
Analytici společnosti ZAP Consultants prezentovali studii, která mapuje oblast informačních technologií ve velkých českých podnicích. Rozpočet na informační technologie v typické velké české organizaci přesahuje čtvrt miliardy korun, z toho více než 100 milionů je každoročně určeno na nové projekty, zbytek směřuje do provozu stávající infrastruktury.
Studie byla zpracována v prostředí 130 největších českých podniků. Šlo o finanční i nefinanční společnosti z žebříčku Czech Top 100. Podle Petra Zavorala, odborníka na oblast podnikové informatiky a šéfa týmu analytiků ZAP Consultants, v dnešní době okleštěných investic do informačních technologií nepřekvapí, že nadpoloviční většina společností do IT investuje 1 – 3 % obratu, zbytek ještě méně. „Dvě třetiny těchto společností přitom vidí svoje investice jako průměrné,“ říká Zavoral.
IT infrastrukturu vnímají 4 z 10 organizací jako dostačující, více jak polovina jako průměrnou. Jako konkurenční výhodu vidí informační technologie dvě třetiny firem ve stavebnictví, bankovním sektoru a telekomunikacích. O nákupu informačních technologií v rámci organizace rozhoduje podle Kamila Pittnera, mediálního zástupce ZAP Consultants, pouze u desetiny podniků samotné nákupní oddělení. Ve třetině případů rozhoduje jen IT oddělení a ve zbylých organizacích se vždy jedná o týmové rozhodnutí mezi odbornými útvary, IT oddělením a oddělením nákupu.
Investice do IT dosahují v průměru 300 milionů korun ročně s klesající či stagnující tendencí. Kolem 40 % IT rozpočtu je určeno na nové projekty, 60 % na údržbu a provoz stávajících systémů. Do nových projektů tedy za této situace směřuje 120 milionů korun. IT infrastruktura je samotnými IT manažery hodnocena jako průměrná. Outsourcing je ve velkých organizacích využíván, zatím však pouze pro podpůrné činnosti. Průzkum dále naznačuje, že IT oddělení velkých tuzemských firem jsou buď přezaměstnaná, anebo jsou investice do IT podhodnoceny.