IP adresy mizí daleko rychleji, než předpovídají prognózy jistých renomovaných společností. Celkem nedávno došlo k prolomení další magické hranice ve spotřebě IPv4 adres. V registru organizace IANA je už méně než 10 % volných IPv4 adres z celkového rozsahu, tedy méně než 400 miliónů.
Ondřej Filip
Vystudoval MFF UK v Praze – obor Informatika
a získal MBA titul na University of Pittsburgh.
Od roku 2004 je ředitelem sdružení CZ.NIC.
Byť nevěřím, že IP adresy dojdou v září příštího roku, je evidentní, že staré adresy dochází vemi rychle a kdo se nepřipravuje na IPv6 může být v krátkém čase velmi nepříjemně překvapen.
Důvodem, že ubývání IP adres nejde přesně tak rychle, jako naznačují matematické výpočty, není chyba ve výpočtech, ale částečně úspěšná snaha organizace IANA a regionálních registů o znovu navracení již dříve alokovaných bloků.
Děje se tak proto, že se v samých počátcích Internetu s adresami neuvěřitelně plýtvalo a tak dle IANA databáze má třeba farmaceutická firma Eli Lilly přidělen blok /8, tedy zhruba 17 miliónů adres.
V souvislosti s navracením adres, které původně sloužily k jiným účelům, bych rád uvedl jeden poměrně kuriózní příklad: Vždy, když se nějaký další blok začíná rozdělovat poskytovatelům připojení, probíhá tzv. proces debogonizace.
Velmi zjednodušeně jde o to, že se části toho příslušného bloku propagují pomocí protokolu BGP do Internetu a sleduje se, kam propagace projde a kde je tento rozsah filtrován. Zároveň je i možné vysledovat, zda-li na tento rozsah není směrován nějaký provoz, nějaký šum. V rámci tohoto procesu byl propagován i prefix 1.1.1.0/24 a poměrně nepříjemným zjištěním bylo, že “šum”, který na tento rozsah přicházel okamžitě zahltil jejich 10Mbps port v peeringovém centru AMS-IX. Z analýz toků vyplynulo, že tento šum je zhruba 50Mbps.
To bohužel znamená, že tato část rozsahu je pro alokaci nepoužitelná, protože žádný ISP by asi nechtěl, aby do jeho sítě přicházely desítky Mbps zcela neužitečného toku dat.
Je vidět, že IP čísla skutečně dochází, když už je snaha využít i takto speciální bloky. Přesto je služeb dosažitelných po IPv6 jen žalostně málo. Co s tím? Snad jen apelovat na větší zodpovědnost, IPv6 je přeci výhrou pro všechny zůčastněné (ISP, klienty, tvůrce i provozovatele aplikací). Pokud o nějakém dobrém příkladu víte, dejte nám určitě vědět.