Společnost Intel, americký výrobce počítačových čipů, se opřela do rozhodnutí Evropské komise (EK), která jí v květnu udělila rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro. Intel měl totiž údajně v minulých letech porušovat pravidla hospodářské soutěže a omezovat konkurenční výrobce. Podle právníků společnosti však komise selhala, a to především v hledání důkazních materiálů.
Květnové rozhodnutí o rekordní pokutě přišlo po osmiletém vyšetřování, které komise zahájila na základě stížnosti společnosti AMD. Podle šetření měl Intel nabízet výrobcům počítačů slevy v případě, pokud více než 95 procent zakoupených čipů bude z produkce Intelu, nebo jim platit, pokud pozdržá uvedení produktů s čipy AMD. Mělo tak docházet nejen k poškozování konkurenčních firem, ale také samotných zákazníků, kteří měli při koupi počítače omezený výběr.
Společnost Intel obvinění popřela a v červenci podala odvolání k Evropskému soudnímu dvoru. Tento týden navíc označila rozhodnutí EK za chybné s tím, že nedokázala odlišit, co jsou standardní slevy poskytované zákazníkům Intelu a co už eminentní zájem o potlačení výrobků konkurence. Navíc nedostatečně zanalyzovala dopady těchto slev.
Komise měla selhat při hledání důkazů
Podle reakce zveřejněné v oficiálním žurnálu Evropského soudu navíc představitelé EK selhali ve shromažďování důkazních materiálů, které ukazují, že v daném období jeden z konkurentů významně navýšil svůj podíl na trhu a celkový příjem, ale nedokázal dostatečně uspět v určitých segmentech trhu nebo v jednáních o dodávkách OEM zařízení.
To by se v podstatě dalo přeložit tak, že společnost AMD v inkriminovaném období dokázala získávat podíl, ale svou vlastní neschopností této příležitosti nedokázala zužitkovat. Vina tedy neleží na Intelu, ale na manažerech AMD. Společnost Intel také EK vzkázala, že bylo porušeno její právo na obhajobu. Nebylo jí totiž povoleno ústní slyšení poté, co byla vznesena dodatečná obvinění, a nebyly jí ani poskytnuty některé dokumenty dodané konkurenční stranou.
Nejvyšší pokuta v historii
Intel proto žádá soud o částečné nebo úplné zrušení rozhodnutí EK. Totéž pak žádá v souvislosti s udělenou pokutou, která je prý ve světle možných pochybení EK nepřiměřená. Činila totiž 1,06 miliardy euro a jde tedy o historicky nejvyšší pokutu, které byla jedné společnosti udělena. Do té doby se na prvním místě držel softwarový výrobce Microsoft, který v únoru 2008 obdržel pokutu ve výši 899 milionů euro za to, že nedostatečně plnil dřívější rozhodnutí komise týkající se zneužívání monopolního postavení.
„Intel v přesvědčování o tom, že jeho obchodní praktiky jsou legální a v zájmu spotřebitelů, selhal u všech antimonopolních orgánů ve světě. A to z jediného důvodu – Intel porušuje zákon,“ reagoval na argumentaci Intelu Michael Silverman, tiskový mluvčí společnosti AMD. Představitelé EK odmítli cokoliv komentovat.
Už nyní je zřejmé, že celý spor bude mít ještě dlouhé pokračování. Odvolání k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburgu ho totiž může protáhnut i o několik let.
Přečtěte si také
EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel
AMD a Intel: Boj na poli serverových čipů pokračuje