Problemetika IDN a diakritiky u česky psaných domén

domena

Zkratka IDN (Internationalized Domain Names) v poslední době značně rozčeřila vody internetu. Rozruch, především u nás, způsobilo hlavně nedávné zavedení .eu IDN domén. O co přesně v IDN jde? Jak pracuje a jaké výhody/nevýhody může přinést nám, českým uživatelům?

Běžné domény jsou dnes zapisovány v kódování ASCII, což je kódování, se kterým si vystačí všechny znaky anglické abecedy. Myšlenka IDN spočívá v tom, vnést do názvů domén i jiné znaky a umožnit tak všem národům zapisovat a číst názvy domén v jejich mateřštině. Pro Čecha by měl mít tento systém „přínos“ v tom, že doménu bude možné zadávat a číst včetně diakritiky. Vyzkoušet to lze již nyní na doméně http://háčkyčárky.cz. IDN však nezůstává jen u písmenek s diakritikou – ambice jsou zde daleko větší. V praxi se tak běžně setkáme i s čínsky, japonsky, polsky a rusky psanými doménami.

IDN není rozhodně záležitost posledního roku. Jak vyplývá z předchozího odstavce, otázka speciálních znaků v národní abecedě trápí především východní národy. Například Čína má podporu IDN zavedenou již od prosince 2000, Japonsko od února 2001. Jako první v Evropě byla IDN obdařena polská doména (.pl), a to již v září 2003. O několik měsíců později se pak přidali Švédové a Dánové.

Jak IDN pracuje?

V zásadě je třeba mít na paměti dvě hlavní zkratky. IDN (zmíněná výše) a IDNA (Internationalizing Domain Names in Applications). První označuje domény, které mohou obsahovat všechny znaky z Unicode (tedy v podstatě jakýkoliv dnes existující znak), druhá pak jejich podporu v aplikacích. Problém spočívá v tom, jak našroubovat tuto novou vlastnost na již existující systém DNS, který od svého vzniku počítá jen s ASCII názvy, a který zcela jistě není záhodno v zájmu stability světové sítě zbrkle měnit.

IDNA používá obvyklý trik, který známe už z dřívější doby (například z MIME). Potřebujeme-li do technologie omezené na ASCII znaky (zde DNS) dostat i další znaky, vymyslíme vhodné kódování, kterými je převedeme na (zpravidla delší) ASCII sekvenci.

Převod jména obsahujícího nejprapodivnější znaky probíhá ve třech krocích:

Krok první: http://háčkyčárky.cz – pomocí různého mapování se zredukuje počet znaků a variant (převede na malá písmena a různé varianty vyjádření téhož převede na jednotnou formu). Řetězec zatím zůstává v Unicode.

Krok druhý: Punycode (RFC 3492) převede znaky vybočující z ASCII na sekvence ASCII znaků.

Krok třetí: Před výsledek získaný v druhém kroku se přidá předpona xn--, která identifikuje takto kódovaná jména. Následující zápisy jsou tedy ekvivalentní: http://háčkyčárky.cz = http://xn--hkyrkyptac70bc.cz

Důležitý je fakt, že nic z předchozího se neděje na úrovni DNS. Vše obstarává daná aplikace – v nejčastějším případě www prohlížeč. Pokud tedy do adresního řádku zadáte naši doménu http://háčkyčárky.cz stane se to, že si prohlížeč zavolá funkci ToASCII, která jméno převede do ASCII formátu. Tomuto již DNS rozumí, jelikož v tomto formátu má v sobě daný název domény uložen a získá potřebnou adresu. Pokud název domény začíná na „xn--“ je ještě před načtením samotné stránky zavolána funkce ToUnicode, což způsobí, že se doména znovu přeloží do Unicode podoby, kterou na začátku zadal uživatel a je zobrazena v adresním řádku prohlížeče. Celý tento proces je označován jako IDNA.

Praxe

Jak to tak bývá, praxe se vždy od teorie liší a ani zde to není výjimka. Jelikož „překlad“ adres je prováděn na straně aplikace (webového prohlížeče), nabízí se otázka, jak je to s podporou tohoto překladu? V „minitestu“ IDN kompatibility prohlížečů jsem se zaměřil na dle statistik u nás nejpoužívanější trojici (v pořadí): Internet Explorer 8, Mozilla Firefox 3.5.5 a Google Chrome 3.0.195.
Explorer 8 ani Chrome problémy s překladem nemají. V adresním řádku je vždy vidět Unicode tvar domény.

Potíže jsem však zaznamenal s Firefoxem, který na zadanou adresu: http://stránky.háčkyčárky.cz vrátil jako: http://xn--strnky-r ta.xn--hkyrkyptac70bc.cz. Evidentně tedy neproběhl ToUnicode.

Lepších výsledků jsem nedosáhl ani s aktuálně poslední betaverzí Firefox 3.6.4 Beta. Nabízí se tedy například otázka: Mám vygenerovaný drahý SSL certifikát od CA pro IDN doménu. Certifikát platí vždy jen pro konkrétní tvar domény. Bude tento platný i při neprovedení akce ToUnicode? Světové certifikační autority již certifikáty pro IDN nabízejí. Na tuto otázku se mi však nepovedlo dohledat uspokojivou odpověď.

Výhody a nevýhody

Zastánci IDN argumentují především snahou o „polidšťování“ internetu a jeho zpřístupnění i lidem ze zemí, kde se standardně nepoužívá latinka. Představitelem typického zastánce IDN v rámci České republiky je podle zatím poslední studie zadané sdružením CZ.NIC z roku 2008 (fyzické osoby):

Žena starší 50 let, žijící v obci s méně než 20 000 obyvateli a pracující s internetem jen sporadicky.

Odpůrci IDN pak nečastěji skloňují:

CZ.NIC (sdružení pro správu .CZ domény) se zatím na základě průzkumů pro zavedení IDN nerozhodlo. Více o celé problematice včetně průzkumů a diskuse uživatelů se můžete dočíst zde: http://www.háčkyčárky.cz.

Profil

Jiří Pomazal pracuje na pozici Specialista technické podpory ve společnosti IGNUM. Autor článku se při své práci věnuje převážně řešení dotazů zákazníků v oblasti domén, webhostingu a administraci serverů na platformě Windows a Linux. Vystudoval vyšší odbornou školu v oblasti aplikace výpočetní techniky a ekonomika a momentálně dokončuje studium na VŠ v oboru logistika. Mezi jeho hlavní zájmy patří IT, fotografovaní, hudba a cyklistika. Článek vyšel jako součást elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM.

Přečtěte si také:

Blackout: výpadek elektrického vedení možným ohrožením pro přenos firemních dat
Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích

Exit mobile version