Ministerstvo školství údajně špatně investovalo 26 milionů korun na školský portál Edu.cz. Tento portál by měl sloužit k podpoře vzdělávání, státní politiky a pro potřeby učitelů i široké veřejnosti. Kde je pravda?• Technologické novinky krátce: společnost AMD představila tříjádrový procesor.
Média přinesla zprávy o tom, že ministerstvo školství neúčelně využilo 26 milionů korun, které dostalo na projekt portálu Edu.cz. Celá věc, jak se zdá, je přinejmenším sporná.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dostalo ze státního rozpočtu peníze na realizace projektů Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ). Od roku 2001 do roku 2005 bylo pro tento projekt určeno celkem 7 358 500 korun ze státního rozpočtu.
Součástí tohoto projektu bylo i pověření externí příspěvkové organizace Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) realizací projektu a následným provozováním školské sítě v rámci Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005, kterou schválila vláda. Mělo jít o Školský vzdělávací a informační portál (ŠVIP). A zde je kámen úrazu.
NKÚ: portál edu.cz nefunguje
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bylo 26 milionů, které Ústav pro informace ve vzdělávání spotřeboval v letech 2003-2006 na realizaci školského portálu, využito neúčelně. Úřad navíc kritizoval i nefunkčnost projektu a skutečnost, že šest milionů korun z přidělené částky se přesunulo do rezervních fondů a nebylo použito na stanovené účely, tedy na realizaci školského vzdělávacího a informačního portálu.
Z vyšetřování úřadu vyplývá, že celý projekt Státní informační politiky byl od počátku špatně naplánován a kontroly ze strany ministerstev byly slabé. To mělo za následek zmatky ve financování a prodlužování termínů v realizacích jednotlivých projektů. Konkrétně o projektu vzdělávacího a informačního portálu edu.cz hovoří vyšetřovací zpráva NKÚ nesmlouvavě. Podle informací úřadu bylo zadání Ministerstvem školství určeno pouze velmi obecně, což později způsobilo nutnost dodatečného zpřesňování. S tím byly spojeny změny v zadávacím řízení nebo například úpravy již uzavřených dodavatelských smluv.
Termíny realizace byly v průběhu let 2003 – 2006 několikrát měněny a spuštění provozu portálu odkládáno. Původní zadání předpokládalo spuštění pilotního provozu portálu již v květnu 2004. Spuštěn byl ovšem až v lednu minulého roku, ovšem bez vzdělávací části. Do ostrého provozu byl v části informační a komunikační uveden v lednu letošního roku.
Nejvyšší kontrolní úřad také zjistil, že ze 42 oslovených škol jich 34 portál edu.cz vůbec nepoužívá a ostatní ho využívají pouze občas nebo pro přístup k jiným stránkám na internetu. Jako důvod školy uvedly nedostatečnou informovanost a pro školy nezajímavý obsah. „Někde jsem o něm už slyšel, ale jestli ho používají kantoři, to nevím,“ potvrdil v telefonickém rozhovoru pro ITBIZ.cz ředitel soukromé střední školy se zaměřením na informatiku. Své jméno a ani školu nechtěl uvést.
Příliš drahé dědictví
Na druhé straně sporu stojí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ústav pro informace ve vzdělávání. Obě instituce odpověděly na obvinění NKÚ tiskovými zprávami. Ministerstvo ve zprávě uznává, že portál mohl vzniknout rychleji a hlavně levněji. Následně však částečně zbavuje odpovědnosti ministryni Danu Kuchtovou, která problém „zdědila“ po svých předchůdcích.
Podle zprávy se nové vedení ministerstva rozhodlo projekt portálu edu.cz nerušit, protože takový krok se jevil jako nejméně výhodná varianta. „Svou funkci navíc plní dobře a šetření, která máme k dispozici, to dokazují. Je samozřejmě řada způsobů, jak jeho fungování ještě dále vylepšit a na tom budeme spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání pracovat,“ tvrdí ve svém vyjádření ministryně školství Dana Kuchtová.
Hledá se šest milionů
Také Ústav pro informace ve vzdělávání tvrdí, že portál svoji úlohu plní. „Nabízí garantované informace o školství a vzdělávání a má řadu dalších funkcionalit [sic] sloužících podpoře školství a vzdělávání. Veřejnost aktivně využívá jeho služeb,“ stojí v tiskové zprávě. Podle vyjádření ústavu dosahovala návštěvnost v první polovině září 2007 přibližně 4500 přístupů denně. Úřad také oslovil 4000 ředitelů škol a výsledky šetření naznačují naopak zájem škol o tento portál. Uživatelé portálu jako užitečné označili rubriky věnované školství a vzdělávání na internetu, poradnu, rejstřík škol i školských zařízení, adresář a kalendář akcí.
„V letech 2003 – 2006 bylo použito 26 milionů korun v souladu s aktualizovaným programem Státní informační politiky ve vzdělávání a zadáními Ministerstva školství k přípravným pracím a řešení projektu tvorby Školského vzdělávacího a informačního portálu, což znamená zejména analytické práce, systémový projekt, technický a implementační projekt, hosting a provoz portálu,“ uzavírá Jitka Pilbauerová z Ústavu pro informace ve vzdělávání.
Ani jedna z tiskových zpráv nepodává informaci, kam se podělo oněch více než 6 milionů korun, které měly údajně z 26milionového koláče zmizet.
Výsledek? Ministerstvo uznalo chyby a zřejmě má snahu je napravovat. ÚIV se snaží prokázat, že portál Edu.cz funguje jak má a že zpráva NKÚ je zavádějící. Nejvyšší kontrolní úřad si stojí za výsledky šetření. Podle jeho zástupce se musí každý správce veřejných peněz chovat hospodárně a účelně. Na to, jak celá věc dopadne, si budeme muset ještě počkat.
Technologické novinky krátce: válka procesorů pokračuje
Společnost AMD chystá ve „válce“ procesorů s firmou Intel nového bojovníka. Mělo by se jednat o tříjádrový procesor. Přijít by měl v prvním čtvrtletí roku 2008.
Bude se jednat o mutaci čtyřjádrového procesoru Phenom, který na svoji premiéru čeká v prosinci tohoto roku. Následně bude představena jeho tříjádrová verze. Bude obsahovat pouze jeden čip; na rozdíl od technologie Intel bude využívat ve čtyřjádrových procesorech čipy dva.
„Tříjádrový procesor vyvíjíme se snahou oslovit širší publikum než by bylo možné u čtyřjádrových procesorů,“ prohlásili zástupci AMD na tiskové konferenci. Cena ani rychlost připravovaného procesoru zveřejněna nebyla.
Související
IT byznys: Poláci vstoupí na český Internet s mBankou
IT byznys: kdo získá miliardový tendr ministerstva obrany?