Western Digital koupil společnost Komag, upevňuje postavení na trhu • iPhone vypuštěn. Prodejny zavádějí limity a prodlužují otevírací doby • Několik novách produktů od firmy Toshiba. Nejlehčí notebook a návrat k AMD • Pozor na varování od Microsoftu, zaviruje vám počítač.
Výrobce pevných disků Western Digital koupil společnost Komag, která se zabývá vývojem ultratenkých disků. Western Digital tato akvizice stála 1 miliardu dolarů.
Jde o další krok, kterým se Western Digital snaží upevnit pozici ve stále tvrdším konkurenčním prostředí pevných disků. Podíl Westernu na trhu je v současnosti asi 20,5 procenta. Konkurenční Seagate má něco málo pod 35 procent. U společnosti Western Digital je zajímavé, že svůj podíl vlastně nevybudovala přímo výzkumem a výrobou pevných disků, které si většinou bere od třetích dodavatelů, jako je například Showa Denko.
Akvizice Komagu pomohla společnosti Western Digital dostat se na stejnou úroveň jako konkurence. Společnosti se dohodly na ceně 32,25 dolarů za akcii, což dalo ve výsledku dohromady zmiňovanou miliardu dolarů. Transakce by měla být kompletní ve třetím čtvrtletí letošního roku. Akcie obou firem prozatím po zprávě o akvizici nezaznamenaly žádný výrazný pohyb.
Podle společnosti Seagate, současného lídra trhu, spustí tato akvizice vlnu spojování firem zabývajících se výrobou či vývojem pevných disků po celém Japonsku. Na trhu zbyli už jen tři nezávislí hráči – Showa Denko, Hoya Corp. a jednotka Fuji Electronic Holdings.
iPhone vypuštěn
Události dnešního dne se točí především okolo vypuštění nového produktu Applu. Ten splnil sliby a iPhone jde do prodeje dle plánu – 29. června. Přesněji v 6 hodin večer amerického času.
Aby se zvládl očekávaný příliv zákazníků, zůstanou obchody Applu otevřeny do půlnoci. Zároveň se firma rozhodla pro omezující krok – nepůjdou zakoupit více než dva přístroje na osobu. Jediný další distributor výrobku – AT&T – nechá otevřeno do deseti večer. Prodej ale také omezil – jeden zákazník, jeden iPhone. Všech 164 amerických obchodů Apple má na letní měsíce připravenou novou otevírací dobu – už od devíti hodin ráno, aby se zvládly prodeje nového produktu.
Apple též připravil několik ojedinělých služeb. Zájemci si mohou pomocí speciální webové stránky zjistit, zda je iPhone k dispozici na prodejně, kam se pro něj chystají. Podobnou službu nabízí i AT&T, ovšem posledních 24 hodin byla místo možnosti nalézt svůj iPhone k vidění pouze stránka „Maintenance in Progress“.
Dále se připravují workshopy, kde se zákazníci budou moci zdarma naučit s novým přístrojem efektivně pracovat a dostat z něj maximum.
Několik nových produktů Toshiba
Toshiba se vrací k notebookům s procesory AMD. Nová série Satelite A215 bude vybavena procesory AMD Turion 64 X2 s dvojitým jádrem. Grafickou stránku obstará karta ATI Radeon X1200.
Toshiba se v roce 2000 rozhodla používat pouze procesory značky Intel. Okolo tohoto rozhodnutí proběhla spousta spekulací, jedna verze dokonce Toshibu obviňovala z přijetí úplatku. Návrat k AMD po 7 letech zdůvodňuje Toshiba zvýšenou poptávkou po noteboocích s procesory AMD. Toshibě nezbývá, než se přizpůsobit trhu. Na experimenty není místo, zejména v situaci, kdy prodeje HD DVD rozhodně nejdou podle představ.
Pro zákazníky jsou v obchodech zatím dvě varianty nového modelu v ceně okolo 1300 dolarů.
Toshiba také představila nejlehčí notebook na světě. Model Portégé R500 váží pouhých 779 gramů a je tak nejlehčím přístrojem ve své třídě. Jeho obrazovka je také unikátní – má jako první 12,1palcová obrazovka možnost přizpůsobení pro různé světelné režimy a je nejtenčí na světě. Dalším velmi zajímavým údajem je udávaná výdrž baterie. Ta by měla být v závislosti na použitém modelu zhruba 12 hodin, což je opravdu úctyhodné. V prodeji bude zařízení příští měsíc za cenu okolo 2000 dolarů.
Microsoft útočí na schránky
E-mailovými schránkami kolují falešné e-maily upozorňující uživatele na díru v aplikaci Microsoft Outlook. Odesílatelem je „Microsoft Corp update@microsoft.com”, což mnoho technicky méně zdatných uživatelů mate. A Microsoft poškozuje.
V textu e-mailu je upozorňováno na kritickou chybu v aplikaci Microsoft Outlook. Varuje uživatele, že přes tuto díru může být kompletně ovládnut počítač. Že jde o podvodný text, odhalí každý zkušenější uživatel, je to poznat už ze samotného textu. Destruktivní účinky to ale má na uživatele méně zdatného, kterému se může snadno stát, že pokud dosud ve svém počítači žádný škodlivý software neměl, po pokusu o „opravu“ Outlooku ho tam mít bude. Link obsažený v e-mailu, který údajně odkazuje na stažení patche opravujícího falešnou chybu, je ve skutečnosti odkazem na stažení trojského koně.
Vyjádření samotného Microsoftu zatím není dostupné.