Navrcholu.cz: Podíl Internet Exploreru v Česku klesl po 50 procent, nejvíce vzrostl podíl Google Chrome. • Start-upy BoldBrick, Cognitive Security a Imagemetry budou tři měsíce působit v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Centre v Silicon Valley. • Robert Half: zaměstnanecké benefity v ČR díky recesi ekonomiky mizí i v segmentu ICT.
Podíl prohlížeče IE se snižuje
Podle statistiky Navrcholu.cz v únoru poklesl tržní podíl internetového prohlížeče Microsoft Internet Explorer v Česku pod 50 procent. Pod tuto hranici se podíl dostal poprvé. Nejvíce rostl Google Chrome.
Měřící služba Navrcholu.cz uvedla, že více než 85% podíl mezi prohlížeči si mezi sebou dělí Microsoft Internet Explorer a Mozilla Firefox. Prohlížečům ze skupiny MSIE však dlouhodobě podíl na trhu klesá ve prospěch jejich konkurentů. Podle měření se v únoru 2010 dostaly dokonce pod 50 %, avšak tento trend zpomaluje.
Microsoft Internet Explorer pro Windows se v únoru 2010 svým podílem mezi českými uživateli dostal pod 50 %. Hlavní příčinou odlivu zájmu je podle statistik měřící služby Navrcholu.cz prohlížeč Google Chrome, jehož podíl vzrostl od listopadu 2008 o 4,2 procentní body, konkrétně z hodnot kolem půl procenta až na 4,73 %.
Z části může za zmenšování podílu MSIE také dlouhodobě rostoucí obliba prohlížečů z rodiny Mozilla Gecko, jejichž podíl nyní činí více než 37 %. Z toho nejrozšířenější produkt Firefox činí naprostou většinu, a to 36,94 %. Ze statistik je vidět, že tento trend poklesu v užívání prohlížeče firmy Microsoft postupně zpomaluje.
Růst prohlížeče Opera je daleko pomalejší než u Google Chrome a Firefoxu. Od listopadu 2008 se jeho podíl zvýšil o pouhých 0,68 procentního bodu, a to na 6,40 % z celkového počtu měřených webů v únoru 2010.
Prohlížeči IE se nedaří ani v evropském srovnání. Podle nedávné zprávy on-line měřící služby Statcounter přišel internetový prohlížeč Internet Explorer ve velkých evropských ekonomikách včetně Británie a Francie o tržní podíl. Podle statistické služby Statcounter se jedná o důsledek kroku, kdy byl Microsoft Evropskou unií nucen zpřístupnit i konkurenční prohlížeče.
Statcounter uvádí, že podíl Internet Exploreru v březnu letošního roku klesl například ve Francii proti únoru o 2,5 procentního bodu. V Británii to byl pokles o jeden procentní bod a v Itálii o 1,3 bodu.
Start –up projekty v USA
Tuzemské start-upy BoldBrick, Cognitive Security a Imagemetry budou tři měsíce působit v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Centre v Silicon Valley. Příležitost jim zprostředkovala agentura CzechInvest. Díky tomu budou mít firmy zajištěny kancelářské prostory v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Centre v Silicon Valley, kde sídlí takoví giganti jako Microsoft, Google nebo třeba Sun Microsystems.
Nové zákazníky pro svůj klíčový produkt Mossquito a příležitosti pro financování dalšího rozvoje bude v CzechAcceleratoru hledat společnost BoldBrick. Firma vyvíjí nástroje orientované na Microsoft, zejména na Microsoft SharePoint. Mossquito zásadně usnadňuje vývoj řešení pro SharePoint, otevírá nové možnosti a zlepšuje vývojové procesy tak, aby byly flexibilnější a produktivnější.
Dalším projektem, který se už 1. dubna vypraví do Kalifornie, je systém odhalování útoků v počítačové síti CognitiveOne od vývojářů společnosti Cognitive Security. Systém pracuje
na principu detekce anomálií, který umožňuje rozpoznávat nové druhy útoků na počítačové systémy a vytvářet účinnou obranu proti nim.
Společnost Imagemetry vyslala do Silicon Valley část svého obchodního a výzkumného týmu, který se specializuje na oblast digitálního zpracování obrazu a umělou inteligenci. V Kalifornii bude hledat možnosti strategické podpory a expanze svého produktu zaměřeného
na bezpečnostní aspekty vizuálních dat.
Omezení benefitů se týká i ICT sféry
Firmy redukují benefity i v ICT
Studie Salary & Benefits Guide 2009-2010 společnosti Robert Half ukázala, že nejrozšířenějším benefitem, který zaměstnavatelé v oboru informačních technologií a telekomunikací nabízí svým zaměstnancům, zůstávají i nadále stravenky. Na dalších místech se objevuji výhody pro tento obor zvláště typické – notebook a pružná pracovní doba.
V posledním průzkumu Salary & Benefits Guide uvedlo více než 40 % všech IT profesionálů možnost pracovat částečně i z domova. Home office tak zaznamenal největší meziroční nárůst v žebříčku nejčastějších benefitů.
Také u nejžádanějších benefitů došlo oproti minulému roku ke změnám. Vzrostla obliba pěti nebo i šesti týdnů dovolené a pružné pracovní doby. Oproti tomu byl zaznamenán menší zájem o odborné vzdělávání a certifikace placené zaměstnavatelem.
„Jazykové kurzy se dokonce v první desítce nejoblíbenějších benefitů na straně zaměstnanců vůbec neobjevují. Oproti tomu stabilní zůstává již několik let nejžádanější benefit napříč všemi IT obory, služební automobil,“ doplňuje Jan Bílek, manažer divize Robert Half Technology.
Tradičně nejrozšířenější výhody jako stravenky, notebook nebo mobilní telefon nejsou pro IT odborníky nijak motivující.
Nejžádanější benefity zůstaly na úrovni jednotlivých IT specializací stejné. Programátoři preferují pružnou pracovní dobu, správci sítí, konzultanti a analytici potom 5 týdnů dovolené. Manažeři, telekomunikační specialisté a obchodníci si nejvíce cení služebních automobilů využitelných i k soukromým účelům.
Přečtěte si také
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů
IT byznys: Google převzal DocVerse, výrobce konkurenčního software pro Microsoft