Trh s podnikovými informačními systémy ERP by se podle oslovených dodavatelů měl v druhé polovině roku vrátit k normálu. V porovnání s první polovinou roku se očekává růst a zájem ze strany zákazníků o investice do svého rozvoje.
„Očekáváme, že část průmyslu dopady opatření z března až června teprve pocítí. Jak citelná budou, respektive s jak velkým dopadem na celý subdodavatelský řetězec, můžeme pouze hádat,“ říká Martin Kršňák ze společnosti Asseco Solutions. V této firmě věří, že české podniky si plně uvědomují důležitost investic pro zajištění jejich konkurenceschopnosti, a využijí tohoto období k výraznému posunu kupředu.
V Asseco Solutions chtějí možnosti a funkcionality „dospělého“ ERP systému nabídnout i menším společnostem: „V podobě ERP HELIOS Easy lze s minimální investicí nasadit plnohodnotný ERP systém a případný budoucí přechod na HELIOS Orange edice iNuvio je čistě otázkou licence.“ Zákazníkům zůstávají kompletní data včetně historie, nastavené procesy včetně uživatelských nastavení a vyškolení zaměstnanci, takže jednodušší přechod na nové ERP si lze prý jen stěží představit.
Během jara v SAP vyšli vstříc svým zákazníkům a obchodním partnerům například tím, že v březnu v SAP tři měsíce otevřeli přístup do systému SAP Ariba Discovery. Toto digitální tržiště umožňuje nabízet zboží a služby, stejně jako vyhledávat mezi více než 4 miliony dodavatelů po celém světě. Bezplatné jsou také cestovatelská aplikace Triplt od SAP Concur a dvě předkonfigurovaná řešení Qualtrics pro usnadnění práce z domova a pomoc při včasném zachycení nákazy COVID-19.
„Pokračujeme ve strategii digitalizace, automatizace procesů a inovací v oblasti cloudového ERP řešení a dalších cloudových aplikací. Vidíme jasný trend, kdy se v období disrupce firmy začínají hodně zajímat o data z různých průzkumů realizovaných na naší platformě SAP Qualtrics,“ popisuje Jiří Přibyslavský ze společnosti SAP ČR. Analýza tzv. měkkých dat získaných z průzkumů mezi zaměstnanci, dodavateli i zákazníky totiž podle jeho slov umožňuje rychleji a flexibilněji reagovat na aktuální situaci.
Nový start a růst
V průběhu druhé poloviny roku v QI Group očekávají znovunastartování dohodnutých projektů, které byly vzhledem k situaci pozastaveny. „Očekáváme i větší opatrnost firem v oblasti investic. Klientům proto chceme komunikovat hlavně přínosy a úspory, které naše řešení přináší. Připravujeme na tato témata zákaznické akce s živými ukázkami i větší počet webinářů zaměřených na konkrétní problematiky,“ přibližuje Ondřej Antonín ze společnosti QI Group.
„Očekáváme, že jako skupina K2 porosteme i v letošním roce, přestože už nyní vidíme dramatický dopad velmi efektivní likvidace na některé segmenty trhu. Vzhledem k tomu, že nejsme úzce oborově orientovaní, dokážeme tyto jednotlivé výpadky bez potíží nahrazovat segmenty trhu, na které mají zatím opatření přesně opačný efekt,“ říká Petr Schaffartzik ze společnosti K2 atmitec.
Petr Klapka ze společnosti Vision Prahapředpokládá, že trh se pomalu začne vracet do běžného stavu: „Pokud má společnost finanční rezervy, je pro ni rozumné plánovat implementaci nového ERP systému právě v období, kdy není pod tak velkým tlakem odběratelů a její zaměstnanci nejsou non-stop zaměstnáni plněním objednávek. Mohou se tak lépe soustředit na popsání svých potřeb a věnovat potřebný čas celému projektu.“ Ne pro všechny firmy podle něj byla koronavirová opatření omezující, pro některé byla i příležitostí k růstu: „A růst znamená změnu procesů a potřebu výměny nebo úpravy stávajícího systému. Zvyšování efektivity je na stole neustále, proto jsem v otázce situace na trhu mírný optimista.“
Cashflow a zklidnění výroby
CAFLOU: Podle Petr Macek ze společnosti Petr Macek & Co mnohé firmy budou zůstávat v určité formě práce na dálku, některé plně, některé částečně nebo hybridně a budou tak hledat optimální nástroje pro řízení firmy a týmů vzdáleně, budou hledat sofistikovanější řešení a nahrazovat ta, která na rychlo využily po příchodu krize. „Řízení cash flow bude klíčovou disciplínou i pro firmy, které cash flow systémově neřídily,“ tvrdí Petr Macek.
Ve Flowii podle Patrika Škulavíka neočekávají v druhé polovině roku pokles, ale růst: „Veľké množstvo malých ale aj stredných firiem stále pracuje „old school“ metódou – štítky, tabuľky, zdieľané úložiská, zdieľaný kalendár, účtovný alebo fakturačný softvér. Začínajú si však uvedomovať, že tento spôsob je neefektívny a nedokáže zabezpečiť stabilný a udržateľný rast firmy. Skôr či neskôr naň firma doplatí.“
MINERVA: „Myslím, že zklidnění výroby u našich zákazníků v těchto měsících posunulo do popředí opět otázku efektivity, a tudíž podpory procesů informačním systémem. Než se výroba rozjede na plné obrátky, podepíšeme několik projektů na implementaci a upgrade ERP systémů. Realizace pak bude probíhat v druhé polovině roku 2020,“ říká Vladimír Bartoš ze společnosti Minerva Česká republika. Zákazníci podle něj chtějí zjednodušovat své systémy a procesy. Firma očekává také vyšší poptávku po cloudových službách.