Cloud computing v praxi: pozice a význam státní správy

cloud

Ve spojení s cloud computingem jsou v naprosté většině případů vždy zmiňovány hlavně možnosti a potenciál soukromého sektoru. V současnosti, kdy množství firem s cloudovými službami jen koketuje a velké dodávky a masivní migrace na cloud jsou spíš výjimkou, se ale jako stále zajímavější jeví i veřejný sektor, tedy stát a jeho instituce. I přesto, že se pravděpodobně jedná pouze o krátkodobě významný zdroj příjmů, šanci získat státní „cloudový“ kontrakt si nenechává ujít žádný z velkých hráčů v oblasti cloud computingu.

Veřejný sektor, tedy stát, je vždy vítaným zákazníkem. Důvodů je několik a jsou poměrně jednoduše odvoditelné. Předně stát jako takový je poměrně spolehlivým, respektive tedy solventním zákazníkem. Existuje jen minimální riziko, že by stát jako takový zbankrotoval a nedostál svým závazkům. I přesto, že v současnosti jsme svědky značných finančních problémů Řecka a částečně také Portugalska a Španělska, v porovnání s platební morálkou soukromých firem lze státy i nadále považovat za poměrně spolehlivé zákazníky.

Kromě jistoty je pak další výhodou veřejného sektoru fakt, že stát a jeho instituce jen málokdy přesně ví, co vlastně chce, a má tendenci objednávky „pro jistotu“ naddimenzovat. Větší objednávka samozřejmě vede k většímu příjmu a tím pádem i vyššímu zisku pro poskytovatele. V neposlední řadě jsou dodávky státu a státním institucím také velmi dobrou referencí do dalšího podnikání. Jestliže se firmě podařilo uspět ve výběrovém řízení státu, značí to obvykle, že její produkt je kvalitní a firma samotná je schopna porazit konkurenci. Poslední zmíněný argument lze vztáhnout i do soukromého sektoru, je ovšem nutné si uvědomit, že aby reference byla opravdu relevantní, musí se jednat o dodávku významné společnosti ideálně světového významu.

Naopak problémem veřejného sektoru je jeho „krátkodobá zajímavost.“ V současnosti se nacházíme v době, kdy většina firem o cloudu a cloudových službách mluví, jen málokdo se ale odhodlal nasadit je ve větším rozsahu. V tuto chvíli, kdy celosvětové příjmy z poskytování cloudových služeb dosahují desítek miliard dolarů ročně, což je zhruba stejné množství prostředků, jaké by do cloudových služeb každoročně investovaly největší světové velmoci. Vzhledem k tomu, že jsou obě částky velmi podobné, představuje v tuto chvíli státní sektor velmi lukrativní oblast.

Co do objemu dostupných prostředků se ale stát do budoucna nikdy nebude moci vyrovnat soukromé sféře. Jinými slovy, až padne veškerá nedůvěra ohledně bezpečnosti a dalších aspektů cloudových služeb, zájem a objem prostředků, které bude do cloudu investovat soukromý sektor, zcela zastíní investice státní. Je to ale právě iniciativa ze strany státních institucí, která může cloudovým službám dodat dostatek tak potřebné důvěry.

Cloud hlavně v USA

Nejdále jsou v plánech na masivní přechod na cloudové služby pravděpodobně Spojené státy americké. Iniciativa je spojena s nástupem Baracka Obamy do prezidentského úřadu v roce 2009, který speciálně pro oblast implementace cloud computingu do státní správy jmenoval Viveka Kundru. Ten v rámci americké administrativy zastává pozici federálního CIO. „Potenciál vidíme především v oblastech, jako je IaaS, centrální úložiště dat, vizualizace a využití cloud computingu pro hosting webových stránek a služeb,“ shrnul požadavky americké administrativy Kundra. Jen pro představu, letošní rozpočet federální vlády USA počítá s výdaji na IT v oblasti veřejné správy ve výši 76 miliard dolarů (1,36 bilionu Kč), z čehož celých 20 miliard (360 miliard Kč) má jít pouze na nákup nového hardware. Lze tak očekávat, že podobnou sumu bude federální vláda ochotna do rozvoje cloudových služeb každoročně investovat.

Dodávky cloudouvých služeb pro veřejný sektor jsou v lecčem specifické a v některých ohledech také podobné problematice využití cloudu v bankovním sektoru, o kterém byla řeč minulý týden. Vzhledem k tomu, že státní instituce neustále pracují s osobními údaji obyvatel, je nutné zajistit co největší bezpečnost celého procesu. Na rozdíl od finančních institucí totiž vláda plánuje do cloudu přesunou většinu své agendy, tedy nutně i alespoň část osobních údajů, což představuje další zvýšené nároky na bezpečnost celého systému.

Leaderem je Amazon

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

Nejblíže k poskytování cloudových služeb veřejnému sektoru je americký Amazon, a to paradoxně i přesto, že se na tuto oblast začal zaměřovat teprve nedávno. Amazon je se svými produkty Amazon Web Services ale pravděpodobně nejlogičtějším kandidátem. Vzhledem k tomu, že se Amazon v oblasti cloud computingu pohybuje už několik let, patří firma mezi ty nejzkušenější v oboru a tím pádem i mezi nejpravděpodobnější vítěze.

Na druhou stranu, i přes objektivní a dlouhodobé zkušenosti Amazonu stále chybí jeden klíčový prvek, kterým není nic menšího, než již zmíněná bezpečnost poskytovaných služeb. Firma už delší dobu aktivně spolupracuje s americkým Úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) a je to právě tato spolupráce, která poukázala na některé bezpečnostní nedostatky v Amazon Web Services. Jak Amazon, tak i NASA nespecifikovali, o jaké konkrétní problémy se jedná.

V současnosti Amazon intenzivně spolupracuje se společností Apptis. Tato poměrně neznámá firma ze státu Virginia je ovšem největším federálním správcem a konzultantem v oblasti IT. Bez nadsázky se dá říct, že její posudek na kvalitu produktu má klíčový význam. Amazon s Apptis spolupracuje při procesu takzvaného RFG („request for quotes“), tedy jakési americké obdobě připomínkového řízení. To má v zásadě podobu konzultací, kdy Apptis prochází prakticky celé Amazon Web Services a upozorňuje na nedostatky a chyby, které by představovaly významnou překážku při implementaci této cloudové služby do oblasti státní správy. Ani samotné posvěcení ze strany Apptis ale není garancí získání zakázky.

Kromě Amazonu se v oblasti cloudových služeb pro veřejnou správu angažují také další dva velcí hráči, Google a Microsoft. Především ale kvůli nedostatku relevantních zkušeností, což je dáno především krátkou dobou existence obou služeb, se o nich jako o možných vítězích mluví jen velmi sporadicky.

Přečtěte si také:

Cloud computing v praxi: pronikne cloud do bankovnictví?
Cloud computing v praxi: regionální cloud provideři
Cloud computing v praxi: IBM poráží Microsoft v zakázce roku
Cloud computing v praxi: Microsoft v Česku spustil Windows Azure
Cloud computing v praxi: IBM chystá netbook čistě pro cloud
Jak se dělá cloud computing
Cloud computing jako trend pro firemní IT

Exit mobile version