Cloud computing v praxi: co přináší cloud pro běžného uživatele

Cloud computing není rozhodně jen výsadou firem. Naopak. Jako první se objevil ve formě freemailové služby pro běžné uživatele. Ti však v cloudu mohou využívat i mnoho dalších služeb. Druhou nejpopulárnější oblastí je umístění vlastních dat v cloudu a stále více se do centra zájmu dostávají i cloudové kancelářské aplikace ovládané přímo z webového prohlížeče.

Pošta v cloudu

Elektronická pošta v cloudu je na trhu de facto již 15 let. Původně se jednalo o velice jednoduchou webovou aplikaci, která umožňovala odesílat a přijímat elektronickou poštu přímo z webového prohlížeče. Posléze však přibyla i podpora pro přístup k poštovní schránce s využitím klasických poštovních klientů a protokolů POP3, SMTP či IMAP.

V současné době se však cloudové poštovní služby posunuly ještě o velký kus dál. Nabízejí totiž možnost nejen získat poštovní schránku přístupnou z webového prohlížeče či poštovního klienta zdarma, ale umožňují zřídit si cloudový e-mail například i na vlastní doméně. Navíc některé současné cloudové poštovní služby, včetně například Hotmailu, dnes již umožňují také push synchronizaci pošty, kalendáře, kontaktů, úkolů i poznámek s mobilním telefonem podobně jako to umějí profesionální firemní řešení.

Data v cloudu

Umístění vlastních dat v cloudu je oproti cloudové poště stále ještě relativně novinka, na kterou se zaměřuje pozornost stále většího množství uživatelů. Jedno z prvních a zároveň největších bezplatných cloudových úložišť vzniklo už v srpnu 2007 a nese jméno SkyDrive. S kapacitou 25 GB prostoru nabízí možnost jednoduše ukládat libovolné soubory a sdílet je s ostatními uživateli.

SkyDrive je zajímavý i tím, že to samé cloudové úložiště využívá i další z cloudových aplikací Windows Live Mesh. Tato aplikace přitom reprezentuje další, poměrně novou, skupinu programů, které využívají cloudové úložiště coby prostor pro zálohování dat a synchronizaci dat mezi zařízeními. To využijí zejména majitelé počítačů, kteří zároveň pro svoji práci využívají často také notebook.

Typicky studenti mohou mít doma počítač a na kolejích jen notebook. Live Mesh přitom zajistí to, že všechna data z notebooku napsaná například na přednáškách se uloží jak na místní disk, tak zároveň do cloudového úložiště. Jakmile student pak doma zapne svůj desktop, ten se připojí k internetu a cloudovému úložišti, a odsud si stáhne aktuální verze všech dokumentů tak, jak byly v průběhu dne upraveny v notebooku.

Všechna data jsou tedy neustále k dispozici na třech místech – na notebooku, na desktopu a prostřednictvím webového prohlížeče také v cloudu. Vše přitom na rozdíl od SkyDrive, kam se soubory nahrávají manuálně, probíhá zcela automaticky, bez nutnosti zásahu uživatele. Navíc Live Mesh, díky tomu, že využívá pro ukládání dat platformu SkyDrive, nabízí také možnost sdílet jednotlivé synchronizované složky s ostatními uživateli. Ekvivalentem může být služba DropBox, která však zdarma nabízí jen 2 GB oproti 5 GB u Windows Live Mesh.

Fotografie v cloudu

Samostatnou kategorii dat v cloudu tvoří fotografie. Pro ty existují buď specializované aplikace, které se soustředí pouze na uchovávání a sdílení fotografií, anebo je možné je ukládat a sdílet i v rámci klasických služeb pro ukládání dat v cloudu, včetně zmiňovaného SkyDrive. Služby pro sdílení fotografií se přitom v posledních letech začaly masivně rozvíjet i díky mobilním telefonům. Nástup sociálních sítí jako je Facebook však postupně přesunul sdílení fotografií spíše tam. Nicméně pro ukládání dat v původním rozlišení se Facebook příliš nehodí, a tak specializované služby mají stále co nabídnout. Některé z nich navíc umožňují přímo v cloudu fotografie i upravovat.

Kancelář a kolaborativní nástroje v cloudu

{seealso}
Zajímavým trendem poslední doby je i postupný přechod kancelářských aplikací do cloudu. Jednotlivé dokumenty, tabulky a dokonce i prezentace je díky cloudovým aplikacím možné nejen sdílet a prohlížet, což zde bylo i dřív, ale také přímo editovat a vytvářet. Klíčová je přitom v tomto ohledu podpora dokumentů aplikace Microsoft Office, která se stala v podstatě standardem pro výměnu textových dokumentů, tabulek a prezentací. Proto se čekalo na to, s čím přijde v cloudu Microsoft. Ten vloni představil své Microsoft Office Web Apps, které jsou přímo integrované do prostředí SkyDrive a v korporátní sféře také v profesionálnější podobě do cloudového balíčku Office 365. Office Web Apps nabízejí základní verzi Wordu, Excelu, PowerPointu a také aplikace OneNote. Uživatelské prostředí se shoduje s tím z Office 2010, ale výčet editačních funkcí je omezený, neboť Office Web Apps jsou na rozdíl od Office 2010 k dispozici zcela zdarma.

Autor je manažerem divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Exit mobile version