Cloud computing v praxi: jak mohou tablety pomoci rozšíření cloud computingu

cloud

O oblasti tabletů a především o jejich jediném významném zástupci, tedy iPadu výrobce Apple, bylo v posledních měsících napsáno nepřeberné množství článků a komentářů. Výzkum společnosti Citrix ale ukazuje, že tablety by se mohly rozšířit i do dalších oblastí, než do kterých původně směřovaly. Jak se zdá, původně spotřební zařízení zaměřené na běžného uživatele může už během příštích měsíců ve velké míře proniknout mezi firemní zákazníky a pevně se zde uchytit. Tablety navíc mohou sehrát významnou roli i v otázce cloud computingu.


iPad hodlá nasadit až 80% společností,
uvedla společnost Citrix.

K napsání tohoto článku nás inspiroval nedávný průzkum společnosti Citrix, která v v rámci výzkumu oslovila všechny své zákazníky s otázkou, v jaké míře plánují v rámci firmy uplatnit nedávno vydaný tablet iPad společnosti Apple. Výsledky jsou poměrně překvapivé a naznačují, že až 80% firem plánuje iPad pro některé své zaměstnance nejen pořídit, ale především jej i oficiálně podporovat. Tím je myšleno především napojení na vnitrofiremní informační systémy a další zapojení iPadů do firemního procesu. Jedním z důsledků, které zájem firem o iPad také přinese, bude vývoj nových korporátních aplikací a optimalizace těch již existujících, pro operační systém iPhone OS.

Fenomenální úspěch Applu

80% podpora iPadu mimo jiné naznačuje i to, že tento „nejnovější výtvor“ společnosti Apple bude ve firemní sféře pravděpodobně mnohem úspěšnější, než dříve uvedený mobilní telefon iPhone. Ten se mezi firemními uživateli také pomalu „zabydluje“, jeho masivnější rozšíření ale přišlo až s uvedením třetí generace tohoto zařízení v červnu minulého roku.

Hlavní nevýhodou Applu a jeho zařízení v oblasti firemních zákazníků dosud byl operační systém Mac OS, respektive nedostatek firemních aplikací určených pro tuto platformu. Nemá smysl řešit, jak moc dobrým, nebo špatným systémem jsou konkurenční Windows od Microsoftu, faktem ale zůstává, že naprostá většina aplikací je i dnes vytvářena právě pro Windows. Především díky tomu má Windows, a rozhodně nejen v oblasti firemních zákazníků, velkou konkurenční výhodu. Faktem ovšem je, že již zmíněná obliba iPadů vedoucí k vývoji a optimalizaci aplikací pro Mac OS, respektive iPhone OS, má potenciál tento trend změnit.

Vysoký zájem o nasazení iPadu lze přitom generalizovat na zájem firem o tablety obecně. Tedy za předpokladu, že ostatní výrobci budou schopni představit zařízení s ním srovnatelná. To ovšem může být kamenem úrazu, neboť dva dosud nejperspektivnější konkurenční tablety, projekt Courier od Microsoftu a Slate od Hewlett-Packard, byly buď pozastaveny, odloženy, nebo zcela zrušeny.

Jinými slovy iPad je v současnosti jediným rozumným tabletem, který mají firmy k dispozici, a se kterým mohou do budoucna počítat. To mimo jiné znamená i to, že jeho úspěch může být ve finále daleko dramatičtější, než se původně očekávalo, a to především na úkor ostatních výrobců. Jak jsme analyzovali už v jednom z předchozích článků, úspěch Applu je částečně výsledkem nedostatku jakéhokoliv alternativního zařízení, i díky čemuž se iPad prodává tak dobře, jak se prodává.


Tablet iPad společnosti Apple.

Pokud ostatní výrobci svá zařízení představí až v horizontu několika měsíců, může se iPad ve firmách a plánech managementu „zakořenit“ tak, že ohrozit jeho budoucí pozici bude nesmírně obtížné, ne-li dokonce nemožné. To by pro Apple znamenalo vskutku fenomenální úspěch, který si Steve Jobs pravděpodobně nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech.

Synergie tabletů a cloud computingu

Tablety se přitom zdají být jako zcela ideální zařízení pro spolupráci s cloudovými službami. V minulých dílech tohoto seriálu jsme rozebírali ty nejhlavnější přínosy a výhody cloud computingu, přičemž jako ty největší jsme označili úsporu nákladů, „outsourcování“ zajištění plynulosti služeb, jednoduchou škálovatelnost dostupného výkonu a tomu adekvátní velikost nákladů na cloudové služby. Ve spojení s tablety se ale jako ta nejhlavnější výhoda začíná profilovat mobilita a přístup prakticky odkudkoliv, kde je dostupné dostatečné internetové připojení.

Oproti ostatním mobilním zařízením, ať už to jsou smartphony, notebooky, nebo netbooky, mají tablety několik nesporných výhod. První z nich je poměr pracovního komfortu a velikosti zařízení. Jinými slovy oproti smartphonům nabízí tablety příjemnější práci a vyšší výkon, oproti notebookům a netbookům mají pak výhodu mobility. Lidově řečeno, cestou metrem si jen málokdo z nás vyndá notebook, aby na něm mohl pracovat, s tabletem ovšem problém nebude.

Druhou výhodou je cena. Opomineme-li extrémně levné netbooky a notebooky, které se pro práci dají použít jen velmi obtížně, představují tablety cenově zajímavou alternativu. Lze navíc očekávat, že ostatní výrobci nasadí cenu svých tabletů ještě níže, než Apple.

Třetí významnou výhodou je (i výhledová) dostupnost aplikací, které na smartphonech jednoduše provozovat nejde, nebo jen za cenu značných uživatelských ústupků. Díky těmto a mnohým dalším důvodům jsou tablety velmi zajímavá zařízení.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Vzhledem k možnostem připojení, konkrétně u iPadu to je bezdrátové připojení Wi-Fi a 3G datové přenosy, je možné k firemním cloudovým službám a datům přistupovat téměř z jakéhokoliv místa. To představuje významný potenciál pro společnosti, jejíž podstatná část zaměstnanců je neustále na cestách, a kteří ovšem potřebují neustále stahovat a nahrávat pracovní data z firemních systémů.

Zájem firemních zákazníků o tablety ovšem naznačuje ještě jeden velmi zajímavý trend – firmy se pomalu odhodlávají překonat otázky spojené s bezpečností přenášených a v cloudu uložených dat. To je velmi důležitý průlom, který cloudovým službám v jejich dalším rozšiřování. Samozřejmě nelze očekávat, že všechny obavy s bezpečností spojené otázky budou odloženy takříkajíc „ze dne na den“, rozhodně se ale jedná o krok správným směrem.

Přečtěte si také:

Cloud computing v praxi: co přineslo Google I/O?
Cloud computing v praxi: pozice a význam státní správy
Cloud computing v praxi: pronikne cloud do bankovnictví?
Cloud computing v praxi: regionální cloud provideři
Cloud computing v praxi: IBM poráží Microsoft v zakázce roku
Cloud computing v praxi: Microsoft v Česku spustil Windows Azure
Cloud computing jako trend pro firemní IT

Exit mobile version