Technologické společnosti Cisco, EMC a VMware oznámily spolu s divizí Orange Business Services založení nového sdružení Flexible 4 Business. To si klade za cíl v horizontu několika měsíců představit vlastní systém pro oblast privátních cloudů a zapojit se tak do tohoto rychle rostoucího odvětví cloud computingu. Co to jsou privátní cloudy, v čem se liší od „běžných“ cloudových služeb a co v současnosti hýbe touto oblastí, budeme řešit v dnešním dílu seriálu Cloud computing v praxi.
Privátní cloudy přináší výhody v oblasti bezpečnosti a stability
Oblast privátních cloudů jsme poprvé zmínili před 14 dny v předchozím díle seriálu Cloud computing v praxi, který se zabýval novým cloudovým řešením Exalogic společnosti Oracle. Aktivity mnoha významných výrobců a cloudových poskytovatelů v poslední době jasně naznačují, že privátní cloudy se začínají silně etablovat jako alternativní řešení vůči typickým cloudovým službám IaaS, PaaS a SaaS. Není se ostatně čemu divit, privátní cloudy přináší řešení těch nejpalčivějších problémů, které jsou s používáním cloudových řešení, jako je Azure, EC2, nebo Google App Engine nutně spojeny.
Proč privátní cloud
V čem tedy spočívá princip privátních cloudů? Této problematice jsme se šířeji věnovali v již zmíněném předchozím díle tohoto seriálu, takže nyní jen ve zkratce. Privátní cloudy jsou postavené na stejném principu, jako klasická cloudová řešení poskytovatelů, jako je Amazon, Google, nebo Microsoft. Na rozdíl od nich ovšem nejsou data jednotlivých zákazníků umístěna v centralizovaných datových centrech po celém světě, ale přímo v objektu, který si zákazník vybere. Tím mohou být jak vlastní k tomu uzpůsobené prostory, tak vybrané „bezpečné“ datové centrum.
Všechny principy cloud computingu, tedy především přístup jednotlivých uživatelů pomocí speciálních terminálů k vlastnímu uživatelskému účtu, který je hostován a využívá rozsáhlého výkonu speciálního hardware, ale zůstal zachován. Při nabídce stejných služeb tak privátní cloudy nabízí výhody v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti služby, která je u klasických cloudových řešení ohrožena i prostým výpadkem internetového připojení. Byť se to tak nezdá, i taková drobná nehoda může pro podnik plně závislý na cloudových službách znamenat faktické zastavení práce do doby, než bude závada odstraněna.
Pokud tedy privátní cloudy nabízí to samé a k tomu i něco navíc, kde je tedy prostor pro poskytovatele cloudových služeb IaaS, PaaS a SaaS? Odpověď je jednoduchá, přímo po boku privátních cloudů. Nezmínili jsme totiž jednu podstatnou drobnost, která privátní cloudy okamžitě postaví do trochu horšího světla. Na rozdíl od zmíněných služeb IaaS a SaaS, kde zákazník platí pouze za „spotřebovaný“ výkon, respektive počet uživatelů a využívané aplikace, je v případě privátních cloudů nutné investovat nemalé finanční prostředky do koupě celého zařízení. To zahrnuje datové úložiště, zpravidla několik serverů a síťové komponenty a jeho cena se pohybuje zpravidla od milionu dolarů výš (zhruba od 18 milionů Kč).
Rozsáhlejší přechod na cloudové řešení zajištěné vlastním privátním cloudem tak ze strany firmy představuje nemalou investici, která často převyšuje současné investice do IT. Úspory se v případě privátních cloudů projevují až v horizontu několika let a navíc nedosahují takových hodnot, jako v případě cloudových řešení IaaS a SaaS. Z toho důvodu není reálné, aby privátní cloudy zcela pokořily nabídku ze strany jednotlivých poskytovatelů cloudových řešení a reálně tak obě řešení budou existovat paralelně vedle sebe se zaměřením na trochu odlišnou klientelu.
Privátní cloud v podobě sdružení Flexible 4 Business
Cílem sdružení Flexible 4 Business, které zahrnuje poskytovatele enterprise služeb Orange Business Services a výrobce Cisco, EMC a VMware, není nic menšího než představit myšlenku privátních cloudů mezi korporátními zákazníky a urychlit tak přijetí a nasazení této technologie. V horizontu několika měsíců tak sdružení Flexible 4 Business plánuje představit vlastní řešení v oblasti privátních cloudů nazvané Vblock. To má kombinovat síťové prvky a servery Cisco s datovými úložišti EMC, využívajícími virtualizační technologie VMware.
Divize známého francouzského operátora, Orange Business Services, má pak působit především jako koordinátor aktivit v rámci celého sdružení, a také nabídne další podpůrné služby. Ty mají zahrnovat vše od poradenství přes bezpečnostní služby a zabezpečená úložiště, až po nabídku unifikovaných komunikačních služeb.
Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.
Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.
Velkou výhodou pak je, že výrobci Cisco, EMC a VMware na vývoji společného řešení pracují už od listopadu 2009, kdy se spojili pod hlavičku sdružení Virtual Computing Environment. Díky tomu předchází nynější zformování sdružení Flexible 4 Business vydání prvních zařízení jen o několik měsíců. Oznámený Vblock by se tak na trhu mohl objevit ještě do konce letošního roku. Pokud by firmy v minulosti intenzivně nespolupracovaly, vývoj nového řešení by mohl trvat i déle, než rok.
Další poskytovatelé
Privátní cloudy v posledních měsících, zdá se, přitahují stále větší množství výrobců a uskupení a Flexible 4 Business je tedy „jen“ jednou z nejaktuálnějších událostí v této oblasti. V průběhu srpna letošního roku tak své řešení zaměřené na privátní cloudy představil známý světový výrobce Hewlett Packard. Jím uvedené řešení Cloudstart zahrnuje vše od poradenství, přes dodávky potřebného hardware, až po migraci stávajících dat a používaných aplikací. Podle vyjádření Hewlett Packard je pomocí produktu Cloudstart možné středně velký podnik kompletně přemigrovat na cloud do 30 dnů. Cloudstart je v současnosti dostupný pouze pro zákazníky společnosti v Asijsko-pacifickém regionu a Japonsku, ve zbytku světa by měl být k dispozici v prosinci letošního roku.