Tuzemská PC ohrožoval v září nejvíce reklamní software

V oblasti IT bezpečnosti se v měsíci září staly nejvíce rozšířenou formou škodlivého softwaru programy stahující nevyžádanou reklamu. Podle záříjové studie antivirové společnosti Eset se tento software většinou dostává do PC jako součást různých zkušebních verzí softwaru stahovaného z internetu.

Poskytovatel bezpečnostního softwaru Eset vydal svou pravidelnou bezpečnostní studii, kde prezentuje data ze statistik systému ESET ThtreatSense.Net za měsíc září. První pozici v žebříčku možných bezpečnostních ohrožení obsadily modifikace programu DoubleD, které tvořily 12 procent všech zjištěných hrozeb.

Globální hrozba Conficker

Eset uvedl, že světově nejrozšířenější počítačovou hrozbou, byl Win32/Conficker. ESET ThtreatSense.Net označuje tuto hrozbu za jednoznačně nejčastěji šířený škodlivý kód v tomto roce.

V měsíci září dosáhly různé verze červa Conficker rozšířenosti 8,76 %. To znamená, že bezmála každý desátý zachycený škodlivý kód byl Conficker. Stejně jako v srpnu, byla i tentokrát na druhém místě hrozba označovaná jako INF/Autorun (7,53 %). Autorun.inf je známý soubor umožňující automatické spouštění souborů uložených na vyměnitelném médiu, ihned jak je toto médium připojeno k počítači.

Pozitivní zprávu přinesl Eset pro obdivovatele virtuálních světů. V průběhu uplynulého měsíce totiž došlo ke snížení počtů trojanů, jejichž útoky bývají cílené na online hráče či virtuální světy typu Second Life. Win32/PSW.OnLineGames byl v září na třetím místě s celkem 6,36 % ze všech detekovaných hrozeb, což sice není malé číslo, ale je druhé nejnižší od počátku letošního roku.

Zejména z důvodu oblíbenosti vyměnitelných médií v září stále pokračoval trend výskytu hrozeb využívajících ke svému šíření právě USB disky či paměťové karty.

Reklamní software

Ze statistiky pro Českou republiku vyplývá dominance škodlivého software v podobě adware Win32/Adware.DoubleD. Tato hrozba se u nás nejvíce vyskytovala ve variantách A až AE. Reklamní software celkem představoval v září více než 12 % všech detekovaných hrozeb. Rozšířenou hrozbou byl i trojan Win32/TrojanDownloader.Bredolab (4,25 %), který instaluje na počítače napadených uživatelů další malware.

Infiltrace DoubleD se svým charakterem nesnaží krást citlivé údaje nebo provádět destruktivní činnost. Uživatelům stěžuje práci například modifikací vyhledávání na internetu, kdy se snaží směrovat na stránky s nelegálním obsahem. V Česku je adware v různých modifikacích dlouhodobě nejčastěji šířeným škodlivým kódem.

Čtěte také:

Symantec představil novou verzi produktů
TA Associates vstupuje do AVG Technologies

Exit mobile version