V minulém týdnu byl prezentován výzkum, který přinesl alarmující informace týkající se bezpečnosti dětí na internetu. • Asociace ACCA zveřejnila výsledky globálního průzkumu využívání koučování a mentorinku ve finančním sektoru. • Prognóza společnosti 3Com hovoří o tom, že IT si bude muset poradit i v době snižování investic a bude muset i nadále poskytovat požadovanou úroveň služeb pro možný podnikový růst.
Až 29 % mladistvých obtěžováno na Internetu
Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne jsme vybrali studii softwarového výrobce Microsoft, která nás informovala o znepokojujících výsledcích v oblasti bezpečnosti mladistvých na Internetu. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.
Alarmující výsledky průzkumu Microsoft
Společnost Microsoft a agentura Cross Tab před týdnem prezentovali zprávu o bezpečnosti Internetu ve vztahu k mladistvým. Světová síť doslova ovládla volný čas dospívajících dětí. 45 % mladistvých dnes tráví většinu svého času v online sociálních sítích, 23 % z nich pak vyžívá tento čas zejména k posílání rychlých zpráv. U 51 % případů rodiče vůbec netuší, čemu se jejich děti věnují a v jakém jsou nebezpečí. 69 % mladistvých má pocit, že zná rizika spojená s internetem, obětí internetového obtěžování ale neustále přibývá. Potvrzuje to i skutečnost, že 38 % náctiletých si myslí, že jejich okolí na internetu dostatečně nerespektuje jejich soukromí. Podle 53 % je obtěžování přes internet daleko jednodušší, což je možná příčinou smutných 29 % obětí, které byly v minulosti přes internet obtěžovány skupinou nebo jednotlivcem. Průzkum byl realizován ve vybraných evropských zemích v lednu 2009.
Pavel Vichtera, prezident projektu Saferinternet.cz, k problematice uvedl „Je důležité si uvědomit, že díky novým technologiím a možnostem se dnešní děti rychle stávají pokročilými a vynalézavými webovými uživateli. Přesto ale potřebují naši pomoc a rady jak se účinně bránit před nebezpečím, jako je online obtěžování a šikana, a jak rozeznat hranici, kdy se už chovají nevhodně nebo i nevědomky šikanují,“ dodává Pavel Vichtera.
I přesto, že 69 % dospívajících tvrdí, že si je vědomo internetového nebezpečí a ví, jak se chránit, počet obětí internetového zneužívání nadále roste. Zvláště vážná je pak situace v severských zemích. S internetovým obtěžováním se setkala polovina Norů a 45 % Dánů. Pětina z nich je dokonce přes internet obtěžována opakovaně. Situace je lepší ve Středozemí, kde se 90 % dotázaných nikdy s tímto problémem nesetkalo.
Uživatelé jsou stále ochotnější poskytovat osobní údaje cizím osobám. Bohužel nejen o sobě samých, ale také o svých kamarádech. 38 % mladistvých se domnívá, že je stále častější, že lidé nerespektují soukromí ostatních. Lidé na internetu stále častěji zobrazují fotky svých kamarádů, často bez souhlasu majitele.
Slabé stránky v koučování a mentorinku
Globální průzkum profesní organizace účetních ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) ukázal, že koučink a mentorink se ve finančním sektoru využívá v nedostatečné míře. Průzkum poukázal na nepochopení osvědčených technik, které má za následek nízkou návratnost investic do školení.
Studie se zůčastnilo 700 členů ACCA ve 170 zemích. Klíčová zjištění zprávy s názvem „The Coaching and Mentoring Revolution – is it working?” ukazují, že navzdory tomu, že většina organizací věří v přínosy koučinku a mentorinku, ve skutečnosti je to jen jejich přání, nikoliv realita. Jen málo organizací se nyní snaží zavést koučinkovou kulturu napříč firmou:
— 85 % respondentů uvedlo, že by bylo přínosné využívat kouče, přesto však více než 60 % organizací nevyužívá akreditované interní nebo externí kouče, aby rozvíjeli kompetence profesionálů ve finanční oblasti.
— 85 % respondentů se domnívá, že zavedení koučování by bylo prospěšné, ale chybějící zájem ze strany senior manažerů zůstává překážkou jeho implementace v mnoha organizacích.
— I když mnoho zaměstnavatelů zahrnuje koučink do svých manažerských tréninkových programů, není vnímán jako jejich povinná složka.
Studie potvrzuje, že koučinkové praktiky bývají omezeny na senior management firem a konstatuje, že profese ve finančním sektoru by profitovaly z rozšíření na všechny úrovně řízení. Ze studie také vyplývá, že lepší pochopení koučinkové a mentorinkové praxe by podpořilo jeho využívání ze strany firem.
Tři budoucí nejožehavější oblasti IT
Společnost 3Com, dodavatel datových a hlasových řešení a bezpečnostních systémů, minulý týden zveřejnila svoji prognózu nejožehavějších oblastí IT pro nastávající období.
1. Jak vydělat víc při zredukovaném rozpočtu
Trendem pro rok 2009 a i roky další má být redukce rozpočtů jak v soukromém sektoru, tak i ve veřejnoprávních institucích. „Společnosti začínají sledovat výdaje na IT pozorněji než kdykoliv předtím, a tento trend nejbližší dva roky ještě zesílí. Hledají se cesty, jak získat více nebo alespoň stejnou míru výkonu za méně peněz,“ říká Pavel Pikhart, Channel Account Manager ve společnosti 3Com.
Klíčové bude stanovit metody hodnocení vynaložených investic tak, aby přínos v IT byl co nejvyšší. Například v počítačových sítích, které jsou základním stavebním kamenem všech systémů, jak je dnes známe, bude potřeba hledět na spotřebu jednotlivých komponent. Dalším faktorem bude i bezpečnost síťové infrastruktury, na které se dále staví nadstavbové systémy. Globálním trendem bude v důsledku recese ještě silnější přesun aktivit IT dodavatelů směrem na východ a do transformujících se zemí. Přední analytikové předpovídají snížené výdaje firem na technologie v USA a v Evropě. Naopak v Asii očekávají i navzdory krizi mírný růst.
2. Budování sítí šířících multimediální služby
Firma 3Com ve své predikci nepředpokládá zvýšené investice pro šíření multimediálních služeb u firemní klientely, tento trend se dotkne spíše domácností. Vzrůstá poptávka o služby typu video-on-demand, tedy o video či audio obsah na vyžádání. Očekává se tedy výraznější nárůst investic do technologií umožňujících šíření těchto služeb pro uživatele.
3. Síťové služby – hardwarová infrastruktura versus software
V posledních několika měsících, kdy se ekonomika výrazně zpomaluje, firmy přehodnocují, zda se jim vyplatí pokračovat v dosavadní strategii z hlediska nákupu síťové infrastruktury. „V době snižování rozpočtů očekáváme, že více společností začne sázet na IT formou služby,” soudí Pavel Pikhart. Kromě podstatných úspor nákladů tento přístup poskytuje větší kontrolu nad svými projekty a umožňuje firmám, aby urychlily zavádění nových služeb.
Přečtěte si také
IT byznys: Softwarem proti finanční kriminalitě
IT byznys: Objem celosvětově uzavíraných transakcí dosáhne minima
IT byznys: platby kartami Visa rostly v Evropě dvojciferným tempem
IT byznys: Češi na Internetu preferují platbu dobírkou a bankovním převodem
IT byznys: Skype využije OS Android
IT byznys: přes polovinu Čechů se bojí kvůli krizi o svojí životní úroveň
IT byznys: napadení českých uživatelů sítě Facebook
IT byznys: 34 % firem se snaží v době krize udržet stávající zákazníky
IT byznys: 90 % uživatelů se na Internetu nechává inspirovat tipy na dárky
IT byznys: brněnské centrum IBM vstoupilo do Second Life