Intel a Citrix budou spolupracovat na technologiích pro virtualizaci

Deal

Společnosti Intel a Citrix chtějí přinést virtualizaci osobních počítačů do většího povědomí podniků a firem a zjednodušit její nasazení i následnou správu. Provázáním svých technologií chtějí IT oddělením umožnit provozovat na jednom hardwarovém klientovi několik nezávislých a zabezpečených virtuálních počítačů. Hlavním cílem je spojit výhody centralizované vizualizace s možností přizpůsobit uživatelům svá pracovní prostřední.

Výrobce počítačových čipů Intel a Citrix Systems, přední světový poskytovatel aplikací a služeb, ve středu oznámily, že se spojí svá úsilí při hledání odpovědi na otázku, jak přinést výhody dnes běžně využívané virtualizace datových serverů i na osobní počítače. Spolupráce bude založena na provázání technologie Intel vPro s virtualizačními technologiemi Citrix jako Xen hypervisor, Xen Desktop a XenApp.

„Při naši spolupráci se chceme zaměřit na některé základní překážky, které v minulosti způsobovaly, že některé klientské vizualizační modely zůstaly nepovšimnuty,“ říká Gregory Bryant, viceprezident a generální ředitel Business Client Group společnosti Intel.

Základem je centrální správa virtuálních strojů

Ve výsledku by měly být podnikové stolní nebo přenosné počítače schopné provozovat několik nezávislých virtuálních prostředí, která jsou na sobě nezávislá a navzájem izolovaná. IT oddělení pak budou moci centrálně spravovat jednotlivé virtuální stroje a jejich softwarové vybavení. Výhodou je, že pracovníci budou moci své virtuální počítače používat i pro své vlastní účely a budou přitom izolováni od samotné podnikové sítě. To je základní předpoklad například ke zvýšení zabezpečení podnikové infrastruktury.

„Na jedné straně je virtuální počítač, na kterém si uživatel může instalovat libovolné aplikace, na té druhé pak virtuální počítač, který je přizpůsobený potřebám společnosti a je dodáván IT administrátory,“ říká Ian Pratt, viceprezident společnosti Citrix.

Klíč k celému řešení tkví v hypervisoru, speciálním softwaru integrovaném ve firmwaru počítače a v samotné platformě vPro. Zástupci obou společností zatím odmítli poskytovat další specifické informace nebo časové odhady vývoje. Na trhu se případný produkt zřejmě objeví nejdříve v druhé polovině letošního roku. Intel při setkání s novináři nenaznačil, že by nějaké další společnosti chtěly implementovat svou virtualizační technologii do platformy vPro.

Na podobné sadě produktů pro uživatelskou virtualizaci pracuje i společnost VMware, která je považována za lídra v oblasti virtualizačních technologií pro osobní počítače i datová centra. V tomto roce chce nabídnout svá vlastní řešení prostřednictvím produktů vClient a VMware View, které přinesou možnosti virtualizace také na další zařízení, jako jsou mobilní telefony či smartphony.

Exit mobile version