Desktop založený na Linuxu a cloud computing bude IBM nabízet zatím pouze v USA ve spolupráci se společností Canonical, zaštiťující vývoj jedné z nejznámějších distribucí, Ubuntu. Bude schopen nasazení na stávajících firemních desktopech, málo výkonných netboocích či tenkých klientech.
IBM má k Linuxu blízko.
IBM Client for Smart Work má pomoci ušetřit až 50 procent nákladů na software na každou pracovní stanici oproti desktopu postavenému na softwaru od Microsoftu a navíc předchází nutnosti upgradovat hardware. Nové řešení je kompatibilní s IT prostředími založenými na SOA a poskytuje uživatelům otevřenou, bezpečnou a kompetní alternativu k desktopu od Microsoftu, což je pole, kde budou firmy v dnešní době s velkou pravděpodobností hledat úspory. Vyšel nový operační systém Windows 7 a nezávislé tržní odhady předpokládají náklady až 2000 USD na migraci.
Řešení IBM Client for Smart Work bylo původně určeno pro rozvíjející se trhy především na africkém kontinentu. Zájem trhu si však vyžádal uvedení nabídky i pro Spojené státy a možná se jí v budoucnu dočkáme i v Evropě. Americká verze byla načasovaná těsně před příchod Windows 7, aby firmám pomohla předejít potenciálním migračním nákladům.
Jak to funguje
Řešení staví na několika základních komponentách založených na otevřených standardech:
- Textový procesor, tabulky a prezentace s pomocí IBM Lotus Symphony, což je balík dostupný k volnému stažení z internetu.
- E-mail přes IBM Lotus Notes nebo cloudové řešení LotusLive iNotes, které začíná na 3 USD za uživatele na měsíc.
- Nástroje pro správu cloudů, sociální sítě a spolupráci z LotusLive.com za 10 USD za uživatele na měsíc.
- Ubuntu, otevřená platforma pro netbooky, notebooky, desktopy a servery.
Protože je IBM Client for Smart Work založen na Eclipse, Linuxu a otevřených webových standardech, je možné jej integrovat s jakýmkoliv softwarem třetích stran. To firmám zaručuje volnost při použití technologií podle vlastního výběru, rozšiřuje jejich možnosti a zachovává dosavadní investice.
Pro koho se hodí
Cílové skupiny jsou:
- Velké společnosti s celými odděleními, jejichž zaměstnanci používají PC hlavně jako nástroj pro spolupráci, e-mail, aplikace otevírané v prohlížeči a podobnou běžnou kancelářskou práci.
- Malé a střední podniky, které objevily, že používáním internetových aplikací se dá ušetřit, ale jsou zklamány výpadky služeb, přemírou reklamy a nedostatečným zajištěním bezpečnosti.
- Vládní organizace, které chtějí prosazovat používání Open Document formátu (ODF).
- Klienti z oblasti vzdělávání, kteří chtějí masově prosadit netbooky do školních tříd.
- Dojíždějící pracovníci, kteří chtějí používat virtuální linuxový desktop i prostřednictvím USB klíčenky na netboocích během cest.
Studie, kterou zpracovala analytická firma Freeform Dynamics, ukázala, že linuxové desktopy je jednodušší implementovat, než si IT pracovníci mysleli, pokud jsou cíleny na správnou skupinu uživatelů. „Linux jako základ pro desktop je pragmatická volba a značí připravenost na budoucí desktop, který bude patrně otevřený a často virtualizovaný,“ prohlásil Bob Sutor, vicepresident IBM pro Linux a Open Source.
Přispěje tak IBM k vybudování Chytřejší planety?
Přečtěte si také
Čistý čtvrtletní zisk IBM narostl o 14 %
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Chytřejší planeta: více inteligence pro informační systémy