Program CzechAccelerator se dočká významných rozšíření

Úspěšní žadatelé z řad technologických startupů budou už od příštího roku moci vycestovat do Izraele, Singapuru nebo Švýcarska.


CzechAccelerator

Agentura CzechInvest na dnešní tiskové konferenci představila koncept rozvoje svého úspěšného projektu CzechAccelerator v letech 2011 až 2014. Bezesporu nejatraktivnější je plánované rozšíření projektu i na další destinace mimo Silicon Valley. Už od července 2011 se tak vybraní účastníci budou moci podívat do nového zařízení na východním pobřeží USA. Počínaje lednem 2012 se pak nabídka CzechAcceleratoru obohatí o Izreal, Singapur a Švýcarska, kam CzechInvest každého čtvrt roku vyšle dva úspěšné žadatele. Do USA budou i nadále pravidelně vysílány tři společnosti.

Kromě rozšíření programu o čtveřici nových destinacích je velkou novinkou i spolufinancování projektu CzechAccelerator z evropských fondů, konkrétně tedy Operačním programem podnikání a inovace. Pro začínající podnikatele to znamená jediné – agentura CzechInvest bude nově pokrývat větší část nákladů než dosud, rozšíření doznají i doprovodné služby, jako je poradenství či teoretická příprava před samotnou cestou.

„V pilotním kole jsme účastníkům hradili jen pronájem kanceláří a spojených služeb v Silicon Valley. V novém programu budeme hradit i účast na konferencích a skoleních a pořízení licencí. Přispějeme rovněž na odborné poradce a částečně budeme hradit i pobyt a dopravu,“ komentoval strategii programu CzechAccelerator pro roky 2011 až 2014 Miroslav Křížek, ředitel agentury CzechInvest.

„Projekt CzechAccelerator 2011 – 2014 otevírá českým firmám cestu na světové trhy a pomáhá jim najít partneru pro další podnikání doslova z celého světa. Jeho síla spočívá v tom, že díky němu české firmy během několika měsíců nasbírají zkušenosti, které by jinak vstřebávaly léta,“ řekl o programu CzechAccelerator ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Jedním z očekávaných výsledků účasti v projektu CzechAccelerator pak bylo i úspěšné získání strategických partnerů a investorů, kteří by podpořili další rozvoj firmy. Získat finanční investici se ale v uplynulém roce nepodařilo žádné společnosti, která se projektu CzechAccelerator účastnila. Podle Michala Bláhy, spolumajitele společnosti Ontheroad.to, je důvodem časová náročnost jednání s potencionálními investory, která se mohou protáhnout až na několik let. Svou roli také sehrávají některé formální požadavky investorů, jako založení pobočky firmy v USA či jasné vymezení duševního vlastnictví.

V horizontu několika let je pak podle slov Miroslava Křížka v plánu také vznik vlastního inkubátoru mimo území České republiky. Podrobnější informace k tomuto tématu by měly být známy do konce letošního roku.

Zdroj: CzechInvest

Exit mobile version