Zabezpečí informační systém firmy proti podvodům?

Ve francouzské bance Société Générale došlo k selhání jednoho ze zaměstnanců, čímž banka utrpěla ztrátu ve výši 4,8 miliardy euro. V Česku přišel Magistrát hlavního města Prahy o částku v hodnotě 50 milionů korun kvůli podvodnému převodu peněz přes falešnou fakturu. Výrobci informačních systémů, které jsme oslovili, tvrdí, že by se podobným problémům dalo předejít.

Pražský magistrát přišel o přibližně 50 milionů korun. Došlo totiž k tomu, že byly chybně zadány údaje na faktuře pro stavební společnost Skanska a peníze tak na účet firmy vůbec neodešly. Putovaly ale na úplně jiný účet. Nyní se spekuluje o tom, kdo za tímto podvodem stojí. Magistrát se podle svého vyjádření stal obětí organizovaného zločinu. Celý případ se nyní vyšetřuje.

Ve Francii zase jeden ze zaměstnanců Société Générale prováděl neautorizované finanční operace, kvůli kterým společnost přišla o 4,8 miliardy euro. Dotyčný zaměstnanec obchodoval s futures kontrakty banky a každý obchod měl zajistit otevřením opačné pozice téměř totožné výše. To ovšem v průběhu roku 2007 nedělal. Zaměstnanec je nyní vyšetřován pro podvod a několik dalších trestných činů. Podvodník uvedl, že se nechtěl svými aktivitami obohatit, ale uspět jako kvalitní makléř.

Podle názoru Vladimír Prinkeho, ředitele pro marketing a strategii společnosti KARAT Software, by se takovým problémům dalo předejít správně zavedenými a nastavenými pracovními postupy, aby nebylo možné v systému obejít kontrolní body a mechanizmy. Vladimír Prinke poukázal na informační systém Karat Software, kde je ochranným prvkem možnost editace a úprav pouze na každém z těchto stupňů kontroly s jasnou identifikací zodpovědné osoby a souběžná kontrola s papírovou formou dokladu na každém stupni.

Další podrobnosti přineseme v připravovaném článku.

Exit mobile version