Polovina zaměstnanců tuzemských firem se v příštím roce zvýšení mzdy ze strany svého zaměstnavatele nedočká. České podniky se obávají dopadů světové hospodářské krize a budou šetřit, 71,3 % firem omezí své plánované investice a nebude rozšiřovat své výrobní kapacity, více než čtvrtina z nich (27,4 %) v rámci úspor sáhne k redukci pracovních míst. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory České republiky pro Hospodářské noviny, jehož se ve středu a čtvrtek minulého týdne zúčastnilo 1161 tuzemských firem a podnikatelů.
Polovina firem svým zaměstnancům v příštím roce nepřidá, zdroj: Freefoto.com
„Za klíčové považujeme, jak se k celé situaci postaví česká vláda. Její aktivní role může výrazným způsobem pomoci překlenout problémy, se kterými se firmy dnes potýkají. Hospodářská komora podpoří kroky vlády, které pomohou podnikatelům v jejich současné nelehké situaci. Možnost rychlejšího čerpání prostředků z evropských fondů velmi vítáme. Firmy však mají problém s předfinancováním projektu i s jeho spolufinancováním. Častým problémem je získat peníze z bank a tím na evropské fondy vůbec dosáhnout. Dále navrhujeme snížení základní sazby DPH, snížení vedlejších nákladů práce a rychlé spuštění státních zakázek, jež jsou připraveny, na dobudování infrastruktury,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
V příštím roce se čeští zaměstnanci rozdělí přibližně na dvě stejné poloviny, jedna z nich bude ta šťastnější, druhá už méně. První polovinu reprezentovalo 561 firem z oslovených 1161 a mají jedno společné: jejich zaměstnanci se v příštím roce nedočkají zvýšení svých platů. V druhé polovině firem se přidávat bude, v necelé třetině (29 % = 336 podniků) pouze o inflaci, přibližně sedmina firem svým zaměstnancům přidá více, než bude činit inflace, která je Českou národní bankou odhadována na 3,5 %.
„Dopady světové ekonomické krize staví většinu našich firem do situace, kdy jsou nuceny omezovat svoje investiční plány a musí šetřit. Jednou z možností úspor je zmrazení nebo zpomalení růstu platů. Zaměstnanci a odboráři si musí uvědomit, že v situaci, kdy scházejí finanční prostředky, mají dvě možnosti. Buď přistoupí na udržení počtu pracovních míst, nebo si vymohou zvýšení platů, to však může být vykoupeno určitou redukcí počtu pracovních míst,“ uvedl Petr Kužel.
Za pravdu mu v tomto tvrzení dávají i další výsledky z průzkumu. Na otázku, zda v příštím roce hodlá rozšiřovat své výrobní kapacity, odpovědělo z osloveného vzorku 1161 firem kladně jen 330 z nich (28,7 %). Naopak většina (83,7 %) firem, které potvrdily plánované omezení, tak učiní prostřednictvím snížení výroby a desetina z nich uzavře některou ze svých poboček. Podniky se v rámci úspor nevyhnou ani redukci počtu pracovních míst. Propouštět se chystá více než čtvrtina firem, ale téměř dvě pětiny se o tom ještě rozhodují.
Z průzkumu ještě vyplynulo, že pouze necelých pět procent firem zvažuje přesun své výroby do ciziny, naopak 28 procent podniků slibuje zachování současného modelu vyplácení 13 platů.