EU udělila rekordní miliardovou pokutu společnosti Intel

Soud

Evropská komise (EK) ve středu vyměřila společnosti Intel, americkému výrobci počítačových čipů, rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro (přibližně 28 miliard korun). Intel měl v minulých letech porušovat antimonopolní zákony a nabízet počítačovým výrobcům slevy, aby ve svých produktech nevyužívali čipy konkurence. Tím došlo k porušení pravidel hospodářské soutěže. Společnost přesto jakákoliv obvinění odmítá a plánuje odvolání.

Rozhodnutí o rekordní pokutě přichází po osmiletém vyšetřování, které komise zahájila na základě stížnosti společnosti AMD. Ta se dlouhodobě snaží na poli počítačových čipů Intelu konkurovat, ale daří se to jen částečně.

Jde přitom o historicky nejvyšší pokutu, která byla jedné společnosti udělena. Doposud se na prvním místě držel softwarový výrobce Microsoft, který v únoru 2008 obdržel pokutu ve výši 899 milionů euro za to, že nedostatečně plnil dřívější rozhodnutí komise týkající se zneužívání monopolního postavení.

Komise: Intel poškozoval konkurenci i zákazníky

Podle komise měl Intel v letech 2002 až 2005 nabízet výrobcům počítačů slevy v případě, pokud více než 95 procent zakoupených čipů bude z produkce Intelu. Společnost údajně také neváhala platit německému obchodnímu řetězci s elektronikou za to, že nabízel pouze počítače postavené na procesorech Intel. Docházelo tak nejen k poškozování konkurenčních firem, ale také samotných zákazníků, kteří měli při koupi počítače omezený výběr.

„Intel na trhu nejednal spravedlivě, podkopával inovace a redukoval roli spotřebitelů v celém procesu. Takové vážné porušení evropských antimonopolních zákonů nemůže být tolerováno,“ uvedla Neelie Kroesová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž. Podle ní společnost poškodila miliony evropských spotřebitelů a snažila se vytlačovat konkurenci z trhu. Díky tomu si pak mohla zachovávat více než 80procentní podíl v prodeji počítačových čipů.

Součástí pokuty je také nařízení, podle kterého musí Intel ukončit veškeré slevové či podobné aktivity, protože zaujímá dominantní postavení. To EU definuje jako podíl na trhu vyšší než 70 procent.

Intel: Nic jsme neporušili, odvoláme se

„Intel má vůči tomuto rozhodnutí zásadní výhrady. Věříme, že toto rozhodnutí je mylné a nezohledňuje skutečnost vysoce konkurenčního prostředí,“ řekl v tiskovém přihlášení Paul Otellini, generální ředitel společnosti Intel. „Naše odvětví je charakteristické neustálými inovacemi a navyšováním výkonu, zatímco cena konečných produktů neustále klesá. Nedošlo k žádnému poškozování spotřebitelů. Intel se proti tomuto rozhodnutí odvolá.“

Mezi ty, kteří měli na podmínky Intelu přistoupit, patří i nejvýznamnější světoví výrobci počítačů. Konkrétně mělo jít o Acer, Dell, Hewlett-Packard, Lenovo a NEC. Komise byla za dobu vyšetřování schopna nashromáždit velké množství důkazů a to díky vyjádřením různých společností, provedeným inspekcím i přímým požadavkům na vydání interních informací.

Udělená pokuta ve výši 1,06 miliard euro (tedy 1,45 miliard dolarů) představuje zhruba 4 procenta celkového ročního obratu Intelu. Ten v loňském roce činil 37,6 miliard dolarů.

„Jsme přesvědčeni, že jsme neporušili evropské zákony. Na konkurenčním trhu, na němž působí jen dva hlavní dodavatelé, je přirozeným výsledkem, že obchodní úspěch jedné firmy je neúspěchem pro tu druhou,“ řekl Otellini. Podle něj generální ředitelství pro hospodářskou soutěž EK ignorovalo nebo nevzalo v potaz důležitý důkaz, který popírá tvrzení uvedené v tomto rozhodnutí. „Intel své produkty nikdy neprodává pod cenou. Neustále ale investujeme do inovací, výrobních kapacit a vývoje nejnovějších technologií.“

Společnost Intel v minulosti v Evropě investovala přes 5 miliard dolarů a zaměstnává více než 6 tisíc pracovníků, převážně ve výrobní továrně sídlící v Irsku. Podle Otelliniho se investice po vynesení rozhodnutí nijak nezmění. „V žádném případě není pochyb o tom, že Intel bude pokračovat v investicích do technologií a produktů, které Evropě a celému světu umožní využívat nových nejvýkonnějších procesorů za nižší ceny.“

AMD: Vítáme návrat ze světa řízeného Intelem

Rozhodnutí komise pochopitelně uvítala společnost AMD. Dirk Meyer, výkonný ředitel AMD v prohlášení uvedl, že výsledek představuje významný krok vpřed pro ustavení skutečného konkurenčního trhu. „Vítáme návrat ze světa ovládaného Intelem do světa, který je řízen zákazníky,“ řekl Meyer.

Analytici se vesměs shodují, že rozhodnutí komise s největší pravděpodobností nijak významně neovlivní pozici Intelu, utrpět by však mohla jeho pověst. Těžit ze situace bude moci především společnost AMD, které by mohla navýšit svůj podíl na trhu. Přesto žádné peníze nezíská, peníze z drtivé většiny poputují zpět k daňovým poplatníkům. O výši pokuty se totiž sníží odvody členských států do pokladny EU.

Podle analytické společnosti Gartner však může mít rozhodnutí významný vliv na soudní spor, který vede Intel s AMD v americkém státě Delaware. Předmětem je žaloba ze strany AMD, která se týká v podstatně stejného problému, tedy že Intel platí dodavatelům hardware za to, aby používali jeho produkty. Soudní líčení je naplánováno na rok 2010. Už v loňském roce přitom jihokorejský regulační úřad společnosti vyměřil pokutu ve výši 25 milionů dolarů za zneužívání dominantní pozice na tamním trhu.

Exit mobile version