Hardwarové NEJ novinky roku 2007

Výrobci vyrábějí, zákazníci nakupují; ve světě hardwaru to platí také. A které produkty patří mezi ty, které nelze přehlédnout, či mají velký význam pro svět výpočetní techniky? Postupně se podíváme na všechny zásadní a důležité novinky, které se týkaly procesorů, grafických karet, pamětí a další výbavy počítačů. Na závěr si přiblížíme změny v souvislosti s ekologií.

Procesory

Začněme procesory. Mezi velmi viditelné patří „Barcelona“, nativně čtyřjádrový procesor firmy AMD. Ten se na trh může dostat jako Quad-Core AMD Opteron nebo jako Phenom. Doufejme, že výrobce současné problémy co nejdříve vyřeší. Dalším je Intel s 45nm modely „Penryn“ prodávanými jako dvou či čtyřjádrové procesory řady Xeon či Core2. Tady ohromí 6 či 12MB cache L2, automatické přetaktování EDAT nebo výkon s využitím SSE4. Zatímco modely pro dvouprocesorové sestavy již uvedeny byly, pro jedno či naopak čtyř a víceprocesorové sestavy až roku 2008.

IBM má od jara dvoujádrový procesor POWER6, brutální sílu s frekvencí až 5 GHz či jednotkou pro přímé výpočty v desítkové soustavě. Sun Microsystems naopak vsadil na extrémní počet jader, a tak uvedl v létě UltraSPARC T2, osmijádrový procesor s podporou až osmi vláken na jediné jádro. A všechny dohromady se snaží přinášet technologie na úsporu energie (některý víc, některý méně) nebo pro větší výkon při virtualizaci.

RAMěť

Letošní rok znamenal nástup nového typu RAM modulu zvaného nejčastěji DDR3 DIMM. Ten je zatím využit jen sporadicky, ale to je při přechodu ze staršího na novější typu RAM obvyklé. Dokonce už se výrobci natolik vybičovali konkurenčním bojem, že docílili až 2000 MHz. Běžné hodnoty se ale pohybují na polovině (DDR3-800 až DDR3-1333). Původní optimistické výhledy však byly zkaleny oživením současné DDR2, která se nevzdá až tak lehce.

Grafika

Svět videoakcelerátorů se zachvěl v základech, když zmizela kanadská ATI Technologies, když ji pohltil gigant Advanced Micro Devices (AMD). Roku 2007 bylo uvedeno pod změněnou identitou několik nových řad. Vedle toho nVidia představila například G92 – GeForce 8800GT, model těsně pod špičkou. Nový je postoj k ceně i spotřebě, která i díky nové výrobní technologii 65 nm výrazně klesla.

Špičkou a překvapením roku jsou GeForce 8800 GTX a GeForce 8800 Ultra, které odsunuly do pozadí konkurenční špičku ATI Radeon HD 2900 XT; tu ale mohou zrychlit nové ovladače, protože ty současné mají ještě rezervu. Obecně se svět grafiky snaží přijmout za své dekódování H.264 i VC-1 v maximální kvalitě v maximálním rozlišení 1920 x 1080. Mezi další modly patří DirectX 10, Shader Model 4.0 a OpenGL 2.

FLASH a podpora Windows Vista

Paměť Flash EEPROM neboli FLASH ROM se používá všude; rozšiřuje se s neuvěřitelnou silou. Mezi další využití patří cache pevného disku. Proč právě FLASH? Protože na rozdíl od RAM pamětí si pamatuje i po vypnutí. Může se tedy použít nejen jako čtecí cache (podobně jako RAM), ale i pro zápisovou cache. Výsledkem je úspora času, energie i možnost prodloužit životnost rotačního pevného disku. Klíčovým produktem je MS Windows Vista s novými funkcemi ReadyBoost a ReadyDrive. A lze pro to použít nejen externí USB FLASH disk, ale také interní karty. Prozatím se objevily spíš pro notebooky, což dokládá Mini PCI Express karta Intel Turbo Memory („Robson technologie“). Zatím jde o zárodečné výjimky, ale uvidíme, až se trend prosadí.

Není možné přehlédnout neuvěřitelný sešup cen FLASH médií. Výsledkem je mohutný nástup SSD disků útočící hlavně na nejslabší stroje jako miniaturní notebooky, ale také servery či stolní počítače. Tam byl zaznamenán i výrazný nárůst výkonu. Například FLASH disk ioDrive od firmy Fusio IO má kapacitu až 640 GB a přenosovou rychlost až 800 MB/s.
Disky i na 2,5“

Přechod na 2,5“ disky byl sice zahájen roku 2006, ale to byl velmi slabý odvar roku 2007. Zásadním průlomem byl příchod disku Seagate Savvio 15K, 2,5“ disku s 15 000 ot/min. Ten se stal nejsvižnějším diskem na světě, a tak poprvé pokořil 3,5“ disky. Nyní již poměrně významná část serverů obsahuje 2,5“ disky. Proč? Výrazně nižší spotřeba, přijatelná kapacita, vyšší počet disků do stejného prostoru. Snad nejvíc na tom vydělaly 2U servery, které si mohou sáhnout téměř na deset disků, což do této chvíle bylo nemyslitelné. Disky 3,5“ se ale nevzdávají. Jejich doménou bude nyní spíš kapacita, což dokázaly příchodem 1TB disku; tuto kapacitu dnes nabízejí téměř všichni výrobci.

Novým fenoménem disků jsou proměnné otáčky 3,5“ disků. První krok učinila společnost Hitachi, aby ji předběhla na krátkou chvíli firma Western Digital s disky Caviar GP (= GreenPower™). Impérium Hitachi vrátilo úder řadou Deskstar P7K500, zatímco WD zaútočil na servery řadou RE2-GP.

Busy

Svět sběrnic pokročil od druhé ke třetí generaci příchodem PCI Express již před lety. Epidemie postihla stolní počítače, pracovní stanice a servery s jedním či dvěma procesory. Servery se čtyřmi a více procesory se však držely sběrnice PCI-X verze 2 (PCI-X 266 nebo PCI-X 533). Přechod od PCI-X v2 k PCI Express by neměl smysl, proto k němu nedošlo. Na podzim ale přišla novinka, PCI Express verze 2 s dvojnásobným přenosovým výkonem.

V polovině ledna 2007 byla přijata specifikace, oficiální název je PCI Express Base 2.0 nebo zkráceně PCIe Base 2.0 či jen PCIe 2.0 nebo prostě PCI Express 2.0. Na trh se dostala poprvé v podobě čipsetu Intel X38 Express, kam lze připojit například karty řady nVidia GeForce 8800. Opět mezi prvními přišly nejvýkonnější jednoprocesorové počítače s důrazem pro hráče. A do serverů se již chystá (ale více za rok v článku „Hardwarové NEJ novinky roku 2008“). První karty ale již jsou na světě, například Mellanox má PCIe 2.0 x8 karty ConnectX EN Ethernet (dva porty 10-Gigabit Ethernet) nebo ConnectX IB (dva porty 4x Infiniband).

Počítače jako celek

Servery jsou obvykle velké a drahé stroje s velkou spotřebou, produkující mnoho hluku. Rok 2007 ale znamenal vážný průlom. Nejprve se objevily malé nehlučné servery, nová kombinace. Oním ledoborcem se stal stroj Fujitsu Siemens Primergy TX120 S1. Ten je menší než šanon A4, velmi tichý a nenápadný. Není tedy problém jej mít přímo v kanceláři bez toho, aby kolegy jakkoli rušil.

Microsoft se pustil do významné podpory jiného, i když podobného, směru. Do domácností je určen serverový operační systém Windows Home Server. To sice nemá s hardwarem nic společného, ale jen na první pohled. Když je ten, vyrojí se spousta hardwaru. První vlaštovkou je již výše zmíněný TX120 S1, který lze použít nejen v kanceláři, ale také doma.

Pidiatury

UMPC Ultra-Mobile PC je nová kategorie notebooků. Tedy přesně řečeno – je to stará kategorie s novými názvy. Třeba Intel tuto kategorii označuje jako Intel Ultra Mobile Platform 2007. Aby vůbec mohly být, je nutné vytvořit příslušně spořivé procesory titěrných rozměrů. Tomu odpovídají miniaturní pouzdra procesorů Intel A100 / A110 (to fakt existuje) s čipsetem Intel 945GU Express nebo VIA C7-M ULV. Doplňkem je elektronický SSD disk, založený na Flash ROM čipech. A výsledek? Mezi nové hrdiny patří například Asus Eee, FIC CE260, OQO Model 2 nebo Sony VAIO typ U = VGN-UX72.

Ach, ty ceny!

Že jdou ceny dolů, to je klasika. Ve výpočetní technice tomu pomáhá i neuvěřitelný trend kursu koruny vůči americkému dolaru (kdeže je dolar za 40 Kč?). Pouhým postupným snižováním cen jsme se dostali na určité psychologické hranice. Například cena nejlevnějších notebooků se již dostala pod hranici 10 000 Kč. Něco podobného se chystá také u nejjednodušších serverů, kde se ceny dostaly již pod 11 000 Kč.

Notebooky i servery se tak stávají stále zajímavějšími i pro ty, kdo předtím argumentovali jejich vysokou cenou. Významný zlom nastal koncem prázdnin u cen RAM pamětí. Důvodem je silný přechod z DDR2 512MB čipů na kapacitu 1 GB. A ceny spadly téměř na polovinu. Jedním z produktů roku se tak může stát běžný DDR2 DIMM.
Spotřeba, hluk a ekologie

Letos se tedy děly věci! Nejdříve začaly být produkty citlivější vůči člověku i životnímu prostředí z hlediska chemického (RoHS neboli direktiva 2002/95/EC). Kdejaký produkt má teď na obalu písmenka RoHS. Další novinka, která přináší ovoce, je americké doporučení Energy Star 4.0, které právě před rokem přijala za vlastní i Evropská unie. Protože je v platnosti od července 2007, nesplňuje jej moc produktů. Energy Star do sebe pojala také doporučení výrobců zdrojů zvané 80 PLUS. Cílem obojího je snížení příkonu zařízení a zvýšení účinnosti všech součástí. Pokud si tedy něco zaslouží ocenění, tak to jsou právě ty produkty, které Enery Star 4.0 splňují již nyní, nedlouho po spuštění.

Další hardwarové zajímavosti roku 2007
Chlazení tichých počítačů budoucnosti
SSD disky přinesou vyšší výkon
Na trh přicházejí holografické disky
Přicházejí nové superpočítače pro každého
Chytré grafické karty zvládnou matematiku
RFID: velký bratr nebo užitečná technologie?
Výpočetní centrum za pár dolarů

Exit mobile version