Cloud computing v praxi: aktuální novinky ze světa cloudu

cloud

Posledních několik týdnů bylo na události v oblasti cloud computingu opravdu bohatých. Spektrum cloudových poskytovatelů se už brzy rozšíří o Drupal Gardens, na svůj start se zase připravuje cloudový operační systém Nimbula a poskytovatel cloudových produktů Salesforce.com se dohodl s Microsoftem na mimosoudním vyrovnání vzájemných patentových sporů.

Acquia finišuje vývoj Drupal Gardens

Do řad SaaS poskytovatelů pomalu přibývá další významný subjekt, společnost Acquia, která dokončuje vývoj nového cloudového řešení Drupal Gardens. To nedávno, po několika týdnech testování, opustilo uzavřenou beta verzi a de facto se tak nachází ve finálním stádiu svého vývoje.

Jak už název napovídá, centrem nového systému bude známý administrační a publikační nástroj Drupal, který ke dnešnímu dni používá více než půl milionů internetových serverů. Na rozdíl od samotného Drupalu nabídne Drupal Gardens kompletně hostované a okamžitě plně funkční řešení, které zákazníkům umožní rychle a jednoduše pracovat s vlastním internetovým portálem, spravovat jeho obsah a nabídne i další některé další funkce.

Drupal Gardens se zaměřují především na „technicky nezkušené“ uživatele, tedy na takové zákazníky, kteří nechtějí mít co dočinění s kódováním a požadují technicky nenáročné a především plně funkční řešení. Zákazníci tak budou mít z několika částečně upravitelných vzorů webových stránek, k dispozici bude také statistický a reklamní modul, systém na správu emailových kampaní a samozřejmě plnohodnotný redakční systém.

Systém Drupal Gardens v současnosti používá už na 12 tisíc uživatelů. Produkt jako takový je až do konce letošního roku možné používat zcela zdarma, poté bude nutné přejít na placený model. Ceník přitom nebude pevně stanoven, ale bude vypočítáván individuálně v závislosti na velikosti využitého prostoru a provozu. Vzhledem k oblíbenosti a širokému přijetí samotného systému Drupal, mezi jehož významné uživatele patří například americká agentura NASA, prezidentský Bílý dům, nebo satirický portál The Onion, lze očekávat, že mnoho jeho současných uživatelů ve finále přejde i na Drupal Gardens.´

Nimbula se připravuje na ostrý start

Vývojáři stojící za cloudovým operačním systémem Nimbula mohou začít oslavovat. Ve dvou investičních kolech se jim pro svůj projekt podařilo získat 20 milionů dolarů (necelých 400 milionů Kč) a definitivně tak finančně zabezpečit jeho zdárné dokončení a prvních několik měsíců provozu.

Důvodů, proč se o Nimbule má smysl vůbec zmiňovat, je několik. Předně za vývojem tohoto teprve nedávno odhaleného systému stojí ti samí programátoři, kteří stáli u vzniku jedné z globálně nejrozšířenějších cloudových služeb, Amazonu EC2. Nimbula si dává za cíl přijít s odlišným, údajně také mnohem lepším, přístupem k některým klíčovým otázkám spojených s cloud computingem, jako je bezpečnost, součinnost a soukromé versus veřejné cloudy. Pokud se jejím programátorům podaří uspět, může se z Nimbuly vyklubat jeden z nejzajímavějších cloudových operačních systémů dnešní doby.

Salesforce.com nabízí Microsoftu mimosoudní vyrovnání

Patentový spor mezi softwarovým gigantem Microsoft a známým poskytovatelem cloudových produktů Salesforce.com velmi rychle dospěl ke svému konci. Zpočátku to tak přitom vůbec nevypadalo. Připomeňme si, že v květnu letošního roku Microsoft zažaloval Salesforce.com za údajné zneužití devíti svých patentů. Salesforce.com v reakci na to naopak obvinil Microsoft ze zneužití některých jeho patentů a najmul si známého „patentového“ právníka Davida Boiese. Mnozí tehdy očekávali dlouhou právní bitvu, která by, s největší pravděpodobností, neskončila absolutním vítězstvím ani jedné strany. Patentové spory jsou, obzvlášť v oblasti informačních technologií, jednoduše příliš komplikované a velmi záleží jak na detailním znění konkrétního patentu, tak i na výkladu soudu, který případ prošetřuje.

I přes značnou časovou a finanční náročnost jsou patentové spory stále „oblíbenějším“ prostředkem technologických společností nejrůznějšího zaměření. Připomeňme si komplikované právní bitvy mezi výrobci Apple a HTC, doprovázené dalším vzájemným obviňováním, nebo spor mezi výrobci Motorola a RIM. Jen málokdy se stane, že by spor skončil jasným vítězstvím jedné, nebo druhé strany, naopak, stále častěji takové soudní pře skončí dohodou o vzájemném využívání technologií, nebo jednoduše stažením žaloby. Lákadlo je ale i tak příliš vysoké – poplatky za používání technologií se mohou pohybovat v řádu desítek až stovek milionů dolarů ročně a šanci na takový „bezpracný“ příjem si jen málokterý podnik nechá ujít. Obzvlášť v dnešní době, kdy firmy hledají nejrůznější způsoby jak snížit náklady a zvýšit příjmy.

Cloud computing v praxi je seriál, který pro vás od dubna 2010 každé úterý připravujeme. Jeho cílem je poskytnout odpovědi, které ve spojení s technologií cloud computingu čím dál tím častěji vyvstávají a informovat o aktuálních trendech a novinkách z této oblasti.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti cloud computingu, o kterém máte co říct, nebo o kterém si chcete přečíst? Napište nám ho na redakce@itbiz.cz.

O to zajímavější je tak výsledek soudního sporu mezi Microsoftem a Salesforce.com, který, v podstatě, ani jako soudní spor nemůžeme označit. Salesforce.com totiž před několika týdny oznámil uzavření jednání o výši mimosoudního vyrovnání, na základě kterého Microsoftu vyplatí nespecifikovanou sumu, stáhne vlastní žalobu a problémové technologie bude i nadále moci používat.

Překvapivý výsledek je rozhodně v rozporu s tím, jak dopadá naprostá většina ostatních patentových sporů. Mimo to je ale zajímavý ještě z jiného důvodu, neboť ukazuje, že Microsoft se začíná stále aktivněji prosazovat v ochraně a prodeji svého patentového portfolia. Vyvstává tak otázka, kdo se v hledáčku softwarového obra ocitne příště. Jinými slovy smír uzavřený se Salesforce.com nemusí ani tak znamenat mír, jako spíš pomyslný klid před bouří.

Exit mobile version