu loni v září, kdy podniky srovnávaly svou situaci v první polovině roku 2009 s druhým pololetím 2008, nahlásilo pozitivní změnu jen 11,7 procenta podniků. Letošní únorová hodnota indikátoru, který srovnává poslední ukončené pololetí s předcházejícím pololetím, však stále zaostává za úrovní v únoru 2009 (26,4 procenta) a v září 2008 (54,9 procenta)
Naopak negativně se o vývoji své ekonomické situace vyjádřilo letos v únoru 42,1 procenta společností. V září 2009 jich bylo 56,3 procenta, v únoru před rokem 39,3 procenta a v září 2008, kdy krize začala teprve klepat na vrata globální ekonomiky, jen 9,1 procenta.
IBM přichází s novou metodou analýzy dat
IBM s novou metodou analýzy
IBM Research uvedla novou metodu založenou na matematickém algoritmu, která údajně o dva řády dokáže snížit výpočetní komplikovanost, náklady a spotřebu energie na analýzu kvality obrovských objemů dat. Tato nová metoda pomůže podnikům výrazně rychleji a efektivněji extrahovat a využívat data k vývoji přesnějších a prediktivních modelů.
Vědci IBM využili pro tento převratný experiment čtvrtý nejvýkonnější superpočítač světa – systém Blue Gene/P v ústavu Forschungszentrum Julich v Německu – k ověření devíti terabajtů dat (devíti miliónů miliónů, neboli čísla s dvanácti nulami) za necelých 20 minut, aniž by rychlost byla na úkor přesnosti. Se stejným systémem by to normálně trvalo více než den. Proces navíc spotřeboval jen jedno procento energie, která by normálně byla vyžadována.
V různých oblastech včetně řízení provozu, finančního řízení nebo vodohospodářství by tato metoda mohla vytvořit podmínky pro účinnější, komplexnější a přesnější modely s větší předvídatelností.
Množství digitálních dat roste enormním tempem – také kvůli čím dál většímu rozšiřování senzorů, rádiových štítků a zařízení pro sledování pomocí GPS. Tyto miniaturní počítače měří vše od stupně znečištění oceánu přes vzorce silničního provozu až po potravinářské dodavatelské řetězce.
Nová metoda prezentovaná vědci IBM snižuje výpočetní komplikovanost a má velmi dobré charakteristiky z hlediska škálovatelnosti. Díky tomu dokáže naplno využít celý výkon superpočítače JuGene Supercomputer v ústavu Forschungszentrum Julich s jeho 72 „skříněmi“ systému IBM Blue Gene/P, 294 912 procesory a výkonem ve špičce okolo jednoho petaflopu.
Přečtěte si také
IT byznys: v EU bude chybět až 670 tisíc odborníků na ICT
IT byznys: U:fon představil Unifon a nový provoz zákaznické linky
IT byznys: Evropští regulátoři povolili HP akvizici 3Com
IT byznys: IBM – nejslabší banky se již nemusí zotavit
IT byznys: stagnace platů v IT s minimálním výhledem pro růst
IT byznys: miliardové pobídky pro IT firmy v Číně
IT byznys: MPO připravuje strategii státu pro vysokorychlostní internet
IT byznys: příležitost pro české firmy shánět investory v Silicon Valley