Porušuje Google práva svými mapami?

Tmobile_logo

Ochrana osobnosti, právo na soukromí, to jsou pojmy, se kterými se nyní potýká internetový gigant Google v Japonsku. Tamním obyvatelům se konkrétně nelíbí mapový servis americké firmy, který nabízí detailní virtuální prohlídku po tamějších městech. Nejaktivněji proti Googlu vystupuje skupina japonských profesorů a právníků, kteří v pátek firmu vyzvali přímo k tomu, aby přestala s poskytováním detailních mapových pohledů s tím, že se jedná o porušení soukromých práv. O případu informovala agentura Reuters.

Služba Google v rámci svého Street View uživatelům umožňuje pohledy z úrovně terénu v úhlu 360 stupňů. Takovou nabídku Google přináší pro dvanáct japonských měst. Globálně se pohledy takového charakteru mohou uživatelé služby kochat u přibližně padesátky měst ve Spojených státech a také v některých oblastech evropského kontinentu. Mapový servis nabízí možnost virtuální prohlídky ulic s různými možnostmi náhledů.

„Máme silné podezření, že činnost společnosti Google je silně v rozporu se základními lidskými právy,“ komentoval názor rozhořčené skupiny Yasuhiko Tajima, profesor ze Sophia University v Tokiu, ve svém telefonickém hovoru s Reuters. Ještě dodal, že je nezbytně nutné varovat společnost před chováním tohoto IT giganta, který takto otevřeně porušuje práva.

Tajima stojí v čele kampaně „The Campaign Against Surveillance Society“, občanské skupiny, která Google vyzývá k zastavení služby Street View v Japonsku a také ke smazání všech uložených pohledů. Zastoupení americké internetové firmy se v pátek k případu nevyjádřilo.

Znepokojení z porušování soukromí se začalo šířit v japonských médiích zvláště potom, co někteří občané na internetu zhlédli záběry týkající se jich samotných. Japonsko ovšem není jediné, kde se proti službě bouří. Podobné případy už byly zaznamenány také v USA nebo Evropě. Jednalo se například o ženu, jejíž záběry při opalování byly dostupné uživatelům služby, nebo o muže zachyceného při odchodu ze strip baru.

Exit mobile version