IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií

Český statistický úřad zveřejnil výsledky šetření o rozšíření a způsobu používání informačních technologií (internetu) v jednotlivých sektorech naší společnosti. • Google ČR: daňové přiznání se blíží, Češi nejvíce hledali daň z nemovitosti. &#8226 McAfee: množství falešných antivirových či antispamových programů se od prvního čtvrtletí 2009 zdvojnásobilo.


ČSÚ: Podniky používající firemní počítačovou síť a související technologie, leden 2009

Využití IT českými podniky v roce 2009

Podle údajů ČSÚ mělo 70 % českých podniků v lednu 2009 firemní (interní) počítačovou síť – z velkých podniků to byla většina (97 %), u malých 63 %. Podíl českých podniků byl tak v tomto ukazateli 3 procentní body pod průměrem EU27.

Vzdálený přístup k firemní elektronické poště umožňovalo svým zaměstnancům 41 % podniků, tj. cca. 60 % z těch, co měly firemní počítačovou síť. Vzdálený přístup umožňující práci s datovými soubory umístěnými na firemní počítačové síti používalo 44 % podniků, tj. 63 % z těch, co měly firemní počítačovou síť.

Bezdrátové technologie (WLAN) v rámci své firemní počítačové sítě používalo 34 % podniků, tj. necelá polovina (48 %) z podniků majících firemní počítačovou síť. V roce 2008 mělo bezdrátové technologie 29 % podniků. K významnému nárůstu však došlo ve srovnání s rokem 2003, ve kterém používalo bezdrátové technologie v rámci své firemní sítě 9 % podniků. Interní webové stránky (intranet) měla v průměru pětina (19 %) podniků.

V mezinárodním srovnání s průměrem EU27 byly u podniků působících v ČR v rámci sledovaných technologií používaných u firemní počítačové sítě více rozšířeny bezdrátové technologie (30 % v EU27).

V lednu 2009 měla připojení k internetu většina českých podniků (95 %). Pevné vysokorychlostní připojení používalo již 77 % podniků (81 % z těch, co měli připojení k internetu). Nejvíce používaným způsobem připojení k internetu byla u podniků působících v ČR ADSL linka.

Webové stránky mělo Česku na začátku minulého roku 73 % podniků. V mezinárodním srovnání převyšovala Česká republika průměr EU27 o 10 procentních bodů a její podíl byl nejvyšší ze všech zemí, které přistoupily k EU od roku 2004.

Daňové statistiky Google

Tuzemský vyhledávač Google zveřejnil zajímavou statistiku vyhledávání týkající se výrazů spojených se slovy „daně“ a „daňové přiznání“.

Nejhledanějších daní za první čtvrtletí letošního roku byla daň z nemovitosti, která dokonce předběhla „nejpopulárnější“ daň z příjmu. Dá se předpokládat, že stále více Čechů se stává vlastníky nemovitosti. Pomyslnou bronzovou příčku obsadilo daňové přiznání, které se v žebříčku s blížícím se koncem března posune pravděpodobně na ještě vyšší příčky. Češi hledali informace i o ekologické, silniční, dědické či darovací dani.

Nejhledanější daňové dotazy v roce 2010 (leden-březen)

  1. Daň z nemovitosti
  2. Daň z příjmu
  3. Daňové přiznání
  4. Ekologická daň
  5. Silniční daň
  6. Dědická daň
  7. Darovací daň
  8. Finanční úřad
  9. Daně
  10. Rovná daň

Dvojnásobný růst falešných programů

Antivirový výrobce McAfee zveřejnil data, podle kterých se množství scarewaru, tj. falešných antivirových a antispywarových programů, od prvního čtvrtletí roku 2009 zdvojnásobilo. Jen v USA tento problém postihl nejméně 69 000 uživatelů.

Poskytovatel bezpečnostních řešení McAfee upozorňuje, že podvodníci se uživatelům, kteří mají zájem o ochranu svých počítačů, pokoušejí stále častěji prodat nepravý bezpečnostní software. Smyšlenými oznámeními o infekci počítače se snaží uživatele přimět k instalaci podvodných programů. Podvodníci poté požadují za falešný antivirový program zaplatit, přitom navíc získají informace o platební kartě a přístup k počítači oklamaného uživatel.

„Tento byznys je až neuvěřitelně výnosný,“ vysvětluje bezpečnostní výzkumník Francois Paget z laboratoří McAfee Labs. „Jistá podvodná společnost známá pod názvem Innovative Marketing dokázala takto za jediný rok odhadem získat až 180 milionů dolarů Její falešný bezpečnostní software si zakoupilo více než 4 miliony uživatelů, kteří předpokládali, že jde o legitimní aplikaci.“

Přečtěte si také

IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů
IT byznys: Google převzal DocVerse, výrobce konkurenčního software pro Microsoft
IT byznys: v EU bude chybět až 670 tisíc odborníků na ICT
IT byznys: U:fon představil Unifon a nový provoz zákaznické linky

Exit mobile version