EU končí s detailním monitorováním činnosti Microsoftu

Aktualizováno (17:03) – Evropská komise ve středu oznámila, že ukončila permanentní monitoring společnosti Microsoft. Jeho dosavadním cílem byla kontrola, zda softwarový gigant dodržuje nařízení komise z roku 2004, podle kterých musí konkurenci předávat technické informace, potřebné pro vývoj produktů kompatibilních s operačním systémem Windows. Chování Microsoftu se údajně zlepšilo a sledování jeho činnosti již není nutné.

Microsoft byl pod neustálým dohledem od roku 2005, kdy komise jmenovala britského počítačového odborníka Neila Barretta, aby kontroloval důsledné plnění nařízení z roku 2004. V té době Microsoft obdržel dvě pokuty v celkové výši 1,68 miliard euro a musel pro evropský trh připravit speciální edici systému svého operačního systému, která neobsahuje multimediální přehrávač Windows Media Player.

Součástí bylo také nařízení, podle kterého musí poskytovat technickou dokumentaci, umožňující konkurenčním výrobcům softwaru snadněji vyvíjet vlastní produkty. Microsoft totiž podle komise využíval svého dominantního postavení na poli desktopových operačních systémů k prosazování svého zájmu na trhu se servery. Společnost se sice bránila tím, že je nucena předávat svým konkurentům autorský majetek, v září 2007 však soud toto odvolání zamítl.

„Ve světle změn v chování Microsoftu, zlepšení příležitostí třetích stran a zkušeností získaných od roku 2004 nebude již komise nadále požadovat permanentní monitorování, zda jsou její nařízení dodržována,“ stojí ve středečním prohlášení Evropské komise. Komisaři však vzápětí dodávají, že si v případě potřeb mohou kdykoliv přizvat technické konzultanty.

Komise se také nechala slyšet, že rozhodnutí nijak neovlivní probíhající spor, jehož předmětem je integrace prohlížeče Internet Explorer do instalace Windows. V této souvislosti přišly v posledních dnech dvě zajímavé informace. Kromě toho, že se na stranu komise postavil internetový gigant Google, některé internetové servery informovaly o tom, že v posledním sestavení neveřejné testovací verze Windows 7 je zahrnuta možnost manuálního odinstalování IE8. Jestli se tímto krokem připravuje na možné rozhodnutí EU a zda bude tato možnost ve finální verzi systému, odmítl Microsoft komentovat. Datum zpřístupnění RC verze veřejnosti zatím nebylo stanoveno.

Microsoft uvolnil SP2 RC pro Windows Vista

Microsoft dnes veřejnosti zpřístupnil k testování RC verzi druhého servisního balíčku (SP2) pro Windows Vista. Ten by měl kromě dříve vydaných bezpečnostních aktualizací přinést také mnohá vylepšení v oblasti softwaru a hardwaru. Kromě očekávaného Windows Search 4.0 to bude například možnost vypalování Blue-Ray disků, podpora 64bitových procesorů VIA nebo Bluetooth 2.1. Vývojáři se zaměřili také na vylepšení v oblasti Wi-Fi komunikace a zjednodušení procesu připojování k Wi-Fi síti. Současně byl uvolněn také SP2 pro systém Windows Server 2008. Podrobnosti jsou k dispozici na webu Microsoftu.

Přečtěte si také

Další vývoj sporu EU versus Microsoft: Na scénu vstupuje Google
Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu

Exit mobile version