Zákony informatiky: Sarnoffův rozhlasový zákon

Robert Metcalfe nebyl prvním člověkem, jenž se zabýval hodnotou sítě. Vše začalo počátkem minulého století už v roce 1900 u jednoho chudého ruského chlapce, jenž se v devíti letech se svými rodiči přistěhoval do New Yorku.  Kromě tóry toho v mládí moc nenastudoval, protože od svých patnácti let, kdy otec onemocněl tuberkulózou, začíná živit rodinu. To mu ovšem o pár let později nezabránilo stát se uznávaným telekomunikačním a mediálním magnátem rozhlasového a televizního vysílání.

Ano, David Sarnoff, pouliční prodavač novin a později „hoch pro všechno“ u Marconiho, vedl od roku 1911 až do svého odchodu v roce 1970 jednu z největších společností na světě – RCA, Radio Corporation America.

Sarnoffův zákon je přitom velmi jednoduchý a s internetem má nemnoho společného. Říká prostě, že

Hodnota sítě pro rozhlasové (a televizní) vysílání je úměrná počtu svých uživatelů tj. posluchačů či diváků.

Triviální, řekneme si. Ovšem tenkrát průkopnické. Toto rčení navíc vytváří dobré výchozí podmínky pro další Sarnoffovi nástupce, včetně Metcalfeho. Na rozdíl od něj se však Sarnoff nezabýval peer to peer sítí, tedy klient – klient, ale dnes klasickou rozhlasovou či TV sítí klient – server, kdy účastníci sítě jsou obsluhováni z jednoho místa – a mezi sebou navzájem nekomunikují. To ovšem tenkrát nebylo tak zcela jasné a vedla se široká debata o tom, k čemuže je vlastně rádio dobré a zda účastníci rádiové sítě budou spolu navzájem komunikovat, jak spolu komunikují třeba radioamatéři, tedy teoreticky každý s každým.

Sarnoff celou Ameriku přesvědčil o tom, že rádio je killer aplikací vysíláním přímého přenosu z boxerského zápasu těžkých vah mezi Jackem Dempsyem a Francouzem Georges Carpentierem v červenci r. 1921. Tehdy se k přenosu připojilo rekordních 300 tisíc rozhlasových přijímačů. Něco podobného se s televizním vysíláním událo ve Velké Británii v r. 1953 při korunovaci královny Alžběty II.

Pokud má přenosová síť o deseti uživatelích hodnotu 100, pak přenosová síť se sto uživateli bude mít dle Sarnoffa hodnotu 1 000. To se z dnešního pohledu nemusí zdát jako příliš hluboká myšlenka, ovšem jak určit hodnotu rozhlasové sítě byl v té době problém. Stejně jako nedávné diskuse o hodnotě sítí digitálních, jakými jsou třeba Facebook či Twitter. Porozumění proč a jak oceňovat klasické přenosové sítě nám dnes osvětluje proč a jak oceňovat sítě digitální.

David Sarnoff byl první, kdo zvažoval hodnotu telekomunikačních, resp. mediálních sítí. Jeho myšlení nám pomohlo ocenit a definovat svět telekomunikací stejným způsobem, jako později zákony Moorea a Metcalfeho definovaly digitální svět kolem nás.

Seriál Zákony informatiky:

 

Exit mobile version