Výrobce počítačových čipů Intel v úterý oznámil, že plánuje v příštích dvou letech investovat 7 miliard dolarů (přibližně 151 miliard korun) do modernizace svých výrobních závodů. Jeden z hlavních důvodů je chystaný přechod na 32nm výrobní technologii procesorů. Zpráva přichází v době, kdy ostatní výrobci plánují z důvodu recese spíše úsporná opatření, a krátce poté, co společnost oznámila jeden z nejhorších propadů zisku v historii.
Sídlo společnosti v Santa Clare
Vypadá to, že ani neklidné ekonomické podnebí neodradí křemíkového giganta od významných investic do nejnovějších technologií. Finanční prostředky ve výši 7 miliard poputují převážně na modernizaci výrobních závodů ve státech Oregon, Arizona a Nové Mexiko, aby byly připraveny na příchod 32nm výrobního procesu. Ten by měl podle slov Intelu umožnit vyrábět ještě menší, rychlejší a energeticky úspornější čipy než doposud.
„Tato výrobní zařízení budou produkovat nejpokročilejší počítačovou technologii na světě,“ říká výkonný ředitel společnosti Intel Paul Otellini. „Schopnosti našich 32nm továren jsou opravdu výjimečné a zde produkované čipy se stanou základními stavebními bloky digitálního světa, který dalece přesáhne hranice našeho odvětví.“
V současné době je většina mikroprocesorů Intel vyráběna starším 45nm procesem. První 32nm čip, určený pravděpodobně pro desktopy, který Intel vyvíjí pod kódovým označením Westmere, by se podle prvních informací mohl objevit už koncem letošního roku. A vyjede právě z amerických pásů. Intel přitom teoreticky mohl výrobu přesunout do některých méně vyspělých zemí, které kromě levnější pracovní síly nabízejí i mnohamilionové investiční pobídky. Podle Otelliniho však ani tyto výhody nevyváží široké možnosti, které společnost získá situováním výroby na domácí půdě.
Úterní oznámení významných investic přišlo jen několik týdnů poté, co společnost ohlásila velmi slabé finanční výsledky v uplynulém období. Její čistý zisk činil ve 4. čtvrtletí 234 milionů dolarů, což oproti stejnému období v loňském roce představuje pokles o 90 procent. Ve stejné době oznámil Intel také propuštění až 6 tisíc zaměstnanců a uzavření některých závodů.
Modernizaci závodů v současné době provádí také největší konkurent, společnost AMD, nicméně vývojově je za Intelem výrazně pozadu. Je totiž zatím ve fázi přechodu z 65 na 45nm výrobní proces a 32nm v nejbližší době neplánuje.
Přečtěte si také
Zisk společnosti Intel klesl ve 4. čtvrtletí o 90 procent
Intel má 32 nm, AMD se žene do frekvencí
Intel vyvíjí technologii, díky které budou zařízení energeticky nezávislá