Evropská unie donutila mobilní operátory zavést zvláštní tarif pro volání v zahraničí. Při původních cenách vás vyjde minuta hovoru na třicet korun. Eurotarif přitom umožní telefonovat za 17 korun, takže na hovorném ušetříte více než 40 procent. Nový evropský tarif se však vyplatí pouze pro hovory kratší než tři minuty. Samotné prosazení levnějšího volání v zahraničí trvalo tři roky. Když navíc zástupci EU obeslali v polovině července evropské operátory se zvláštními dotazníky, více než dvacítka telekomunikačních firem neodpověděla.
Komisařka Viviane Redingová
Eurotarif je označení pro zvláštní ceny za volání ve 27 zemích Evropské unie. Levnější ceny roamingu prosazovala komisařka Viviane Redingová tři roky. V roce 2004 potvrdila kontrolní skupina European Regulators Group, že jsou ceny za volání ze zahraničí neúměrně vysoké. Úpravu účtování hovorného schválil Evropský parlament a Evropská rada s platností od 29. června letošního roku. Nařízení bude platit až do srpna 2008.
V říjnu letošního roku bude Evropská komise posuzovat úspěšnost přechodu mobilních operátorů na eurotarif. Vyhodnocení potom předkládá Evropskému parlamentu a Radě ministrů EU v prosinci roku 2008.
Operátoři neodpovídají na výzvu EU
Přechod na eurotarif probíhal postupně. Evropská komise zaslala v polovině července celkem 95 dotazníků telekomunikačním operátorům. Odpovědělo však pouze 74 firem. Komise proto druhého srpna zveřejnila seznam všech operátorů, kteří nedodali požadované podklady a do desátého dne získala informace o eurotarifech od zbývajících společností. Nařízení vydané 29. června přikazovalo operátorům, aby do 30. července představili své eurotarify a do 30. srpna je skutečně zprovoznili. Posledním termínem je konec září, kdy musí telekomunikační společnosti automaticky převést zákazníky, kteří se nerozhodli pro jiný roamingový tarif.
Také čeští operátoři jsou již připraveni. Zákazníci jsou většinou na nový tarif převedení automaticky a není vyžadována žádná dodatečná aktivace. Jedná se tedy o princip opt-out. Výjimku ovšem představují klienti, kteří si sami vědomě vybrali jiný roamingový tarif. Ze statistik uvedených operátory vyplývá, že si celkově zvolilo
Vodafone uvádí, že v roce 2001 využívalo
roaming 11,6 % zákazníků Oskara (předchůdce
Vodafonu). Letos to bylo již 49,2 % zákazníků.
eurotarif téměř 90 000 zákazníků z celkového počtu 12,6 milionu zákazníků. Telefónica O2 oznámila celkový počet 57 000 zájemců o eurotarif, T-mobile 30 000 klientů a Vodafone ohlásil jen 150 zájemců. Je to tedy o eurotarif zájem?
„Mluvit o zájmu či nezájmu o eurotarif není vůbec jednoduché. Lze samozřejmě spočítat, kolik lidí se rozhodlo pro eurotarif přednostně, ještě před automatickým převedením. Ale to přece nemůže vypovídat o zájmu či nezájmu zbytku, který buďto není vůbec informován či se ještě nerozhodl nebo se jednoduše spoléhá na automatické převedení,“ upozorňuje ve svém článku publicista Jiří Peterka.
Eurotarif jako doplněk
T-mobile zahájil provoz eurotarifu 1. srpna 2007 pod názvem Roamingové zvýhodnění EU. Na rozdíl od ostatních operátorů je zvýhodněné volání podle nařízení unie nabízeno jako doplňkový „balíček“ k existujícím tarifům Happy Roaming a Happy Holiday Roaming. Zákazníci o něj mohli zažádat již v průběhu července. Vlastníkům předplacených karet se aktivoval automaticky, klienti s tarifním programem si mohli vybrat mezi klasickým roamingem a eurotarifem.
Pokud již nějaký roamingový tarif vlastníte, stačí zaslat SMS ve tvaru „ROA A EU“ na číslo 4603. Následně vás příchozí SMS zpráva informuje o aktivaci cenového zvýhodnění pro volání v rámci Evropské unie.
Při volání zaplatíte za minutu hovoru 8,09 Kč včetně DPH. Odchozí volání vás bude stát 16,54 korun. K uvedeným cenám se nebudou připočítávat žádné spojovací ani jiné poplatky. Tyto ceny si mohou užít tarifní zákazníci a majitelé předplacených karet. T-mobile účtuje volání podle eurotarifu a další služby, mezi něž patří například SMS, MMS, datové přenosy a volání mimo Evropskou Unii, potom počítá podle ceníku Happy roamingu.
Vodafone také respektuje nařízení EU, a tak od 29. srpna představil zákazníkům změnu svého původního tarifu Vodafone World Roaming. Tento tarif nově splňuje podmínky regulace cen za volání v zahraničí. Jedna minuta odchozího hovoru stojí 16,70 korun, za minutu příchozího hovoru zaplatíte 8,20 Kč. Ostatní ceny pro volání do jiných zemí zůstávají zachovány.
Zákazníci Vodafone, kteří mají tarif World Roamingu, si nemusejí nic aktivovat. Ostatní služby (například SMS, MMS, datové přenosy, stejně jako hovoru mimo EU) budou účtovány sazbami základního roamingového ceníku tarifu World Roaming.
Jak je to u kyslíků?
O2 aktivuje eurotarif do 30. září 2007 všem zákazníkům s hlasovým roamingem. Výjimku tvoří pouze klienti, kteří se rozhodnou pro O2 Smart Roaming, My Europe nebo jiný speciální roamingový tarif. Stejný postup platí také pro zákazníky s předplacenými kartami.
Názor ITBIZ.cz
Už v roce 2004 potvrdila European Regulators Group, že jsou ceny za roaming příliš vysoké. Eurotarif však byl zaveden až letos. Otázkou zůstává, zda za to může pomalá a byrokratická mašinérie Bruselu anebo silná lobby telekomunikačních operátorů. V každém případě bude zajímavé sledovat, jestli ceny za příchozí a odchozí hovory klesnou na ještě přijatelnější úroveň.
Zákazníci, kteří chtěli využívat O2 Eurotarif již dříve, měli možnost požádat o aktivaci od 29. července. Aktivaci bylo možné provést zasláním SMS ve tvaru „EUROTARIF“ na číslo 999 111. Tarif jim byl zprovozněn nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Po spuštění tarifu 29. srpna bude O2 aktivovat eurotarif všem zákazníkům, kteří si nově požádají o hlasový roaming. Minuta odchozího hovoru bude také stát 16,70 Kč, zatímco minuta příchozího hovoru přijde na 8,20 Kč.
Změny na obzoru
Evropská unie zatím reguluje pouze ceny za příchozí a odchozí hovory. Další služby jsou proto zpoplatněny podle ceníku telekomunikačních operátorů. Pokud se eurotarif osvědčí, může dojít také k úpravám cen za odchodí SMS a MMS zprávy nebo datové přenosy.
Zejména zákazníci Vodafone a O2 by měli uvažovat nad tím, zda se jim přechod na regulovaný tarif vyplatí. Obecně platí, že čím je hovor kratší, tím více je využití eurotarifu výhodnější. Pokud ze zahraničí telefonujete déle než tři minuty anebo vám lidé často a dlouho volají, vyplatí se vám raději zvolit standardní roamingový tarif.
Související
Vyplatí se United Mobile pro volání ze zahraničí?
Kauza roaming: budeme volat ze zahraničí levněji?