Snad v žádné jiné oblasti IT nejsou tak ostře odděleni příznivci a nepřátelé, jako právě u produktů firmy Apple. Tak či onak, jistou skupinu zákazníků se jí určitě podařilo oslovit a svoje místo na dnešním trhu má jisté. My dnes o Apple ovšem budeme hovořit zejména v souvislosti s novou cloud based službou u zálohovací utility FileVault.
Hned na úvod musíme nicméně uvést, že vše je zatím pouze ve stádiu JPP (jedna paní povídala), Apple se k novince oficiálně nijak nevyjádřil. Ale k věci, na několika renomovaných amerických serverech a blozích (např. na Neowin.net) se objevila informace o tom, že Mac OS 10.7 Lion nabídne kromě jiných novinek i o cloud inovovanou ukládací službu FileVault.
Mezi Pinkrtony
A jak se vlastně komunita dopátrala zjištění, že se na straně Apple něco chystá? Tento názor mezi lidmi vykrystalizoval poté, co si web Patently Apple všiml, že si Apple nechal patentovat několik zajímavých věcí.
Služba jako taková nikterak převratná a hyper-zajímavá není, nicméně nepochybujeme, že když už nikdo jiný, tak právě Apple ji dokáže prodat. Má jít o jakési virtuální úložiště, do kterého si bude uživatel moci zálohovat svoje soubory jako do trezoru (jinými slovy normální upload archivu na server Apple).
Předpovídá se rovněž, že ikona pro tuto službu bude na ploše a uživatel bude moci přetažením na ikonu data rovnou automaticky odeslat. Podobnou funkci nabízí jen tak mimochodem již dávno řada linuxových distribucí.
Dropbox, nebo online extenze systému?
A jaké mají být ony speciální a příslovečné třešničky na dortu, kterými Apple hodlá oslovit davy příznivců? Na serveru budou data zašifrována a vy se k nim dostanete až po zadání hesla a jména. Pokud si právě kladete otázku, proč si to celé vlastně Apple patentoval, pak je nutno ještě doplnit onu drobnost, že uživatel bude po chvíli odhlášen, aby nedošlo k nedovolenému používání jeho účtu (to popravdě také není zrovna horká novinka).
{seealso}
Majitelé zařízení s Mac OS X mohou sice již dnes využívat služeb utility FileVault, ovšem pouze k běžným ne-online zálohám. Celá věc vyvolává i řadu dalších otázek: co se bude dít v případě selhání hardware na straně Apple (přijdete o soubory?). Také, co když se někdo dostane k vašim přihlašovacím údajům, anebo zda bude online záloha vyžadovat pro jistotu i tu tradiční v offline podobě.