
Služby poskytované společností Google si oblíbila celá řada uživatelů. Vždyť samotné její vyhledávání je nejpoužívanějším na světě. Vývojáři se tak rozhodli tuto popularitu využít a připravují stále více dalších webových aplikací, které jsou přístupné přes jeden jediný účet. Přes Google vyhledáváme, pracujeme, sdílíme i komunikujeme. Minule jsme si představili Gmail, Calendar a Docs. Dnes je řada na nástrojích Google Desktop, Picasa a dalších součástech Google Apps.
Přečtete si také první díl, ve kterém jsme se věnovali mimo jiné webovým aplikacím Gmail, Calendar a Docs.
Chrome: snaha o průlom

Google Chrome
Jednou z mnoha oblastí, kde se Google snaží vybojovat svoje místo na slunci, je segment internetových prohlížečů. Od začátku bylo jasné, že ve společnosti Internet Exploreru (přítomného v každém počítači s Windows), Firefoxu a stále ještě také Safari (v Mac OS) nebude mít na růžích ustláno. I přesto vypustil svůj vlastní prohlížeč s názvem Chrome. Mezi jeho hlavní výhody patří právě přizpůsobení k práci s ostatními Google aplikacemi, o čemž se můžete dočíst více v samostatném článku.
Minulý týden byla vydána již druhá verze tohoto prohlížeče. Mezi hlavní novinky, které přináší, patří podpora full screen módu (celé obrazovky) a automatické vyplňování webových formulářů. Práci s webem zpříjemňuje také inovovaný systém záložek, viditelných po spuštění aplikace. Vycházejí z nejnavštěvovanějších webů a lze je rychle odebírat.
Desktop a spousta užitečných miniaplikací
Jednou z aplikací, kterými se dnes budeme zabývat, je Google Desktop. Cílem zřejmě bylo vytvoření programu, jenž bude stále uživateli nápomocen a přitom využívat současné služby. Desktop bychom mohli popsat jako postranní lištu pro tzv. gadgety. S něčím podobným přišel také Microsoft u operačního systému Windows Vista, ale až o něco později. Desktop se může pochlubit menšími nároky na systémové prostředky a jasným zaměřením. Samotná instalace je velmi jednoduchá a v základu již má předinstalované základní miniaplikace. Jsou jimi hodiny, stručný výtah zpráv, RSS čtečka, poznámkový blok, náhled obrázků a okénko pro vyhledávání. Jedním kliknutím na ikonku + se uživateli otevře okno s roztříděným výběrem spousty dalších miniaplikací.
Ty se dělí do jednotlivých kategorií podle svého účelu: Zprávy, Životní styl, Finance, Nástroje, Zábava & hry a Komunikace. Mezi nejužitečnější určitě patří právě zmíněná RSS čtečka, skrývající se pod názvem „Webové výstřižky“, ale také aktuální počasí nebo sledování systémových prostředků. Hlavní výhodou aplikace je pochopitelně návaznost na ostatní Google služby. Patří mezi ně Calendar, Gmail a také Mapy. Pro uživatele nevyužívající klasického e-mailového klienta se tak jedná o vhodný doplňek.
Nemusíte se ani bát, že vám omezená velikost panelu nebude stačit. Desktop umožňuje zvětšení okna dané miniaplikace, která po levé straně „vyjede“ z panelu. Na úplném začátku jsme zmiňovali malé systémové nároky. V našem případě se na operačním systému Windows XP vyšplhala klidová spotřeba operační paměti při zaplněné aplikaci na rovných osm megabajtů, což považujeme za slušnou hodnotu.
Picasa: třiďte, upravujte a sdílejte
Google Picasa
Aplikací pro správu a drobné úpravy fotografií je celá řada. Google Picasa však navíc přináší podporu jednoduchého publikování na internet. Před používáním si každý uživatel musí nainstalovat klasickou desktopovou aplikaci, která až následně bude spolupracovat se servery Googlu a samotnou službou publikování. Rozhodně se nejedná o nový nápad. Jmenovat můžeme například na sdílení fotografií specializovaný Flickr nebo nástroje implementované do produktů společnosti Zoner a mnoho dalších.
Samotná aplikace Picasa, která je v současné době (květen 2009) dostupná ve své třetí verzi, je rozdělena na čtyři části. První je klasické menu a k němu přilehlé ovládací ikony. V této části se ovládá většina funkcí aplikace. Po levé straně je okno, kde jsou formou složek setříděné všechny naimportované soubory obsahující fotografie. Největší součást však zabírá místo pro náhledy, případně editaci již naimportovaných fotografií před samotným publikováním. Úplně poslední součástí je spodní panel, kde lze rychle a jednoduše vybrané fotografie odeslat e-mailem, publikovat, tisknout a provádět další úpravy, např. vytvořit koláž.
Samotné publikování na webové stránky je samo o sobě velmi jednoduché. Stačí označit výběr fotografií a kliknout na ikonku Odeslat. Poté se zobrazí dialogové okno, kde si můžete vybrat rozlišení snímků, viditelnost alba (veřejné, neuvedené, požadované přihlášení) a informace o aktuální kapacitě úložiště. V bezplatné verzi je k dispozici jeden gigabajt. Za větší prostor si je nutné připlatit a to od 20 amerických dolarů za deset gigabajtů až po 500 dolarů za 400 gigabajtů, ve všech případech trvá předplatné úložného prostoru jeden rok.
Google Apps pro školy a podniky
Google Talk – chatovací klient využívající funkce chat v Gmailu.
Celá řada webových aplikací, o kterých jsme se bavili, je zahrnuta ve službě Google Apps. Jmenovitě sem patří Gmail, Docs, ale také Calendar a Talk. Hlavním rozdílem oproti běžnému Google účtu je zaměření na profesionální uživatele, školy a podniky. K dispozici má uživatel mnohem více podporovaných funkcí, ale zejména jejich záruku dostupnosti a u verze Premium dokonce telefonickou podporu. Stejně tak je kladen velký důraz na bezpečnost dat, ale také jejich archivací. Za takové služby si pochopitelně zákazník musí připlatit.
Google Apps je nabízen celkem ve třech jednotlivých verzích. Standard a Education jsou nabízeny bezplatně. Jedině Premium je placená a pořídit si tuto službu může každý bez výjimky. Zaplatí za ni částku 40 eur za rok (tj. podle současného kurzu v květnu 2009 kolem jednoho tisíce Kč). Oproti bezplatné verzi pak za tento poplatek získá především nástroje pro migraci pošty, rozhraní API pro inetgraci do vlastní infrastruktury a prozatím 25 gigabajtů prostoru.
Velmi podobnou nabídku má také verze Education, jejíž získání je bezplatné, ale podmíněné. Uživatel musí být buď učitel na plný úvazek, nebo student. Tomu odpovídá i tvar konečné e-mailové adresy zakončené doménou „.edu“. K dispozici není správa zásad a obnovení zpráv a uživatel se musí spokojit se zhruba 7 gigabajty prostoru pro svá data stejně jako u verze Standard. Více informací o Google Apps lze nalézt na webových stránkách pod odkazem.
A co Linux?
Zatímco Google Apps a další webové aplikace neřeší operační systém, u programů vyžadujících instalaci je situace odlišná. Balík Google Desktop a také Picasa pro sdílení fotografií jsou k dispozici pro Linux, a to dokonce v 64-bitovém provedení. Internetový prohlížeč Chrome prozatím na Linux není, ale podle informací z oficiálních stránek jej očekávat v budoucnu můžeme.
Přečtěte si také
Další vývoj sporu EU versus Microsoft: Na scénu vstupuje Google
Podíl vyhledávače Google na českém internetu roste
Google umožňuje sledovat pozici uživatelů mobilních telefonů
Google Chrome tajemství zbavený: nejlepší tipy a triky