CeBIT patří mezi největší veletrhy v oblasti informačních technologií na světě.
Každý rok se pořádá v německém Hannoveru. Letos se brány výstaviště otevřou od 15. do 21. března. Představí se zde celá řádka více či méně světoznámých firem podnikajících v oblasti IT a telekomunikací se svými nejnovějšími produkty a službami jak pro domácí, tak firemní použití.
Celý veletrh vlastně kopíruje vývoj telekomunikačních a informačních technologií – jednotliví účastníci se předhání v kvalitě a výkonnosti svých produktů a poskytovaných služeb. Co se objeví v Hannoveru letos, na to si ještě budeme muset chvíli počkat, ale určitě nebude na obtíž si trochu připomenout, co se na veletrhu odehrálo v posledních letech, a jaká je jeho historie.
Předchůdce CeBITu
Předchozí veletrhy se v Hannoveru konaly od konce padesátých let. Prezentovala se hlavně kancelářská technika. Od druhé poloviny šedesátých let se na veletrhu začaly vystavovat první počítače. V roce 1965 zde představil Heinz Nixdorf svůj legendární 820 universal computer.
Po roce 1970 celý areál hannoverského výstaviště prošel rozsáhlou rekonstrukcí, při které bylo vybudováno nové zázemí a otevřena Hala 1, která byla v roce 1984 zapsána do Guinnessovy knihy rekordů, jako nejrozsáhlejší výstavní prostor na světě.
Počátky CeBITu
Počátky CeBITu se datují do druhé poloviny osmdesátých let minulého století. Přesněji od jara roku 1986, kdy německá Deutsche Messe AG uspořádala první ročník veletrhu, který od té doby navštěvují tisíce návštěvníků a vystavovatelů z celého světa.
Během dvacetileté historie se na veletrhu představilo mnoho převratných novinek. Například v roce 1987 finská Nokia představila svůj první Groupe Spécial Mobile (GSM) mobilní telefon, nebo v roce 1995 měl na hannoverském CeBITu svůj klíčový proslov Bill Gates.
Od roku 1999 Deutsche Messe AG vyjíždí s CeBITem do světa. Pravidelně se koná v Asii v čínské Šanghaji, v australském Sydney a tureckém Istanbulu.
Vzpomínáme se slzou v oku
2000
- Na prahu nového milénia se začínají objevovat velice výkonné digitální fotoaparáty. Jeden takový představil Olympus na CeBITu 2000. Byl jím Camedia C-3030 Zoom s neuvěřitelnými 3,33 miliony pixelů, což v dnešní době neodpovídá ani průměru. Přístroj umožňoval mimo jiné nahrávání video sekvencí v režimu Quick Time Motion JPEG a záznam zvuku. Byl vybaven výkonným CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1,8“, která umožňovala nasnímání fotografií s vynikajícím rozlišením a kresbou. Na svou dobu opravdu špičkový přístroj.
2001
- Rok 2001 ohlašoval umíráček již zastaralým a nemoderním jehličkovým a řádkovým tiskárnám, které byly pověstné svým charakteristickým zvukem. Přestože tyto tiskárny zaznamenaly mírný vzestup v prodeji (díky své úspornosti; jedna stránka stojí okolo 10 haléřů), laserové a hlavně inkoustové tiskárny je téměř zcela nahradily.
- Firma Compuprint ovšem přišla se svou zcela revoluční a nejrychlejší jehličkovou tiskárnou na světě: 10200. Ta se nacházela v odhlučněné železné skříni a zajišťovala ekonomický a tichý provoz.
- Ze světa notebooků se prezentovala firma Notestar, která díky svému novému modelu Notestar NP 8170 Cometa zaznamenala rozmach. Model získal ocenění ,,Nejlepší cena“ a také ,,produkt roku 2002“ v časopise PC World. Notestar dnes nabízí ekonomické řešení pro všechny, kteří nechtějí vynakládat příliš financí, a přesto potřebují solidní produkt.
- CeBIT 2001 byl také ve stylu PDA – novinky, která se stala nezbytnou součástí každého správného managera.
- Mobilní operátoři začali používat GPRS, neboli General Paket Radio Service = 115 kbit/s oproti „standardnímu GSM“ s pouhými 9,6 kbit/s.
- Fenomenální nástup nosičů DVD v roce 2000 pokračuje představením DVD-RAM s kapacitou 9,4 GB, které postupně nahrazují klasické VHS.
2002
- Jednou z nepřehlédnutelných novinek CeBITu 2002 byla poměrně razantní změna v oborovém rozložení veletrhu po jednotlivých halách, což přihrálo v minulých letech trochu „odstrkované“ společnosti Sony, která se mohla z haly 13 přesunout do prostornější haly číslo 2.
- Xerox uvedl svou novinku Document Center 490, která budila u stánku velký zájem. Tento MFC v sobě integruje téměř veškeré funkce, které lze v kanceláři potřebovat, jako kopírování, tisk, skenování a faxování. Mimoto Xerox předvedl svou barevnou tiskárnu Phaser 7700, která také vyvolala příznivý ohlas.
2003
- CeBIT 2003 byl ve znamení Wi-fi – bezdrátového připojení, které se začalo postupně uplatňovat od roku 1999.
- Firma iiyma představila nové LCD obrazovky s úhlopříčkami 32″ a 40″ vybavené televizními tunery a dálkovými ovladači. Premiéru zde měly i LCD vyvinuté pro lékařské účely a sada ProLite pro domácí a firemní užití.
- Intel představil svůj procesor Centrino.
- Panasonic uvedl na trh novou sadu videokamer označovanou jako Sada 2003.
2004
- Na každém rohu se nacházely LCD televize. CeBIT 2004 byl ve znamení LCD. Nechyběl žádný důležitý výrobce nebo distributor televizí a monitorů.
- Na veletrhu bylo také k vidění mnoho přehrávačů hudby a videa. Shlédnout jste mohli LCD s úhlopříčkou 80 palců (asi 2 metry), kterou bylo možné pořídit za 1,5 milionu.
- Dále byly prezentovány novinky z oblasti síťových kopírek/tiskáren formátu A4 a potom nejrychlejší stroje s rychlostí až 70 kopií/výtisků/min.
2005
- Na CeBITu 2005 bylo k vidění nepřeberné množství mobilních telefonů a novinky z oblasti spotřební techniky, kde kralovaly opět LCD televize.
- Panasonic představil svou 2 GB SD/MMC kartu.
- Lumix přišel se svým 4megapixelovým fotoaparátem DMC-FZ4, který sice výborně padne do ruky, ale jeho „bakelitový“ vzhled může potenciálního kupce odradit.
- SHARP se opět představil se spoustou novinek z oblasti digitálních technologií. Příkladem může být doposud největší LCD televize s úhlopříčkou 65“.
2006
- Společnost SHARP představila svou novou LCD televizi vybavenou dvojitým viděním obrazu a několik novinek z kancelářské oblasti.
- Na CeBITu se opět objevily nové mobilní telefony, které se vyvíjí mílovými kroky.
- Společnost CMO (Chi Mei Optoelectronics) ukázala LCD panel V562D1 s úhlopříčkou 56 palců a rozlišením 3840×2160, což je opravdu slušné.
CeBIT 2007 je za dveřmi, takže jsme zvědaví, co nám letos nabídne.